Ľudovít Jurinyi: Chceme hráčov, ktorí spravia pre Poprad maximum

Spätný pohľad na uplynulú sezónu ako aj plány na ďalšie smerovanie klubu sme prebrali s riaditeľom HK Poprad Ľudovítom Jurinyim.

Na uplynulý ročník ste sa pripravovali v predstihu. Stihli ste všetko tak, aby sa sezóna odohrala bez komplikácií?

Som rád, že sme sezónu zvládli po všetkých stránkach. Dohodli sme sa na nových partnerstvách, ktoré znejú aj na viac rokov. Zvýšil sa záujem o hokej a predali sme viac permanentiek v rôznych kategóriách. Sezóna bola pripravená aj marketingovo, priniesli sme pre fanúšikov viacero noviniek. Z marketingového a riadiaceho hľadiska sme napredovali a iným klubom sme ukázali trend, ako by sa to mohlo robiť, aj keď samozrejme stále máme veľké rezervy.

Vládne spokojnosť aj so športovou stránkou?

S prípravou sme začali už v lete, počas ktorého sme mali k dispozícii podpísané tri štvrtiny mužstva a chlapci mohli spolu trénovať. Letná príprava bola kvalitná, odohrali sme prvý ročník Vyšehradského pohára. Som rád, že sme sa prebojovali do semifinále, ale mrzí ma, že sme sa nedostali do finále. Vo formáte šiestich mužstiev sme odohrali Tatranský pohár a zúčastnili sme sa aj Riviera Cupu vo Francúzsku, ktorý sme vyhrali. Úvod sezóny sme zachytili dobrými výsledkami a v priebehu celého ročníka sme sa držali v strede tabuľky, aj keď v niektorých fázach sme mali navyše. V kľúčových momentoch sa udiali viaceré veci, ktoré mali dopad na mužstvo a postavenie v tabuľke. Ide napríklad o odchod Michaela Vandasa alebo zranenie Richarda Rapáča. Prebiehala obmena kádra, ktorá nemala dobrý vplyv na hráčov, ale neskôr sa tím stabilizoval. Chlapci si držali suverénne šiestu pozíciu. Zo športového hľadiska v rámci nášho rozpočtu a s tým, s čím sme išli do sezóny, to bolo akceptovateľné. Mali sme dosť času pripravovať sa na playoff, ktoré bolo pre mňa sklamaním. Prehrať 0:4 nebol náš cieľ a verili sme si, že to dotiahneme ďalej. Z toho boli vyvodené viaceré dôsledky, ktoré bude cítiť v nasledujúcej sezóne. Teší ma, že sme mali zapracovaných do mužstva viacero odchovancov a priestor dostávali aj mladí hráči.

Mužstvo dokázalo zvíťaziť v niekoľkých zápasoch no následne prišli série prehier. Čo vplývalo na kolísavé výsledky?

Je potrebné si uvedomiť, že v posledných ročníkoch sa liga vyrovnáva. Aj keď Detva nenazbierala veľa bodov, tak sa kvalitatívne dotiahla na ostatné tímy. Bolo ťažké hrať s každým. Nebolo nevídané, že mužstvá z prvej polovice prehrávali s tými v druhej polke tabuľky. Zápasy boli atraktívne, aj keď divák to ťažko znášal, lebo automaticky to vnímal tak, že s posledným sa neprehráva. Ako som už spomenul, po dobrom úvode prišli aj prehry, keďže odchody a zranenia hráčov nám rozhodili formácie a malo to vplyv na kabínu. Našťastie nás ťahala prvá päťka, neskôr sa gólovo presadzoval aj tretí útok. Ťahala nás vždy jedna zo štyroch pätiek, ale hrať musia všetky štyri. Zranených bolo veľa obrancov a obrana nehrala celistvo, výpadky v dôsledku zranení bolo cítiť. Našťastie pri zranení Ivanova si Corbeil ustál svoju pozíciu a musím povedať, že sme mali asi najvyrovnanejších brankárov v lige.

V kádri sa uskutočnilo veľa pohybov smerom dnu aj von.

Prípravu sme začali so širším kádrom, aby bola väčšia konkurencia. Niektorí hráči nesplnili predpoklady najmä cenu v porovnaní s výkonom, iní boli oslovení zahraničnými klubmi prípadne im pôsobenie u nás neumožnili administratívne dôvody. Pred sezónou je to normálne, v priebehu nej by sa už toľko hráčov meniť nemalo. Pri ďalších obmenách v mužstve sme reagovali na už spomenuté situácie, káder sme priebežne dopĺňali, aby sme mali svoju kvalitu a držali krok s ostatnými. Naši juniori mali úzky káder, veľa hráčov bolo v projekte 20-ky, a preto sme nemohli stále využívať juniorov.

Zvládol klub sezónu po ekonomickej stránke a prezradíte s akým rozpočtom ste pracovali?

