Kalendár HK Poprad v predaji
29. decembra 2016
Preview zápasu HKM Zvolen – HK Poprad
30. decembra 2016

Ľudovít Jurinyi: Máme na to, aby sme boli príkladom pre iné kluby

Tesne po úvode aktuálnej sezóny nastala v klube zmena. Po rozhodnutí správnej rady sa 21. septembra ujal funkcie riaditeľa klubu Ľudovít Jurinyi. Včera uplynulo povestných 100 dní jeho vlády. V rozsiahlom rozhovore si prečítate ako klub funguje a aké má vízie do budúcnosti.

Ubehlo už sto dní od vášho nástupu na riaditeľskú stoličku hokejového klubu HK Poprad. Ako by ste ich zhodnotili?
Priznám sa, že mne osobne to ubehlo veľmi rýchlo, ale je to aspoň dôkazom toho, že sme aktívni a práce je dosť. Nová funkcia ma zaviazala k väčšej zodpovednosti voči klubu. Je to o to špeciálnejšie, že je to môj domovský klub v ktorom som vyrastal. Musím hneď na začiatok povedať, že je dôležité mať okolo seba ľudí, ktorým môžem dôverovať a ktorí sú naladení na tej istej vlne ako ja. Sú transparentní, féroví a robia pre klub maximum. Som rád, že po prvých 100 dňoch môžem konštatovať, že takých ľudí okolo seba mám. Sú odhodlaní a pracujú s nasadením, sú kreatívni, mladí a máme spoločný cieľ. Preto im aj touto cestou patrí moje poďakovanie, lebo ako vravím, nie je to o funkciách, ale o ľuďoch, ktorí do svojej práce dávajú aj srdiečko. Menovite je to Daniel Laškody, Marianna Gočová, Martina Špitková, Petra Muranicová Miloš Šeliga a samozrejme členovia realizačného tímu. Prejdime ale k samotnému klubu, v ktorom sa udialo mnoho zmien. Tie boli nevyhnutné a potrebné k tomu, aby sme mohli povedať, že momentálne je klub zastabilizovaný. Klub plní svoje záväzky v termínoch čo je našou prioritou, aj keď priznávam, že veľakrát ešte doplácame na skryté nástrahy z minulosti, s ktorými sa klub musí vyrovnať a nie je to jednoduché, no pristupujeme k tomu profesionálne a zodpovedne tak, aby to samotný klub neohrozilo. Verím, že našou prácou si získame dôveru ľudí a nových alebo staronových partnerov, pretože klub ich potrebuje a hlavne my sa snažíme vytvoriť podmienky a meno také, aby bola pre našich partnerov česť sa s nami spájať, pretože popradský kamzík si to zaslúži. Taktiež musím vyzdvihnúť prístup primátora mesta Poprad pána Švagerka a poslancov Mestského zastupiteľstva mesta Poprad za aktívnu pomoc, pretože bez ich pomoci by klub neexistoval. Rovnako ani bez nášho hlavného partnera, spoločnosti AquaCity Poprad, ktorá nám kryje chrbát a pomáha, by klub neexistoval. Budem veľmi rád, ak dokážeme na štadión prilákať oveľa viac ľudí. Spomínam si, keď sa v minulosti návšteva nižšia ako 2000 divákov považovala za slabú. Naším cieľom je preto dostať ľudí na štadión vo väčšom počte. Spravíme preto maximum. Tak ako samotní hráči, aj my z pozadia klubu, lebo robíme to pre ľudí a nie pre seba.

