Popradskí dorastenci triumfovali na Memoriáli Ladislava Trojáka
21. augusta 2017
Kúsky mozaiky, vďaka ktorým je Tatranský pohár kvalitným podujatím
22. augusta 2017

Košický triumf, podceňovaní Francúzi či ostrostrelec König. Čo nám priniesol jubilejný Tatranský pohár?

Uplynulé dni patrili pod Tatrami jubilejnému 70. ročníku hokejového turnaja o Tatranský pohár. Čo všetko nám priniesol a ako ho hodnotia samotní aktéri?

Po rokoch sa diváci na zimnom štadióne v Poprade mohli tešiť na zastúpenie až šiestich hokejových klubov v rámci druhého najstaršieho hokejového turnaja v Európe – Tatranského pohára. Veľké očakávania sa kládli hlavne na favoritov turnaja, ktorými boli HC Košice a Yunost Minsk, zahanbiť sa nechceli nechať ani domáci Kamzíci. Veľkou neznámou bol druholigový nemecký  Bayruth Tigers, zvýšenú motiváciu mali najmä Slováci pôsobiaci v Nice. Maďarský Dunaújvárosi Acelbikák naplnil pozíciu outsidera turnaja.

Prvý šok nastal už v skupinovej fáze, keď francúzsky Nice dokázal poraziť domáci Poprad a vybojoval si tak účasť vo finále. Mužstvo trénera Stanislava Šutora, rodáka zo Starej Ľubovne, odolalo drvivému tlaku Kamzíkov a vo finále sa čakala pohodlná jazda “Oceliarov”. Opak však bol pravdou. Tím z Azúrového pobrežia preplnený množstvom kvalitných legionárov (na súpiske je ich trinásť, z toho päť Slovákov a štyria Česi) takmer siahol až na najvyšší stupienok, nakoniec však prišiel o zlato po góle v predĺžení. “S naším predvedeným výkonom som veľmi spokojný. Chlapci napredovali od zápasu k zápasu a dnes si myslím, že sme boli takticky dobre pripravení. Vyhrávali sme osobné súboje, čo bolo veľmi dôležité. Trošku musíme popracovať na oslabeniach, pretože tam sme dostali všetky góly,” zhodnotil tréner Šutor vystúpenie Nice pod Tatrami. “Prehrali sme až vo finále s kvalitným tímom. Podarilo sa nám však niečo, čo nik nečakal, poraziť veľmi kvalitný domáci tím. Pre nás je hrdosťou dôjsť pri takomto obsadení až do finále. Keď som nás pri oceňovaní počul až ako predposledných, tak som bol veľmi rád.”

Pohár pre víťaza turnaja sa tak sťahuje do neďalekých Košíc. Aj ich tréner Jančuška ocenil účasť na tomto podujatí.  “Po dlhej dobe sme vyhrali turnaj, takže z tohto pohľadu je na mieste spokojnosť. Z tých troch zápasov sme najlepší odohrali proti Minsku. Paradoxne, vo finálovom zápase nefungovali nejaké veci, nešli nám nohy tak, ako sme si predstavovali. V podstate sme toto víťazstvo vydreli, ale o to viac to teší. Mrzia ma však zranenia Kessela a Šedivého,” povedal hlavný tréner Košíc.

V zápase o tretie miesto sa stretol domáci HK Poprad a veľmi kvalitný, Ligou majstrov ošľahaný Yunost Minsk. Práve bieloruský celok si po víťazstve nad domácimi v pomere 4:1 odniesol tretie miesto. Pre Poprad tak ostala len nepopulárna štvrtá priečka. Turnaj mal však pre našich trénerov aj iný ako výsledkový význam. “Posledný zápas nám slúžil na to, aby sme už naposledy otestovali hráčov, ktorí sú ako sa hovorí na hrane. Kvalitný súper ich preveril v plnej miere a teraz už budeme môcť spraviť konečný rez zostavou,” okomentoval špecifickú dôležitosť tretieho zápasu v priebehu troch dní domáci tréner Ozimák. Ten si síce predstavoval spolu s hráčmi a vedením umiestnenie na medailových priečkach, no turnaj aj tak berie pozitívne. “Mrzieť nás to štvrté miesto určite mrzí, no nám tieto zápasy ukázal práve to, čo sme potrebovali vidieť. Odhalili sa určité nedostatky, na ktorých ešte máme čas pracovať a najmä už môžeme na základe týchto ťažkých zápasov vytvoriť základnú zostavu pre súťažné obdobie plus si vybrať aj určitých náhradníkov. S niektorými chlapcami sa rozlúčime, iní pôjdu na farmu. Dá sa povedať, že s týmto kádrom následne nastúpime aj do ligy, aj keď ešte stále hľadáme jedného obrancu. Čo sa týka českých zadákov na skúške, tých sme hodili rovno do zápasov, nech sa nám ukážu. Je v nich veľký potenciál, no majú ešte veľa práce pred sebou. Nie je vylúčené, že si tu jedného necháme, napríklad na mesačnú skúšku. Najbližšie zápasy už budeme hrať tak, ako by sme si to predstavovali v extralige.” 

Medzi popradskými fanúšikmi sa v posledných dňoch šírili rôzne nepravdivé informácie ohľadom účinkovania amerického obrancu Jimmyho McDowella v našom drese. Tí všímavejší ho ale môžu na každom zápase zazrieť vedľa seba v hľadisku. “Jimmy má nepríjemné zranenie. Má otvorenú ranu, do ktorej sa dostala nejaká infekcia a pri každom pohybe sa mu znovu otvára. Už tri týždne sedí na tribúne a trpí, keďže mať v tomto období trojtýždňový tréningový výpadok je taká malá katastrofa. Stále čakáme, ako sa to vyvinie, poradiť s tým si zatiaľ nevedia ani lekári. Takýto hráč nám veľmi chýba. My teraz musíme čakať naňho ale aj na iných hráčov, ktorí sú zranení alebo chorí, sú to samé nosné mená našej súpisky. V poslednom zápase sme naopak dali možnosť oddýchnuť si Danovi Brejčákovi či Petrovi Königovi, ktorí toho v posledných týždňoch odohrali veľa a mali by patriť medzi jasné opory zadných radov.”

Po skončení zápasov o umiestnenie boli vyhlásení aj najlepší hráči turnaja. Najužitočnejším hráčom sa stal Michal Bárta (Bayreuth Tigers), ktorému sa podarilo vsietiť na tomto podujatí tri góly. Medzi brankármi dominoval Sergey Koroshun (Les Aigles de Nice) s percentuálnou úspešnosťou 91,77 %. Toho si fanúšikovia opäť po rokoch pripomenuli, veď tento skúsený tridsaťsedemročný brankár chytával proti Popradu pred piatimi rokmi aj v drese Banskej Bystrice. Ocenenie pre najlepšieho útočníka si odniesol Maxim Parfeyevets (Yunost Minsk). Dočkali sa aj Kamzíci, keďže medzi obrancami sa v najlepšom svetle ukázal domáci Peter König, ktorý zažiaril v zápase s Nice dvoma gólmi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konečné poradie: 
1. HC Košice
2. Les Aigles de Nice
3. Yunost Minsk
4. HK Poprad
5. Bayruth Tigers
6. Dunaújvárosi Acelbikák

 

Facebook komentáre