V najbližších dňoch budú uhradené posledné faktúry. Ide o hráčske aj dodávateľské faktúry. Hráčom sme uhrádzali výplaty v priebehu celej sezóny včas. Všetko sa realizuje v rámci dohodnutých termínov splatnosti. Rozpočet klubu v sezóne 2017/2018 dosiahol takmer 1 000 000,- €. Presný údaj bude známy na konci mesiaca.

Splnila účel farma resp. spolupráca so Spišskou Novou Vsou?

V prvom rade sa chcem poďakovať Spišskej Novej Vsi, že sa k tomu postavila férovo a vždy nám pomohla, keď to bolo potrebné. Využili sme viacerých hráčov z farmy až do posledného zápasu. Myslím si, že to bol správny krok. Naša predstava bola trochu iná, aj keď nemôžme si diktovať podmienky, keďže finančne priamo neprispievame na chod našej farmy. Aj v ďalšej sezóne by sme chceli mať farmu, ale za iných podmienok. Viem si to predstaviť v Kežmarku, kde je nová hala, nevylučujem spoluprácu so Spišskou Novou Vsou. Bude to však podmienené presnou štruktúrou a podmienkami ako by to malo fungovať.

Čo by ste s odstupom času urobili v priebehu sezóny ináč prípadne zmenili?

Samozrejme, každý robí chyby. Aj ja si z manažerského hľadiska vyhodnocujem niektoré kroky, ktoré možno neboli pre nás alebo pre klub ideálne. Je dôležité, že sa z toho vieme poučiť a posunúť ďalej. Konkrétne nechcem špecifikovať, ale samozrejme stali sa veci, ktoré by som teraz riešil ináč a v ďalšej sezóne ich určite vyriešim iným spôsobom.

Začali ste už s prípravami na nový ročník? Dôjde k obmenám alebo výraznej zmene v kádri?

Po sezóne sme mali zasadnutie Správnej rady, na ktorom sme vyhodnocovali ročník zo všetkých hľadísk. Ja osobne hodnotím kladne základnú časť až na niekoľko drobností, ktoré nás postihli. Záporne bola vyhodnotená druhá časť sezóny – playoff. Rozhodli sme sa, že je potrebné spraviť zmeny. Stále sa chceme držať filozofie, ktorú sme deklarovali – hrať s perspektívnymi chlapcami, ktorí majú chuť pracovať, hrať za Poprad a odviesť tu maximum. Čo sa týka obmeny, tak určite budeme uvoľňovať niektoré posty. Na druhej strane ich radi adekvátne posilníme. Všetko závisí od toho, či sa dohodneme na kontraktoch, pretože to nie je jednoduché. Nechceme však nejakú drastickú zmenu a obmenu kádra. Chceme si udržať popradských hráčov, ale za určitých podmienok, ktoré budú prísnejšie nastavené. Príležitosť dostanú aj mladí hráči, my im určite pomôžeme, ale závisí to všetko najmä od nich.

Zložený bol nový realizačný tím, ktorý sa rozšíril. Prečo prišlo k tomuto rozhodnutiu?

Trénerovi Ozimákovi sa skončila po sezóne zmluva a povedal, že nebude ďalej u nás pokračovať. Pristúpili sme k tomu, aby sme našli nového trénera a zostavili nový realizačný tím. Hlavným trénerom sa stal Roman Stantien. Asistenta sme chceli mať Popradčana, aby sme vychovávali svojho trénera. Fero Štolc odviedol dobrú prácu, bol navrhnutý na ďalšie pôsobenie. Samozrejme po akceptácií Romanom Stantienom, nakoľko sa poznajú a aj podmienkou hlavného trénera bola pravá ruka, ktorá už bola s týmto kádrom. V súčasnosti pracujú mužstvá na popredných priečkach so širším realizačným tímom, aj preto bude mať hlavný tréner dvoch asistentov a môže to byť len prínosom. Aj pán Juraj Bondra dostal presné kompetencie. Spoločne sa všetci podieľame na skladbe kádra, miera zodpovednosti je tak rozdelená medzi piatich ľudí. Rozhodujúce slovo má stále hlavný tréner.

Kedy sa začne letná príprava? Budú mať tréneri k dispozícii už všetkých hráčov?

Presný dátum v súčasnosti nevieme povedať. Zúčastníme sa kongresu, na ktorom sa majú upresniť informácie o štarte ligy a ďalších aspektoch, ktoré budú pre ligu nové. Na základe týchto rozhodnutí budeme vedieť adekvátne nastaviť čas, kedy začneme s letnou prípravou. Do začiatku letnej prípravy by sme chceli mať podpísaných 90% kádra. Chceli by sme sa opäť zúčastniť Vyšehradského pohára. Odohráme aj Tatranský pohár, na ktorom chceme mať opäť šiestich účastníkov.