Dávid Bondra: Som hrdý, že môžem reprezentovať Slovensko
4. februára 2020
Najúspešnejším športovcom mesta Poprad za rok 2019 je Patrik Svitana
6. februára 2020

Legionári v popradskom drese

Slovenská najvyššia hokejová súťaž píše v aktuálnom ročníku už svoju 27. kapitolu. Tím z Popradu je nepretržite jej súčasťou. Počas svojho pôsobenia dosiahli Podtatranci štyri medailové umiestnenia. Po dva razy získali striebro aj bronz. Na výsledkoch tímu sa podieľajú hráči z Popradu, iných slovenských miest alebo zo zahraničia. Práve tretím uvedeným venujeme v tomto článku pozornosť. V súčasnosti nie je ničím výnimočné, ak dresy slovenských klubov obliekajú zahraniční hráči. Dopĺňajú kádre, prinášajú kvalitu a nové zvyky.

Pôsobenie hráčov s českým občianstvom bolo bežné už v deväťdesiatych rokoch minulého storočia a súviselo aj s rozdelením republiky. Zástupcovia inej národnosti sa pod Tatrami objavili až v roku 2006. Dres s kamzíkom na hrudi obliekli Lotyši Martins Cipulis a Aleksandrs Jerofejevs.

V nasledujúcich ročníkoch pôsobili v HK Poprad aj hráči iných národností. K dnešnému dňu z osemnástich rôznych. Na popradskom ľade sa predstavili Slováci, Česi, Rusi, Američania, Švédi, Kanaďania, Lotyši, Fíni, Slovinci, Poliaci a po jednom hráčovi s pasom z Talianska, Kazachstanu, Chorvátska, Nórska, Maďarska, Francúzska, Ukrajiny a Holandska. Najväčšiu enklávu tvorili Česi. Celkový počet legionárov, ktorí hájili farby popradského klubu, je 113. Pre úplnosť dodávame, že Rastislav Ondrejčík nadobudol maďarské občianstvo až po konci pôsobenia v našom klube (ktorého je aj odchovancom). To je aj prípad Miroslava Brumerčíka (chorvátske občianstvo).

Legionári s najvyšším počtom odohraných zápasov za HK Poprad:

 • Jaroslav Kasík (402 zápasov)
 • Rastislav Ondrejčík (205 zápasov)
 • Miroslav Javín (171 zápasov)
 • Marek Dora (136 zápasov)
 • Jindřich Abdul (118 zápasov)

(V prípade vynechania Rastislava Ondrejčíka by sa do tejto štatistiky dostal Miroslav Jáchym – 116 zápasov)

Legionári s najvyšším počtom bodov získaných v HK Poprad:

 • Jaroslav Kasík (138 bodov)
 • Stanislav Balán (82 bodov)
 • Michal Černý (70 bodov)
 • Jindřich Abdul (61 bodov)
 • Miroslav Javín (57 bodov)

Legionári s najvyšším počtom gólov strelených v HK Poprad:

 • Michal Černý (32 gólov)
 • Stanislav Balán (27 gólov)
 • Jaroslav Kasík (25 gólov)
 • Jindřich Abdul (25 gólov)
 • Emil Lundberg (24 gólov)

Kariéra zahraničných rekordérov starších čias po konci angažmánu v našom klube:

Ako sme už spomenuli, najväčšiu stopu u nás zanechal obranca Jaroslav Kasík. Ten v našom drese odohral celkovo 7 sezón, naposledy to bolo v ročníku 2015/16 (56 zápasov, 8+14). Následne sa presunul do druhej najvyššej hokejovej súťaže vo svojej domovine, kde si zahral za Ustí nad Labem a Slaviu Praha. Momentálne hráva za treťoligovú Kobru Praha, no veľmi zaujímavé je aj jeho zamestnanie. Pracuje totiž ako kustód svojho materského klubu – Sparta Praha.

Miroslav Javín prišiel do Popradu už ako veľmi skúsený obranca. Aj keď mal po dvoch úspešne strávených sezónach pod Tatrami už 35 rokov, aktívnu hokejovú kariéru neuzavrel doteraz. Momentálne čerstvý päťdesiatnik je hráčom českého štvrtoligového HC Bohumin (18 zápasov, 1+11). Po konci v Poprade strávil dve sezóny v Košiciach, slovenské angažmány zakončil v Žiline a Zvolene. Následne po jednej sezóne v Poľsku prišiel na rad návrat do domoviny množstvo sezón v tretej a štvrtej lige.

136 zápasov v našom drese zaznamenal aj ďalší obranca – Marek Dora. Rodák z českých Ledníc sa k nám dostal vo veku 26 rokov po niekoľkoročných skusoch v zámorí. Už počas tretej sezóny si to ale namieril cez hosťovanie v Kežmarku naspäť do Čiech. V Břeclavi si odkrútil v rámci tretej a štvrtej ligy ešte 10 sezón.

Mimoriadne zaujímavým menom na zozname popradských legionárov je aj Michal Černý, ktorý v našom drese bodovo exceloval v sezónach 1997/98 a 1998/99. Odchovanec Olomouca bol dokonca aj mládežníckym reprezentantom Československa, v drese ktorého získal s výberom do 20 rokov na MS bronzovú medailu. V Poprade stihol odohrať 84 zápasov s bilanciou 32 gólov a 38 asistencií. Nasledovalo 17 sezón v Česku, ktoré boli vyplnené množstvom zaujímavých angažmánov hlavne v druhej najvyššej súťaži, kde patril dlhodobo medzi najlepších hráčov. Celkovo v tejto lige absolvoval až 685 duelov (256+272). ku ktorým pridal aj viac ako dvestovku zápasov v extralige. Kariéru ukončil v sezóne 2016/17 v Moravskej Třebovej vo veku 43 rokov. Momentálne je členom realizačného tímu LHK Jestřábi Prostějov.

Facebook komentáre