Mikula sa vracia na lavičku Popradu, pri kormidle strieda Hrnčára

Vedenie aktuálne ôsmeho tímu Tipos extraligy odvolalo hlavného trénera Martina Hrnčára. Manažment tak reaguje na doterajší priebeh sezóny a účinkovanie A-mužstva.

Martin Hrnčár prišiel do Popradu v uplynulom ročníku. Zastával pozíciu šéftrénera mládeže a hlavného trénera juniorského tímu. Pod jeho vedením juniori dominovali v súťaži, mnohí z nich dostali šancu v prvom tíme alebo v kluboch SHL. Mal veľký podiel na tom, že aj po jeho odchode hrali hráči juniorky finále. Taktovku Kamzíkov prebral vo februári tohto roku. V čase jeho príchodu bojovali mnohí hráči so zraneniami. S mužstvom sa dokázal prebojovať do štvrťfinále playoff. Proti neskoršiemu finalistovi z Nitry podľahol 3:4 na zápasy. Počas aktuálneho ročníka pod ním hráči Popradu nastúpili na 15 stretnutí, z nich 7 vyhrali a v 8 ťahali za kratší koniec. Hrnčár viedol Podtatrancov celkovo v 34 súťažných zápasoch vrátane 7 duelov play off s bilanciou 16 výhier a 18 prehier. Klub ďakuje trénerovi Hrnčárovi za doterajšiu spoluprácu, odvedenú prácu a želá mu veľa úspechov v ďalšej kariére.

Na lavičku Popradu sa vracia Peter Mikula

Presne po roku sa na novej trénerskej zmluve klub dohodol so skúseným Petrom Mikulom. Šesťdesiatosemročný lodivod sa vracia do známeho prostredia. Pod Tatrami pôsobil v sezónach 2019/20, 2020/21 a 2021/22. S Kamzíkmi získal strieborné medaily. Na extraligových striedačkách stál v pozícii hlavného trénera počas 536 zápasov vrátane playoff a baráže. Pôsobil vo Zvolene, Žiline, Skalici, Poprade a Liptovskom Mikuláši. Mužstvo už viedol na dopoludňajšom tréningu v sobotu.

„Zmena na trénerskom poste bola nevyhnutná. Vieme, čo môžeme od pána Mikulu očakávať, a momentálne to potrebujeme. Zavážili aj úspechy, ktoré mal s našim mužstvom v minulosti. Verím, že nový tréner zníži hráčom komfort a privedie ich na cestu, ktorej je značka HK Poprad hodná,“ vyjadril sa k zmene na trénerskom poste riaditeľ HK Poprad Ľudovít Jurinyi.

„Tak, ako sme vymenili trénera, je možné, že sa budú meniť aj hráči. Všetko bude závisieť od situácie na trhu. Momentálne väčšina hráčov nenapĺňa predpoklady, ktoré v sebe majú. Nebudeme pozerať na mená,“ kriticky dodal. Hoci ho situácia neteší, verí v lepšiu budúcnosť.

„Všetci žijeme pre HK Poprad a preto veríme, že je možné všetko. V tom je hokej krásny. V ťažkých časoch sa musíme pozdvihnúť, lebo víťazom môže byť len ten, kto z boja neodíde. Potrebujeme však podporu a prajnú atmosféru celej komunity. Komu záleží na klube, tak by ho mal podporiť,“ zaželal si šéf klubu.

Svoj návrat pod Tatry okomentoval aj staronový kormidelník. „Po udalostiach z minulého roku sme boli s pánom Jurinyim stále v kontakte. Keď nastali teraz problémy z hľadiska postavenia mužstva, tak sme hodili reč a dotiahli veci tak, aby dávali zmysel. Výsledok je taký, že som tu,“ okomentoval svoj príchod Peter Mikula.

Zmeny v realizačnom tíme

K obmenám došlo aj na postoch v trénerskom štábe. Asistentom trénera zostáva Radoslav Suchý, na striedačku do pozície asistenta sa vracia aj súčasný športový manažér František Štolc. Svoje kompetencie v súvislosti s výberom hráčov a ich hodnotením budú naďalej vykonávať konzultanti Jozef Skokan a Juraj Bondra. Prvý menovaný bude zapojený aj do tréningového procesu na ľade. „Vyžiadal som si zmeny v realizačnom tíme a trénera Štolca. Keď sme hrali finále, tak spolupráca bola na požadovanej úrovni a obaja poznáme svoju prácu,“ prezradil nový kouč.

Klub srdečne víta trénera Petra Mikulu opäť na striedačke bielo-modrých a praje mu čo najviac víťazných zápasov.

Profil Petra Mikulu

Hokejové začiatky prežil vo Zvolene, kde debutoval medzi seniormi. V dvadsiatich dvoch rokoch sa presunul do Nitry, ktorej dres obliekal štyri ročníky. S aktívnou kariérou sa rozlúčil počas vojenskej služby v českom Valašskom Meziříčí, kde plnil zároveň úlohu hrajúceho asistenta. Na klubovej úrovni začal trénovať v roku 1981 pri zvolenskej mládeži a následne junioroch. Premiéru medzi mužmi absolvoval v sezóne 1993/1994 na striedačke Zvolena. O rok neskôr kývol na ponuku Detvy, následne sa na ďalšie tri roky vrátil domov. Pôsobisko menil opäť v roku 1998, tentoraz ale posilnil klub z Liptovského Mikuláša. V ročníku 2000/2001 sa vrátil opäť do Zvolena. Práve v tíme Rytierov zožal prvý veľký úspech, keď sa spolu s hráčmi spod Pustého hradu tešil z majstrovského titulu. V štruktúrach klubu zotrval ešte ďalšie dve sezóny.

Pred ročníkom 2003/2004 sa presunul do Žiliny. Nie však na dlho, sezónu dokončil po 11 rokoch v juniorskom tíme v Havířove. Ročník 2004/2005 strávil v Skalici, o rok neskôr bol pri kormidle Zvolenčanov. Ďalšou zastávkou bola rumunská Miercurea Ciuc, po nej sa presťahoval na 6 rokov opäť do Zvolena. Prvý rok viedol dorast, ďalšie 4 juniorov, pričom sa už v závere piatej sezóny v strede Slovenska presunul k mužom. V roku 2013 získal v pozícii hlavného trénera majstrovský titul. Po úspešnej sezóne absolvoval anabázu v poľskom Osvienčime. Ďalšiu sezónu koučoval Žilinu. K mládeži sa dvojročné obdobie vrátil v roku 2015 na pozíciu trénera reprezentačného výberu do 18 rokov.

Do rodiska sa vrátil v ročníku 2017/2018, kde bol rok. Nasledujúcu sezónu sa na krátky čas rozhodol pomôcť Žiline. V októbri 2019 kývol na ponuku Popradu. Pre pandémiu sa prebiehajúca sezóna nedohrala, dôveru však dostal aj v tej ďalšej. Spolu s tímom sa mu podaril úspech na konci ktorého sa radoval z 2. miesta. S popradským klubom vstúpil aj do minulej sezóny, ale manažment s ním ukončil spoluprácu. Jeho kariéra pokračovala v Liptovskom Mikuláši. Na lavičku Liptákov sa postavil s cieľom zachovať extraligovú príslušnosť, čo sa mu podarilo. Od 5.11.2022 zastáva post hlavného trénera HK Poprad.