Patrik Svitana ocenený medzi najúspešnejšími športovcami PSK
14. marca 2019
Preview tretieho štvrťfinálového zápasu
15. marca 2019

Klub si uctí ďalšie legendy

Poprad je často označovaný ako jedna z kolísok hokeja na Slovensku a liaheň na hokejistov a trénerov. Vyrástlo tu množstvo talentov, ktoré zanechali výraznú stopu nielen v slovenskom, ale i svetovom hokeji. HK Poprad sa rozhodol uctiť si najväčšie osobnosti a legendy popradského hokeja vyvesením vlajok s ich podobizňou. V druhej etape sa pod strechu zimného štadióna dostanú ďalšie dve mená: Milan Skokan a Pavel Svitana. Samotná slávnosť sa uskutoční v piatok 15. marca o 18:00 hod. pred úvodným buly zápasu HK Poprad – HC Košice.

Vizitka Milana Skokana
S hokejom začínal v Poprade, kde sa rodina presťahovala. V roku 1957 zažil ešte tréningy pri Téryho chate vo Vysokých Tatrách. Dnes je jeden z posledných pamätníkov éry popradského hokeja na prírodnom ľade. V seniorskom tíme LV Poprad sa objavil v sezóne 1960/61 na poste obrancu. S výnimkou povinnej vojenskej služby, keď hrával za Rudú hviezdu Praha a Pardubice v rokoch 1961 až 1963, celú aktívnu hráčsku kariéru pôsobil v drese Popradu. V roku 1969 kariéru ukončil, ale keďže Popradu chýbali obrancovia, nechal sa prehovoriť ešte na jeden rok a urobil dobre. V sezóne 1969/70 s LVS Poprad vyhral SNHL. Po ukončení hráčskej kariéry začínal ako tréner v Poprade pri mládeži. Neskôr pôsobil ako tréner aj v Poľsku, Martine, Michalovciach, Prešove, Liptovskom Mikuláši či Spišskej Novej Vsi. Prvýkrát bol hlavným trénerom Popradu v rokoch 1982 až 1984. V sezóne 1990/91 ako hlavný tréner priviedol ŠKP PS Poprad k víťazstvu v 1. SNHL. Z postupu do najvyššej republikovej súťaži sa Poprad tešil po 37 rokoch. Poprad trénoval aj časť prvoligovej sezóny 1991/92. Ako asistent i hlavný tréner pôsobil v Poprade aj v rokoch 2002 až 2004. Pôsobil aj ako reprezentačný tréner mládežníckych kolektívov v Poľsku. Neskôr sa stal aj trénerom slovenskej ženskej hokejovej reprezentácie. Od roku 2013 bol trénerom popradských hokejistiek, s ktorými vyhral titul majsteriek Slovenska v sezónach 2013/14, 2015/16 a 2016/17. Vyhrať ligu ako hráč, tréner mužov a tréner žien sa okrem neho u nás nikomu nepodarilo.

Vizitka Pavla Svitanu
Hokejovo vyrástol v Poprade. V sezóne 1966/67 sa stal dorasteneckým majstrom Slovenska. Počas vojny hral hokej za vojenský celok Dukla Jihlava, s ktorou v sezóne 1968/69 získal titul majstra Československa. Už nasledujúcu sezónu zamieril do Košíc, kde bol najskôr brankárskou dvojkou. Po odchode Jiřího Holečka bol brankárskou jednotkou prvoligových Košíc, a to až do roku 1980. Počas 12 ligových sezón odchytal 328 zápasov. Z tohto obdobia má aj striebornú medailu zo zimnej olympiády v Innsbrucku ako tretí brankár, aj keď neodchytal ani jeden zápas. Podobne na Kanadskom pohári v tom istom roku získal striebornú medailu, hoci ako tretí brankár na turnaj vôbec necestoval. Po skončení prvoligovej kariéry odovzdával svoje cenné služby materskému Popradu. V sezóne 1980/81 hájil svätyňu Popradu a hneď s ním vyhral Slovenskú národnú hokejovú ligu. Poprad bol vtedy veľmi blízko k postupu do federálnej ligy. Rozhodol o tom jeden gól v poslednom rozhodujúcom zápase s Brnom. Popradskú svätyňu hájil až do roku 1983, keď prvýkrát ukončil hráčsku kariéru. V Poprade sa začal venovať trénovaniu mládeže. Do brány Popradu sa opäť vrátil počas sezóny 1984/85, keď mal klub problémy s brankármi. Tímu dopomohol k ďalšiemu víťazstvu v SNHL. Potom ešte istý čas hrával v Kežmarku a Spišskom Štvrtku. Ešte ako aktívny hráč Popradu začal s trénovaním mládeže. Bol šéftrénerom Tréningového strediska mládeže v Poprade. V sezónach 1987/88, 1988/89 a 1992/93 pôsobil ako asistent trénera seniorského mužstva Popradu. Ako tréner pôsobil aj v Považskej Bystrici, Liptovskom Mikuláši, Michalovciach, Spišskej Novej Vsi či Nových Zámkoch. Svoje bohaté skúsenosti momentálne odovzdáva najmenším záujemcom o korčuľovanie.

Facebook komentáre