Čo vás najviac potešilo počas tohto obdobia?
Je to dobrá otázka na ktorú mám viacero odpovedí. Tešia ma úplné maličkosti, ktoré sa nám podaria zrealizovať. Teším sa z toho, že nám vždy niečo nečakane vyskočí a my to napriek častej nepriazni zvládneme a ideme ďalej. Teší má, že vieme reagovať a nevzdávame sa. Pri tejto otázke musím ale určite vyzdvihnúť marketing ako taký. Podľa mňa sme spravili kus skvelej práce a myslím si, že je to vidieť v množstve výstupov na sociálnych sieťach. Máme krásny nový web, po každom zápase zverejňujeme svoje fotografie, ale budem veľmi rád, ak sa k tomu vyjadria ľudia a povedia, ako to vnímajú oni. Pracujeme na komunikácii s našimi fanúšikmi. Ako prvý publikujeme správne informácie a zlepšujeme sa v celkovom prejave klubu navonok. Musím povedať, že pozitívnou zmenou bola výmena trénerov, ktorí po svojom príchode upravili komplexne celý herný prejav mužstva. Mužstvo začalo hrať a vyhrávať a momentálne sme na pozícii zaručujúcej play off, čo ma veľmi teší, ale neuspokojuje. Ja mám vždy tie najvyššie ciele a myslím si, že Poprad si to samozrejme zaslúži. Za tým všetkým je ale aj skvelá práca pána Šuplera a pána Juraja Bondru. Teším sa aj z pomoci pána Petra Bondru. Je vidieť, že mu klub nie je ľahostajný. Mám radosť, keď môžem do Popradu priniesť kvalitného hráča pre nášho fanúšika a o to viac, ak je to náš odchovanec. Ak sa všetko podarí tak, ako chceme, tak už čoskoro bude doma náš ďalší odchovanec, ale nebudem predbiehať. Je pekné sledovať napredovanie klubu a radovať sa z toho, ako nám veci vychádzajú podľa predstáv.

Ako sa zmenila finančná situácia klubu?
Ako som už naznačil, klub je dá sa povedať zastabilizovaný tak, aby prežil a plnil si základné záväzky, ale nemôžem povedať, že je sebestačný. Je nutné povedať, že aj v tejto sezóne je potrebné dofinancovať mnoho vecí, na ktoré aktívne hľadáme finančné prostriedky. V konečnom dôsledku je to stále obchod, kde rozhoduje naša šikovnosť, ako sa dokážeme predať a za akú cenu. Pravdou je aj to, že sa stále objavujú staré veci z minulosti, a to nás stojí mnoho peňazí. Ak však chceme mať klub úplne zdravý, tak bez toho to nejde. My sme vďační za každého sponzora, partnera a za každú pomoc, ktorú klub dostane. Stále platí, že pre nás ma každé euro cenu zlata. Je dôležité, aby klub bol dôveryhodným partnerom a aby bol transparentný. Na tom mi veľmi záleží. Musím však povedať, že máme aj veľa neprajníkov z domácich radov. My to zvládneme a hlavne ja viem, že tých, ktorým záleží na klube, je oveľa viac a z toho čerpám silu, aby sme dokázali nášho kamzíka doviesť až na vrchol. Som patriot a som na to hrdý.

Na čom sa v klube pracuje v tejto chvíli?
Tretieho januára pripravujeme spomienku na 80. výročie prvého zápasu v československej lige. Máme na starosti spoluorganizovanie Zápasu hviezd, neskôr Majstrovstiev sveta do osemnásť rokov. Smerom k fanúšikom plánujeme tvoriť videá, organizovať ďalšie podujatia a nestále zlepšovať informovanosť o stave hráčskeho kádra. Čoskoro spustíme kamenný fanshop a zábavnú zónu. Pokračovať budeme aj v interakcii hráčov s fanúšikmi pomocou rôznych charitatívnych, kultúrnych či športových podujatí.

Aké sú najbližšie ciele klubu z hľadiska výsledkov a smerovania mužstva?
Hlavným cieľom je dostať mužstvo do play off a ísť čo najvyššie. Myslím si, že máme veľmi kvalitný tím. Taký káder tu nebýva každý rok a dlho tu nebol. Po mojom nástupe do funkcie som povedal, že chceme patriť medzi top kluby na Slovensku čo sa týka výsledkov ale najmä fungovania klubu či marketingu. Chceme, aby sa od Popradu učili iné kluby a brali si od nás nápady. Našou obrovskou výhodou je zloženie ľudí v klube, ktorí sú mladí a kreatívni a to už je aj podľa mňa vidieť v tom, ako sa navonok prezentujeme. Najdôležitejším cieľom je dotiahnuť ľudí na hokej. Dúfam, že po novom roku sa to zlomí. Aktuálne ich výsledkami presviedčame o tom, že hráme dobrý hokej a sme pre nich dôveryhodným partnerom. Pomôže to celému klubu ale najmä chlapcom na ľade.

