František Štolc: Hokej je pyramída

Popradské mládežnícke výbery okupujú horné priečky ligových tabuliek. Mladí hokejisti dostávajú priestor v reprezentačných výberoch aj v A-tíme. Ako vidí doterajší priebeh sezóny manažér mládeže František Štolc?

V Poprade sa rozrástla komunita mladých trénerov. Aké sú doterajšie dojmy z práce mladých trénerov?
,,Teší ma, že záujem trénovať mali popradskí odchovanci ako napríklad Peter Klouda, Roman Tomas a Igor Rataj, ktorí boli vynikajúcimi hokejistami, majú veľa hráčskych skúsenosti. A teraz ich odovzdávajú našej mládeži a zároveň naberajú nové skúsenosti ako tréneri pri mládeži.“

Ako by ste zhodnotili doterajšie výsledky mládežníckych kategórií? Juniori a dorastenci hrajú o špicu tabuľky.
,,Ja by som nerád hodnotil priebeh mládežníckych súťaží, je začiatok novembra. Myslím si, že sme mali výborný vstup do súťaží, hlavne čo sa týka juniorov a dorastencov. Teší ma, že družstvá sa držia vo vrchných priečkach tabuľky. Hlavným cieľom je, že juniorský a dorastenecký hokej nesmie len vychovávať, ale musí mať aj výsledky. Jedno od druhého sa nedá oddeliť. Hokej je taká pyramída. Od kategórie do kategórie, vyššie a vyššie sa kladú iné nároky. Prelieva sa to zo zábavy a hravosti do výsledkov. Hodnotiť budeme každopádne až po sezóne.“

V minulosti pôsobilo v reprezentáciách viacero popradských hráčov. Tento rok ten počet nie je až taký veľký, ale klub má zastúpenie v takmer každom reprezentačnom výbere.
,,Každý rok je iný. Minulý rok sme mali piatich hokejistov v reprezentácii do 20 rokov, tohto roku je to menej. Z môjho pohľadu nie je dôležité či hráč bol v reprezentácii, ale ide o to, či chce hokej hrať. Pokojne sa môžete opýtať terajšieho hráča „A“ tímu, Petra Kundríka. Je to mladý chlapec, ktorého som trénoval, keď mal zhruba 10-12 rokov. Vždy to bol šikovný hokejista, strelec, veľký bojovník a veľa na sebe pracoval, ale nebol ani v „pätnástke“ ani v „osemnástke“ a zrazu bol v „dvadsiatke“ prvým centrom. Nikto nikomu negarantuje, že keď je teraz v reprezentácii, tak v nej bude aj o rok, o dva alebo, že z neho bude vynikajúci hokejista, ale naopak, nikto taktiež nemá zaručené, že ak teraz nie je alebo nebol v národnom tíme, že šancu nedostane. Vždy všetko záleží od hráča, ako na sebe pracuje, ako sa posúva a tak ďalej.“

Aký názor máte na nasadzovanie hráčov do „A“ mužstva? Aký je postup výberu hráča a aké podmienky musí hráč spĺňať aby sa dostal do seniorského tímu?
,,Keď som prichádzal do klubu pred tromi rokmi, tak som bol aj ja toho názoru, že keď „A“ tím nemá hráčov, tak by sme mali postaviť juniorov. Je to ťažké, ja som to časom sám pochopil. Je to tenký ľad, pretože klub očakáva výsledky, ale zároveň chce hráčov vychovávať a dať im priestor. Je náročné to načasovať tak, aby to fungovalo po obidvoch stranách. Juniori hrajú vlastnú súťaž počas víkendov, niekedy sú predohrávky počas týždňa. Stále musí existovať nejaká spolupráca. Povedzme si otázku, zoberieme hráča z juniorského tímu do „A“ tímu a presedí celý zápas alebo pôjde na ľad počas 2-3 striedaní alebo ho necháme hrať v juniorskom tíme, kde by plnil svoje úlohy, na ktoré je určený. Je to diskutabilná téma, ale treba hľadať cestu, no nie je to také jednoduché ako si viacerí myslia. Je potrebné hľadať kompromisy. Ako som vyššie spomínal, že hokej je pyramída a tu je dôkaz. Narušíte priebeh juniorov, tým pádom sa naruší priebeh dorastencov a tak ďalej. Ďalším faktorom sú zranenia, choroby, no aj tréningové procesy, pretože zaťaženie je úplne iné u hráča „A“ tímu a juniora alebo dorastenca. Seniori hrajú prevažne v piatky a nedele a juniori počas víkendov, teda v sobotu a v nedeľu. Ďalšími faktormi sú aj striedavé štarty juniorov, ktorí chodia naberať skúsenosti do prvej ligy, ale taktiež aj počet zápasov hráča v týždni. Každý hráč smie odohrať počas týždňa maximálne 4 zápasy a jeden denne.“