Legionári museli nečakane odcestovať
15. marca 2020
Nárast diváckeho záujmu
17. marca 2020

Ľudovít Jurinyi: Mali sme dobrého tímového ducha a silné mužstvo na to, aby sme v play off uspeli

Hokejový klub Poprad má za sebou ďalšiu sezónu. O jej priebehu sme sa v rozhovore porozprávali s riaditeľom klubu Ľudovítom Jurinyim.

Mužstvo ste skladali v predstihu s iným realizačným tímom, aký stál na lavičke počas posledného zápasu. V závere sezóny sa z „letných nákupov“ nenachádzal v zostave takmer nikto. Nezapasovali hráči do koncepcie?
V lete sme odviedli dobrú robotu, ale tím bol postavený najmä na hráčoch z minulej sezóny, od ktorých sme očakávali inú výkonnosť, akú dosahovali v úvode ročníka. Mnohí z pilierov nenaplnili očakávania, tak nastali zmeny. Čo sa týka cudzincov, neboli zlí, ale jednoducho to do seba nezapadlo. Aj na základe toho možno neodviedli takú prácu, akú sme od nich chceli. Výpadky spôsobili aj zranenia. Dôsledok bol taký, že sme sa nevedeli nakopnúť.

Neuspokojivé výsledky vynútili zmenu na trénerskom poste. Priniesli to svoje ovocie a naštartovalo to hráčov?
Nemôžem povedať, že pán Štolc neodviedol dobrú prácu. Je to moderný a perspektívny tréner s dobrými vlastnosťami. Mal čo ponúknuť tímu aj klubu. Aj preto som rád, že pri nás naďalej pôsobí. Ako som povedal, nesadlo si však veľa vecí, a preto pán Štolc usúdil, že abdikuje. Ukázal tým, že pre popradský hokej chce len dobre. Riešením bolo oslovenie pána trénera Mikulu. Po nástupe zmenil mnoho vecí a hráči dostali iný impulz. Začalo to fungovať.

V kádri sa udial možno nevídaný počet zmien.
Priebežne sme sa s hlavným trénerom a ďalšími členmi realizačného tímu – pánom Bondrom, pánom Šimkom, pánom Salátom, ale aj pánom Husárom a Štolcom bavili o rôznych výmenách a nových príchodoch hráčov. Každý mal svoju funkciu a úlohy. Finálne rozhodnutia boli na mne a trénerovi Mikulovi. Musím povedať, že výmeny nám sadli, a na základe toho výkonnosť stúpala.

Ponuky na hráčov prichádzali aj od agentov a tipsportligových klubov. Ako sa vám spolupracovalo s nimi?
Som spokojný so spoluprácou so slovenskými aj zahraničnými agentmi. Všetko prebehlo na vysokej úrovni, čo sa minulé roky nestávalo. Musím vyzdvihnúť ich prácu a aj touto cestou im poďakovať. Korektné vzťahy prebiehali aj v rámci výmen medzi klubmi, takže aj ostatným manažérom patrí veľká vďaka a som rád, že sa spolupráca zlepšuje.

Z hľadiska výsledkov možno hovoriť o úspešnom priebehu sezóny. Porážali sme lídrov tabuľky, ťahali sme šnúry víťazstiev a nemali sme väčšie výpadky. Spokojnosť?
Mali sme dobré série. Mužstvo si sadlo, podržal nás brankár, hráči sa rozbehli. To ma teší a som spokojný s tým, ako to ku koncu vyzeralo. Mali sme dobrého tímového ducha a silné mužstvo na to, aby sme v play off uspeli.

V hľadisku sme zaznamenali nárast divákov. Čo za tým vidíte?
Od kedy som nastúpil do funkcie, tak sa snažíme odvádzať dobrú prácu. Počnúc mnou až po prvého človeka, ktorý ráno otvára brány, začali všetci veriť, že sa to dá. Vytvorili sme spoločne dobré podmienky pre hráčov. Dovolili sme si drahších a lepších hráčov. Vízia bola jednotná. Myslím si, že predvedená hra a to, že sme ťahali šnúry, lákalo viac ľudí. Návštevnosť sa nám každým rokom dvíha, na čom má určite podiel odvedená práca ľudí v klube a hráčov. Teším sa tomu, pretože vždy som deklaroval, že ak chceme dosiahnuť veľký úspech, tak musíme mať výkonnosť my v klube, ale musí nám veriť aj verejnosť. Bez jej pomoci a podpory by to nešlo. Je to silný faktor, ktorý nám dodáva veľa energie.

