Aleš Totter: Na konci júla nás čaká náročný program

V tejto pre divákov nudnej časti medzisezóny sme vyspovedali trénera popradského tímu Aleša Tottera o priebehu letnej prípravy a o jej ďalších krokoch.

Letná príprava prebieha individuálne a časť hráčov A-tímu sa pripravovalo s Vašimi asistentmi. Akú máte spätnú väzbu a ako ju zatiaľ hodnotíte?
Realizačný tím funguje skvele, zatiaľ sa pripravovali prevažne domáci hráči doplnení o juniorov, zvyšok sa pripravovalo individuálne. Keď som bol naposledy v Poprade, tak prevažovala suchá príprava, ale chlapci sa dostali aj na ľad v Liptovskom Mikuláši a tento tréning som si bol pozrieť. 2. júna sme si spravili zraz, kde už okrem importov boli všetci naši hráči. Začalo to raňajkami v AquaCity, potom sme šli na footgolf, dali sme si obed a zakončili to wellnessom v Aquacity. Bol to výborný spoznávací teambuilding.

Z prvej odpovede vyplynulo, že ešte nie ste celý čas v Poprade, tak môžete divákom povedať kde ste teraz a čomu sa venujete?
Nedávno som bol blízko Detroitu na trojdňovej hokejovej konferencii. Bolo tam aj veľa slovenských a českých trénerov, ktorí pôsobia v zámorí a z našej ligy aj zástupca z Banskej Bystrice, s ktorým sme sedeli vedľa seba a veľa spolu komunikovali. Prednášali réneri z NHL a univerzít, bola to výborná skúsenosť tu byť a zúčastniť sa. Potom sme sa presunuli do Nashvillu na ďalšiu trénerskú konferenciu. Všetci účastníci zároveň dostali aj lístok na 1. kolo draftu NHL, takže sme sa ho osobne zúčastnili. Tým som zakončil túto 8-dňovú pracovnú cestu. Verím, že získané informácie prenesiem aj do svojej praxe v HK Poprad.

Ste počas letnej prípravy s kontakte s hráčmi a realizačným tímom?
Sme v pravidelnom kontakte s realizačným tímom, preberáme rôzne dôležité veci a tiež komunikujeme aj s importami a hráčmi, ktorí sa pripravujú individuálne. Tiež pravidelne riešim veci s riaditeľom klubu. Okrem legionárov som sa už s každým osobne stretol a už sa neviem dočkať júla, kedy nám začne každodenná práca.

Kedy sa teda stretnete na prvom zraze a kedy začne spoločná letná príprava?
21. júla mám stretnutie s našim videotrénerom, kde chceme doriešiť videá a v ten deň chceme dať šancu na ľade aj dvom 17-ročným hráčom. Chcem sa s nimi osobne porozprávať a podľa toho uvidím, koľko priestoru dostanú na našich tréningoch. Od 24. do 28. júla už budeme všetci tréneri na ľade a budeme striedať suchú prípravu s ľadom a nejakými zručnosťami pre hráčov. Táto sekcia bude ešte dobrovoľná a bez importov. V sobotu 29. júla sa už však stretneme všetci – bude to takmer 40 hráčov a budeme trénovať v dvoch skupinách a hrať proti sebe zápasy. Naplánovali sme dva 6-denné bloky, po ktorom bude deň pauzy, takže každý hráč za 12 dní absolvuje 12 tréningov na ľade, 12 v posilňovni a 8 zápasov medzi sebou. Bude to náročný program. 10. augusta zúžime káder na 3 brankárov, 8 obrancov a 14 útočníkov, na druhý deň s týmto tímom dáme túru v Tatrách so spoločným obedom. Po dvoch dňoch voľna ideme do Krakova na priateľský zápas a potom už začne Tatranský pohár.

Otázka na záver. Sledovali ste aj ostatné tímy ako skladali svoje kádre a akých hráčov oznamovali?
Áno. Ja tak jeden až dvakrát denne sledujem dve-tri slovenské hokejové stránky, aby som mal nejaký ten prehľad o súperoch, o odchodoch a príchodoch do ich kádrov. Plne sa však sústreďujem na prácu s našim tímom, verím, že ho máme kvalitný a v sezóne potešíme divákov.