Školákom odovzdali vysvedčenia hokejisti
28. júna 2019
Čo budú robiť Kamzíci počas dovoleniek?
1. júla 2019

František Štolc: “S letnou prípravou sme spokojní”

Letná príprava sa blíži ku svojmu koncu a hráčov HK Poprad teraz čaká trojtýždňové voľno. Po jeho uplynutí sa k tímu pripoja aj legionári, ktorí spolu s kmeňovými hráčmi odštartujú náročnú prípravu na ľade. Pred dovolenkovým obdobím sme sa rozhodli vyspovedať trénera seniorského tímu, Františka Štolca, ktorý nám priniesol svoje pohľady a názory na doterajšiu prípravu Kamzíkov.

V súčasnosti s tímom trénovali iba slovenskí hráči, ktorí doterajší čas využili na to, aby sa naplno zžili s tímom a zvykli si na nové tváre v kabíne HK Poprad. “Už od začiatku, ako hráči podpísali zmluvy, tak sme s nimi boli v kontakte. Rozprával som sa s nimi, riešili sme s nimi suchú prípravu a čas, kedy prídu do Popradu, takže som bol so všetkými v kontakte, objasnil tréner Podtatrancov, ktorý očakáva, že sa mu všetci hráči vrátia v plnej kondícii.

Prípravy na novú sezónu boli v plnom prúde a v plnom nasadení. Hráči zo seba na tréningu vydali všetko, no nie celá príprava vyšla tak, ako si to trénerský tím dopredu naplánoval. “Ako som spomínal, príprava mala sedem týždňov a dva týždne sme trénovali dvojfázovo. Príprava bola zameraná hlavne na funkčnosť aeróbneho a anaeróbneho výkonu a na precvičenie maximálnej sily. Mali sme v pláne, že pôjdeme do Tatier, no vzhľadom na to, že počasie nebolo ideálne, tak sme stihli iba jednu časť a to Hrebienok. Mali sme však vytvorené ideálne podmienky, takže s letnou prípravou sme spokojní. Všetko až na tie Tatry vyšlo podľa plánu.”

Častokrát sa stáva, že nastávajú rozdiely medzi juniorským tímom a hráčmi prvého tímu. Čo sa týka prípravy, tieto rozdiely sú často neviditeľné, keďže mladí hokejisti sa zo všetkých síl snažia priblížiť svojim skúsenejším kolegom. “Juniori podľa môjho názoru dokázali držať krok so seniormi. Vo všeobecnosti je to leto také, že nie je až taký viditeľný rozdiel medzi staršími a mladšími hráčmi. Jediným viditeľným rozdielom môžu byť váhy, ktoré zdvíhajú. V iných činnostiach, ako tabata, či rôzne behy, tam to bolo na rovnakej úrovni,” priblížil lodivod Popradu, ktorý od juniorov očakáva rovnaké nasadenie, na aké sú zvyknutí hráči seniorského tímu.

Počas leta prišlo k novým prestupom a presunom a kabínu Kamzíkov vystužili ďalšie nové tváre. Občas býva náročné priblížiť, v akom stave sa nové posily dostavia, no vo všeobecnosti je trénerský tím s ich schopnosťami a charakteristikami nadmieru spokojný. “K novým posilám sa zatiaľ vyjadriť neviem, keďže zatiaľ som ich videl len na suchu. Čo sa týka charakterových vlastností, myslím si, že zapadli veľmi dobre. Počas tých dvoch mesiacov, čo sme boli spolu, nenastal žiadny problém ani konflikty. Vyzerá to teda tak, že charakterovo sme vybrali správnych hráčov, no ešte uvidíme, ako sa budú javiť na ľade.”

Po príchode z dovoleniek sa tím presunie na ľad. Nasledovať bude otestovanie novej výstroje a prípravné zápasy, ktoré ukážu, v akom stave sa tím nachádza a ktoré herné činnosti sa budú musieť pred novou sezónou ešte vylepšiť. “Tento týždeň sme mali testy a oficiálne sme ukončili letnú prípravu a váženie. Teraz budú mať hráči tri týždne dovolenky, 22. júla sa stretneme a začneme prípravu na novú sezónu. Prvý týždeň bude taký rozbiehací, chalani dostanú nové výstroje, takže to bude trocha ubolené, keďže si budú musieť zvykať na nové korčule, novú výstroj a pomaličky nabehneme na novú sezónu. Pokračovať budeme prípravnými zápasmi, kde sa budeme venovať nielen zvýšeniu kondície, ale aj nácviku herných situácií a systémov,” objasnil František Štolc, ktorý predpokladá, že od príchodu na ľad pôjde všetko podľa stanoveného plánu.

Strava a správna životospráva sú po niekoľkotýždňovej zaberačke akási nutnosť. Hráči si musia počas spomínanej dovolenky dávať pozor na jedálniček a cvičebný plán, aby sa po troch týždňov vrátili v minimálne takej kondícii, v akej na zaslúžené voľno odišli. “Mali sme pohovor, v ktorom sme si povedali, že ja ich kontrolovať nemôžem. Rozprávali sme sa však o tom, že by bolo hlúpe sedem týždňov naberať kondíciu a potom to po troch týždňoch všetko zahodiť – to by nemalo zmysel. Vedia, že si majú udržiavať kondíciu a nemusia jej naberať viac. Teraz majú určitý čas na oddych, keďže tá letná príprava nebola jednoduchá a už bolo na konci cítiť únavu. Teraz nastáva týždeň oddychu a potom by už mali znova začať individuálne sami tú udržiavaciu fázu. To znamená nejaké tie behy, nejaká tá posilňovňa, športy a ak tieto veci dodržia, tak o tú kondíciu, ktorú sme stihli nabrať, neprídu.”

Už pred odchodmi na zaslúžené voľno bolo jasné, že vedenie a trénerský tím si musia nejakou formou overiť, v akej kondícii sa hráči po dovolenkách vrátia a čo od nich môže popradský fanúšik na začiatku sezóny očakávať. “Robili sme Ruffierovu skúšku, čo znamená, že zisťujeme, v akej kondícii sú hráči. Nezameriavali sme sa teda na nejaké testy behov, sily a podobne. Zisťovali sme, v akej kondícii sa nachádzame. Je to v podstate taký test, v ktorom sa zameriavame na to, aká je kľudová tepová frekvencia a tepová frekvencia po záťaži a z toho výjde koeficient, v akej skutočnej kondícii sa nachádzame. Keďže nie som zástancom nejakých testov, je to v podstate len určitá spätná väzba pre nás. Môže sa totiž stať, že je človek výborný na testoch, čo sa týka suchej prípravy, no potom príde na ľad a zistíme, že má problém. Je to teda pre nás akási spätná väzba o tom, čomu sa máme povenovať. Samozrejme, keď sa vrátia späť, si tieto testy zopakujeme, aby sme vedeli, čo tí hráči vlastne robili. Je to také zrkadlo, ktoré nám ukazuje, či ten hráč niečo v skutočnosti počas tých troch týždňov dovolenky robil, alebo nie,” uzavrel interview kouč prvého tímu Kamzíkov, ktorý od svojich zverencov v najbližších týždňoch očakáva patričnú dávku profesionality a zodpovednosti.

Facebook komentáre