TIP: Čítajte aj hodnotenie sezóny hlavným trénerom Petrom Mikulom


Priebeh sezóny bol z ekonomického pohľadu bez problémov? Mali hráči a dodávatelia vyplatené všetko načas?
Aby to bolo relevantné, tak je to otázka na hráčov. Z našej strany bolo všetko vyplatené bez problémov a niekedy aj v predstihu, t. j. pred lehotou splatnosti. Spolupráca s dodávateľmi bola tiež na vysokej úrovni. Aj keď sme meškali s platbou, tak sme to rýchlo vyriešili, naopak, platili sme aj skôr. Mohli by to taktiež potvrdiť oni. Snažíme sa byť féroví a transparentní voči všetkým. Je to jeden kolobeh, ktorého fungovanie je pre nás dôležité. Musím povedať, že máme silných sponzorov zo Slovenska aj zo zahraničia. Pán Telensky nás nikdy nenechal v štichu a podržal klub, keď to bolo potrebné.

Čo bude potrebné do budúcna zlepšiť v porovnaní s posledným ročníkom? Máte nejaké ponaučenie, odhalený nedostatok? V hre, v mužstve, v klube celkovo.
Každým rokom prichádzame na nedostatky a vidíme možnosti vylepšenia. Aj teraz ich bolo určite dosť, a preto verím, že v budúcnosti ponúkneme hráčom, ľuďom aj partnerom opäť lepší komfort. Čo sa týka hry, tak verím, že sa dohodneme s hlavným trénerom na ďalšej spolupráci. Hra, mužstvo a dianie na ľade by tak bolo v jeho kompetencii a ja by som mu vytváral podmienky na to, akí hráči by mohli prísť. Bolo by to opäť v spoločnej koordinácii a synergii ako doteraz.

Ktorý moment sezóny vám najviac utkvel v pamäti? Čo bolo najpozitívnejšie v ročníku?
Bolo pre mňa zaujímavé sledovať, ako sa mužstvo chytí po zmene trénera. Taktiež podpora ľudí, ktorá k nám prichádzala, bola úžasná. A to najmä počas sviatkov, keď sme ťahali sériu výhier. Najpozitívnejší bol pre mňa tímový duch a to, že sme dokázali zvládnuť aj to množstvo výmen. Mužstvo malo zdravú silu a domáci hráči, ale aj legionári ukázali, že nám chcú pomôcť.

Mal tím alebo klub nejaké problémy?
Klub stále rieši a vypláca veľké sumy hlavne za minulé obdobie, ktoré sa s nami ešte ťahá. Verím, že to už skončí. Celú túto ťarchu má na svojim ramenách a na starosti pán Telensky, ktorý to sanuje. Ide o dosť veľké sumy, ktoré keby sme mohli použiť v rozpočte, tak by sme mali o niekoľko stotisíc viac peňazí a mohli by sme sa posunúť ďalej,

Podarí sa udržať súčasný tím pokope?
Máme záujem udržať väčšinu hráčov, ale nemôžem to garantovať. Momentálne nevieme podpisovať nové kontrakty s hráčmi. Navyše bol o našich hráčov eminentný záujem, pretože podávali výborné výkony, a iné tímy si ich pozerali a budú ich chcieť. Všetko je to otázka peňazí, ktorá je v živote normálna.

Čo vás čaká najbližšie dni a týždne. Krátkodobé a možno aj dlhodobé ciele. Klub bude určite rátať straty. Čo bude potrebné zrealizovať na to, aby klub prežil a vyplatil záväzky.
Všetko sa musí ukľudniť a dať do poriadku. Až potom uvidíme. Sme na konci celého reťazca. Náš klub držia partneri, a ak budú pociťovať veľké straty, tak bude ťažké s nimi podpisovať zmluvy. Svoje výnosy použijú na krytie strát. Je dosť možné, že nebudú môcť podporovať šport v rovnakých intenciách. Nechcem byť pesimistický. Skôr naopak, verím, že to všetko prejde v priebehu mesiaca a pomôže nám aj štát. Ľudia sa k tomu stavajú čelom. Buďme optimistickí a prajme si, že to zvládneme. Ja môžem povedať, že v klube pre to spravíme maximum. Verím, že nám pomôže aj pán Telensky, ktorý to urobil vždy, keď to bolo nutné. V jednaní budeme aj s mestom. Momentálne sme v úzkom kontakte s vedením ligy aj so SZĽH. Musíme počkať, kým táto situácia skončí. Straty budeme všetky kluby dávať spoločne dokopy a možno aj žiadať nejakú kompenzáciu. Je mi však jasné, že nestrácame tým len my. Trpia všetci, a pred nami sú dôležitejšie veci. Najprv majú prioritu veci s celonárodným významom a až tak sme na rade my. Spravíme maximum.

Facebook komentáre