František Štolc: S novým trénerom sa ľudsky poznáme

Už tretiu sezónu bude na seniorskej trénerskej lavičke HK Poprad pôsobiť aj František Štolc. Potencionálny úspech v nasledujúcom období môže priniesť aj jeho pozitívny vzťah s novým hlavným trénerom.

Nasledujúca sezóna bude pre vás už tretia v popradskom klube. Bolo náročné sa dohodnúť na pokračovaní spolupráce?

Vedenie klubu malo záujem o moje služby s čím som okamžite súhlasil. Predsa len ide o moje domáce prostredie. Čakalo sa však na to, kto bude hlavným trénerom a či ma vôbec bude akceptovať.

Poznáte sa s novým trénerom aj osobne?

Áno a veľmi dobre. Ja som ho spoznal ako malý chlapec, keď tu ešte hrával za pôsobenia môjho otca. Dôležité je aj to, že sme spolu chodili tri roky na vysokú školu, kde sme spolu študovali trénerstvo. Keďže ja som vtedy pôsobil v zahraničí a Roman v KHL, skôr sa poznáme ako ľudia. Som rád, že súhlasil s mojou pozíciou na striedačke.

Ako budete mať rozdelené kompetencie?

Toto sme ešte presne neriešili. Zaujímavý je však fakt, že budeme až štyria tréneri. To nám umožňuje viac zapojiť do procesu vedenia mužstva aj prepojenie s tribúnou. V prvom rade bude jeden z nás sledovať hru z tohto pohľadu, ktorý je dosť odlišný a nápomocný. Takto môže aj zistiť reakcie súpera na našu hru či konkrétne zmeny taktiky. Určite nám to pomôže aj pri efektívnom využití „coach challenge“.

Kto všetko za zapája do skladania kádra pre budúcu sezónu?

Ide o kolektívnu prácu, kde má každý svoje pozitíva. Ja sa snažím novému trénerovi vysvetliť, akým systémom hrali hráči v Poprade v predchádzajúcich dvoch sezónach, ako sú typologicky stavaní či ich prednosti alebo nedostatky. Je to však len môj subjektívny názor a snažím sa ho vniesť do obrazu. Spoznať ich bude musieť aj sám na ľade. Hráč reaguje pod každým trénerom inak.

Mení sa novým trénerom aj taktika hľadania vhodných hráčov?

Ja som bol po príchode do Popradu presvedčený, že to všetko môžeme postaviť na odchovancoch prípadne junioroch. Každý je však typologicky iný a preto sa nie vždy dokážu chopiť úloh. Je v dnešnej dobe zložité dať priestor mladému hráčovi v tretej – štvrtej formácii, ak bol celú mládežnícku kariéru tvorcom či strelcom. Nie každý z nich dokáže hneď plniť tieto úlohy aj v prvých päťkách pri mužoch. Šancu však budú dostávať stále, no treba to robiť naozaj s citom a veľmi zodpovedne aj pre ich hokejové dobro. Určite ich budeme zabudovávať do A-tímu naďalej, keďže to je dôležité pre každý klub. Aj vďaka tlakom zo strany fanúšikov či výsledkov ide o tŕnistú cestu.

Akú taktiku volíme na zahraničnom trhu?

My mapujeme celosvetový trh. HK Poprad však nie je klubom, ktorý si môže dovoliť skúšať množstvo legionárov. Aj to je ovplyvnené finančnými možnosťami či inými administratívnymi záťažami. My sa musíme presne trafiť. Ideálne je, ak nám má kto radiť a podávať presné informácie či už o ich herných kvalitách ale aj povahe. Prechod na široké klzisko však všetko môže zo dňa na deň zničiť, ak sa bavíme o zámorských chlapcoch. Nebránime sa ani tejto či európskej ceste, no treba mať určité limity a zvoliť zlatú strednú cestu.