Na slovíčko s posilou: James David Livingston

V októbri posilnil tím Kamzíkov 30-ročný rodák z kanadského Halifaxu James Livingston. Po pomalšom rozbehu sa stal pevnou súčasťou popradského útoku.

S hokejom začal v mladosti v rodnom meste. „Keď som mal asi 6 rokov, tak som v rodnom Halifaxe išiel na prvý organizovaný hokejový tréning a ostal som pri ňom,“ povedal na úvod rozhovoru rodák z provincie Nové Škótsko.

Z Halifaxu pochádzajú aj súčasní hráči NHL Brad Marchand, Alex Killorn a Nathan MacKinnon. Tých však „Livi“ osobne nepozná. „V desiatich rokoch sme sa presťahovali do Toronta, takže som tam pokračoval v hokeji a preto som sa nevyrastal s chlapcami z Halifaxu, ktorí teraz hrajú v NHL. V juniorskej OHL som však dostal príležitosť hrať s viacerými výbornými hokejistami,“ dodal.

V OHL boli jeho spoluhráčmi Jake Muzzin a Wayne Simmonds. Ako priznáva, dnes je s nimi v kontakte veľmi málo: „Všetci sú už zaneprázdnení, tak si s nimi poprajeme vždy všetko dobré k narodeninám. Bol som rád, že som mohol hrať na tejto úrovni s takýmito hokejistami.“

Jeho profesionálna kariéra pokračovala v nižších zámorských súťažiach. Ako draftovaný hráč bol na dosah k cieľu, ktorým bola NHL. „Bolo to zábavné, ale aj stresujúce obdobie. Bol som tak blízko splneného sna, ale zároveň ďaleko. Bolo to frustrujúce, že som sa nedostal vyššie, aj keď som bol fakt blízko. Hral som ale s Brandonom Mashinterom, ktorý je teraz tu a je to môj veľmi dobrý kamarát od tých čias. Takže som veľmi rád, že sme sa opäť hokejovo stretli,“ zaspomínal Livingston na „farmárske“ časy.

Jeho kariéra pokračovala v Európe. Prvou zastávkou bol rakúsky Dornbirn. „Bolo tam krásne prostredie, samé hory okolo. V prvej sezóne sme hrali veľmi dobre, v druhej sme mali problémy. Strávili sme však v Rakúsku skvelé dva roky,“ zhodnotil.

Cez Nemecko sa dostal do Walesu. Tam získal doposiaľ svoj jediný tímový úspech. „V Cardiffe som prvýkrát v kariére vyhral titul. Fanúšikovia boli riadne oddaní hokeju. Cardiff je tým známy, že má skvelých fanúšikov a bola to pre mňa skvelá skúsenosť.“

Jeho kariéra následne pokračovala na britských ostrovoch. „Bol to pre mňa zvláštny pocit, keď som v drese Fife išiel hrať proti Cardiffu. V Škótsku je tiež dosť hokejových fanúšikov. Fife má staršiu arénu, ale bola v nej vždy výborná atmosféra. Aj keď nám to až tak herne nešlo, v tíme bolo veľa skvelých chalanov,“ zaspomínal James na rok v Škótsku.

Spoločné hobby s jeho manželkou je cestovanie. V Európe už toho dosť pochodil. „Každý štát a miesto, ktoré som navštívil zanechalo vo mne veľa pekných spomienok. Posledné leto som strávil s manželkou v južnom Taliansku a bolo tam nádherne.“

Slovensko je pre neho nová skúsenosť, ale po ťažkom začiatku sa už aklimatizoval. „Každým dňom sa cítim lepšie a pohodlnejšie, po náročnom štarte som si našiel postupne svoje miesto v zostave. Nohy mi zo začiatku nešli, kvôli covidu som dlho nehral hokej. Čo sa týka Slovenska, je to krajina s najmenšou angličtinou, v ktorej som bol, ale napriek tomu sú tu ľudia veľmi milí a nápomocní, takže aj preto si pobyt v Poprade užívame.“

„Tým, že máme psa, chodíme s ním na dlhé prechádzky, spoznávame prírodu. Keď som doma, zahrám si videohry a tiež rád hrám na gitare,“ uzavrel rozhovor Livingston.