Poprad zdolal Košice, Handlovský s víťazným gólom
6. marca 2020
Preview zápasu HK Poprad vs HK Dukla Trenčín
8. marca 2020

Edgars Masalskis: “Popradu som dodnes vďačný za šancu”

Na piatkový zápas proti Košiciam zavítal do hľadiska aj bývalý gólman Popradu a dlhoročná opora lotyšskej hokejovej reprezentácie Edgars Masalskis, ktorý pôsobil posledné tri sezóny ako asistent trénera v Diname Riga.

Edgars pôsobil v Poprade v olympijskej sezóne 2013/14. Poprad ho angažoval v januári 2014 a Masalskis sa vďaka svojim výkonom prepracoval aj na ZOH do Soči a na MS do Minsku. V základnej časti odchytal za Poprad deväť duelov s priemerom 1,27 inkasovaného gólu na zápas a 95 % úspešnosťou zákrokov. V play-off nastúpil na všetkých päť zápasov štvrťfinále proti Piešťanom, kde inkasoval priemerne 2,21 gólu a zlikvidoval 92,1 % striel.

“Prišiel som sem hlavne kvôli lyžovaniu, ale stále sa rád vraciam do mesta, ktoré sa mi veľmi páči. Prežil som tu v minulosti veľmi pekné obdobie”, ozrejmil Masalskis dôvod svojej návštevy. Jeho spomienky sú na hokej v Poprade stále čerstvé, ubehlo odvtedy iba šesť rokov. “Pamätám sa na výbornú atmosféru na zápasoch a skvelých fanúšikov. Tiež spomínam na výborné jedlo a pivo. Býval som tu krátko, ale mám iba najlepšie spomienky”, povedal Masalskis, ktorý sa do Popradu počas toho obdobia niekoľkokrát súkromne vrátil.

Edgars Masalskis s verným fanúšikom Mikulášom Šípom (Foto: Daniel Laškody/HK Poprad)

Edgars pozorne sledoval v zápase proti Košiciam aj svojich bývalých spoluhráčov, na ľade sa predstavili štyria hráči z predmetnej sezóny. Piatym bol Marek Zagrapan, s ktorým sa stretol počas pôsobenia v ruskom klube Jugra Chanty-Mansijsk. “Prekvapilo ma, že som videl v akcii ešte aj svojich bývalých spoluhráčov. Adam Lapšanský bol vtedy našim najlepším strelcom a stále je veľmi dobrý a ofenzívny. Podľa toho ako hral proti Košiciam Poprad, mal byť on vyššie v tabuľke a nie oni. Poprad bol v zápase oveľa lepší,” zhodnotil Masalskis duel proti Oceliarom.

Dialóg s bývalým spoluhráčom Marekom Zagrapanom (Foto: Daniel Laškody/HK Poprad)

Edgars sa zúčastnil v lotyšskom drese množstva reprezentačných akcií, ale najviac utkvela v pamäti práve olympiáda v Soči. “Do Popradu som prišiel pretože som bol bez klubu a Poprad sa mi vtedy ozval. Blížiaca sa olympiáda bola tiež jedným z dôvodov, prečo som potreboval niekde chytať. Bol som rád, že som mohol v Poprade nabrať zápasovú prax, čo mi veľmi pomohlo. Nielen ja, ale aj celý národný tím sme odohrali jeden z našich najlepších turnajov. Bol to z mojej strany risk, nikdy som na Slovensku nehral a nevedel som čo očakávať, ale bol som pozitívne prekvapený úrovňou ligy a som Popradu dodnes vďačný za túto príležitosť.”

Lotyšsko vtedy prehralo všetky zápasy v základnej skupine, ale následne v osemfinále aj vďaka Masalskisovi v bráne vyradili po výsledku 3:1 silných Švajčiarov. Masalskis si okrem vysokej úspešnosti zákrokov pripísal aj jednu asistenciu. “Brankári nemajú úlohu zbierať body, tá asistencia bola dielom náhody alebo šťastia. Stále mám ten zápas pred očami, bol to veľmi dobrý turnaj,” zaspomínal si Masalskis. Lotyšsko vyzval vo štvrťfinále hviezdny tím Kanady, ktorý ale s ťažkosťami vyhral iba 2:1. “Duel som sledoval zo striedačky, Gudlevskis odchytal neuveriteľný zápas s viac ako 60 zákrokmi. Nechýbalo vtedy veľa, boli sme veľmi blízko,” uzavrel svoje spomienky na Soči Edgars Masalskis.

Facebook komentáre