Ako to momentálne vyzerá s popradskou hokejovou mládežou?
Aj v nižších kategóriách sa môžeme oprieť o kvalitné ročníky. Juniori hrajú dobre, mne sa osobne ich hra páči a verím, že pôjdu túto sezónu tiež vysoko a zabojujú o titul ako minulý rok dorastenci. Skvelú účasť sme zaznamenali aj na turnaji O pohár oslobodenia mesta Poprad. Som rád aj za zloženie trénerských dvojičiek, keď skúsenejší tréner má pri sebe mladého študovaného kolegu. Teší ma aj návrat našich bývalých hráčov či trénerov do mládežníckych výberov.

Sezónu ste začali ako tréner Popradu, je to pre vás momentálne veľká zmena?
Trénovanie mi veľmi chýba. Aj z toho dôvodu, že som bol v nedávnej minulosti aktívnym hráčom nášho klubu, ma trénovanie veľmi bavilo. Nedá sa však sedieť na dvoch stoličkách. Ak chcem naplno robiť vo funkcii, do ktorej som bol vymenovaný, tak som sa toho musel vzdať. Preto som rád, že sa najvyššie orgány klubu zhodli na menách Ozimák a Štolc, lebo ich prácu jasne vidieť.

Po nedávnych odchodoch hráčov z Popradu sa začali šíriť rôzne diskusie o tom, že za to môžu finančné podlžnosti či podobné problémy.
To nie je pravda, toto za tým vôbec nemôžeme hľadať. Braňo Rapáč sa rozhodol opustiť mužstvo sám, bolo to jeho rozhodnutie, ktoré sme rešpektovali, ale na druhej strane nás dosť mrzelo. Adam Lapšanský mal otvorený kontrakt podpísaný bývalým vedením. Chcel by som ubezpečiť fanúšikov, že ďalší hráč s podobnou zmluvou bol len Marek Zagrapan, ale s ním sme sa dohodli na predĺžení kontraktu. Podobné časované bomby týkajúce sa odchodu najproduktívnejších hráčov by už nemali vybuchnúť.

Čo sa týka možných príchodov hráčov, jedná sa o odchovancov?
Vždy bude prioritou odchovanec a bude mať prednosť. Problémom je, že po mojom príchode do funkcie boli všetci zazmluvnení, respektíve len veľmi ťažko uvoľnitelní domov. Z tejto stránky je to veľmi zložité a musíme sa pozerať aj po iných alternatívach. Snažíme sa sem dotiahnuť aspoň nejakého veľmi kvalitného strelca. Nenahneval by som sa, kebyže to bol prípad „gól na zápas“ (smiech).

Klub zapracoval do fungovania a organizácie zápasu vyše dvadsať dobrovoľníkov. Čo je hlavný dôvod, že aj oni dokážu klub posunúť ďalej.
Je to hlavne o dobrej atmosfére v klube. Vychádzame spolu ako jedna rodina, aj keď nie vždy ide všetko úplne hladko. Dôležité je, že si vieme všetko úprimne, do očí a bez predsudkov či „kádrovania“ povedať a máme jasné ciele. Všetci sme na jednej lodi a to je dôležité. Nie je to len naša práca, ale dávame do toho aj povestné popradské srdiečko. Veľmi rád by som vyzdvihol náš fanklub, ktorý patrí medzi jeden z najlepších na Slovensku. Podržal nás vo veľmi ťažkých časoch a to je u nás naozaj rarita. Fandí nám nepretržite a hlavne slušnou formou. Za to by sme sa im chceli veľmi pekne poďakovať. Dúfam, že to naše kladné spolužitie bude fungovať aj naďalej.

Facebook komentáre