Na slovíčko s klubovým zubárom: Chrániče zubov

Porozprávali sme sa s klubovým lekárom MDDr. Richardom Vorobeľom z Vordent clinic na aktuálnu tému ochrana zubov pred zranením.

Čo je to chránič zubov a načo sa využíva?

Chránič na zuby je pomôcka z jemného plastu alebo silikónu používaná pri športe, ktorá zabraňuje zraneniam ústnej dutiny, konkrétne zubov, úst, líc, jazyka a čeľuste. Jedna tretina všetkých zranení zubov súvisí so športom. Používanie chráničov na zuby môže každý rok pomôcť predísť viac ako 200 000 zraneniam ústnej dutiny.

Aké sú najčastejšie zranenia v ústnej dutine ako následok nepoužitia chrániča zubov?

Medzi dentálne zranenia, ktoré môžu nastať v prípade nepoužívania chráničov na zuby patria vyštrbené alebo zlomené zuby, rozbité korunky alebo mostíky, zranenia pier a líc, poškodenie koreňových častí zubov, zlomeniny čeľuste a otrasy mozgu. Zranenie úst môže hroziť každému športovcovi a každému zraneniu možno zabrániť nosením chrániča na zuby.

Stránka Vordent clinic

Kedy je chránič zubov povinný?

Pri kontaktných športoch ako napríklad americký futbal, hokej a box, kde existuje pravdepodobnosť zranenia, je používanie chráničov na zuby povinné. Nosenie chráničov by mali zvážiť aj deti a dospelí, ktorí vykonávajú náhodné kontaktné športy ako napríklad basketbal, bejzbal, softbal, zápasenie, futbal a volejbal, aby predchádzali zraneniam úst.

Ktorí hráči HK Poprad sú poslednou návštevou vo Vordent clinic a prečo?

Nedávno zavítali do nášho stomatologického centra Vordent clinic Petr Ulrych a Michael Vandas, aby si prevzali na mieru vyrobené chrániče zubov v slovenskej trikolóre. Verím, že aj vďaka nim predídu prípadným zraneniam, pretože chránič zubov vie napríklad aj znížiť riziko otrasu mozgu. V minulosti sme vyhotovili chrániče pre celý A-tím.

Ak by som potreboval chránič zubov, koľko by som musel za neho zaplatiť?

Chránič zubov stojí 65 €, jedná sa o priamu platbu pacienta, v tomto prípade nie je spoluúčasť zdravotnej poisťovne. Ale táto investícia vie ochrániť pred väčšími nákladmi v prípade dentálneho zranenia.