Novým manažérom mládeže sa stal František Štolc

Trénerskú kariéru odštartoval pri popradskej mládeži. Jeho kroky smerovali neskôr do zahraničia, kde sa stal uznávaným trénerom a šéfoval mládežníckym družstvám. V ostatnej sezóne sa vrátil pod Tatry a zažil premiéru na lavičke seniorského mužstva. Svoje skúsenosti však chce zúročiť aj pri mládeži, a tak prijal novú výzvu. Asistent trénera A-mužstva František Štolc ml. sa stal manažérom popradskej hokejovej mládeže.

Od koho prišla iniciatíva, aby ste sa stali manažérom mládeže v HK Poprad?
Iniciatíva prišla od športového riaditeľa p. Jurinyiho. Ten ma oslovil, či by som si vedel predstaviť prácu aj v tejto pozícii.

Býva nepísaným pravidlom, že manažér mládeže má zodpovednosť za minimálne jeden mládežnícky výber. U vás to tak nebude. Aké budú teda vaše úlohy?
Mojou úlohou je riadiaco – koordinačná činnosť mládeže (plánovanie, prestupy, komunikácia so šéftrenerom mládeže, koordinácia prechodu juniorov k seniorom atď.)

Túto pozíciu ste si už vyskúšali aj v minulosti. Kde to bolo a aké výsledky ste zaznamenali?
Prvý kontakt s touto pozíciou som mal v Nórsku v klube Valerenga Oslo, neskôr to bolo aj doma v Poprade, keď som v priebehu sezóny prebral túto funkciu a potom taktiež v mojom poslednom pôsobisku v rakúskom teame VEU Feldkirch. Aké výsledky? Nastavili sme si koncepciu a systém práce, po ktorom sa kluby posúvali vyššie herne, výsledkovo a narastala aj základňa hráčov.

Dlhé roky v zahraničí pri mládeži by asi bola škoda nevyužiť. Dá sa hovoriť aj o konkrétnej veci, ktorá sa vám osvedčila v minulých pôsobiskách a chcete ju aplikovať v Poprade?
V minulých pôsobiskách  sa mi osvedčila komunikácia a informovanosť zainteresovaných ľudí. A nesmiem zabudnúť na dodržiavanie pravidiel, ktoré vytvárajú transparentné prostredie a vzájomný rešpekt pre hráčov, trénerov a rodičov.

V zahraničí nie je vôbec neobvyklé, že už v mladších výberoch figurujú aj zahraniční hráči. Pozeráte sa aj týmto smerom alebo chcete ísť cestou domácich?
Nie som proti zahraničným hráčom, pretože aj slovenskí hráči odchádzajú do lepších zahraničných súťaží. Samozrejme, musia tam byť určité pravidlá ako je limit (počet cudzincov) a výkonnosť.

Latka je postavená veľmi vysoko. Generácia súčasných dorastencov resp. juniorov dosahuje už dlhšie obdobie výborné výsledky. Pôjde aj vo vašom prípade o akýsi hon za výsledkami, alebo máte v pláne inú koncepciu práce?
Sú vekove kategórie, kde medzi priority patri predovšetkým rozvoj hráčov a sú vekové kategórie, kde medzi priority patrí aj rozvoj, aj výsledky, čo sú naše spomenuté kategórie.

Aký dopad, pozitívny alebo negatívny, bude mať tento váš presun na vašu prácu asistenta trénera pri senioroch?
Adekvátnu odpoveď Vám môžem dať v priebehu sezóny kedy už budem naplno pôsobiť v oboch pozíciach.

Už v aktuálnej sezóne ste s kolegom Ozimákom dali v seniorskom tíme šancu viacerým juniorom. Predstavuje počet mladíkov v A-mužstve výpovednú hodnotu výkonnosti a úspešnosti mládeže alebo ide len o doplnenie kádra? Môžu sa fanúšikovia opäť tešiť na štvrtý útok zložený z mladých hráčov, ako tomu bolo za generácie Paločka, Takáča, Lapšanského, Rapáča atď?
Všetci hráči dostali priestor na základe výkonnosti, ale táto otázka je plnej v kompetencii hlavného trénera. Samozrejme že budem veľmi rád ak sa čo najviac hráčov presadí a dostane priestor v A-mužstve.

V niektorých ročníkoch absentujú hráči a tím je zložený z menej ako 20 chlapcov. Plánujete realizovať nábor napríklad aj s väčšou mediálnou podporou s cieľom prilákať na hokej viac detí?
Hľadáme rôzne spôsoby ako riešiť tento problém. Táto problematika sa dotýka viacerých klubov, nielen nás, takže rieši sa to aj na SZĽH.