Na slovíčko s posilou: Janne Tavi

Koncom novembra posilnil Poprad fínsky útočník Janne Tavi, ktorý má dlhoročné skúsenosti z fínskej najvyššej súťaže.

Fínsko je známe tým, že produkuje stále veľa hokejového talentu. Rovnako to vidí aj 31-ročný rodák z Helsínk: „Vyrastal som hokejovo vo Fínsku, kde sa toho za tých 15 rokov už veľa zmenilo. Ale stále platí, že výchova hráčov je na veľmi profesionálnej úrovni. Máme veľa kvalitných trénerov, ktorí produkujú talenty schopné hneď hrať v Liige. Svedčí o tom aj to, že sme mali posledné roky veľmi silné MS do 20 rokov,“ povedal na margo hokejového rozvoja v krajine.

Tavi sa dokázal dostať v mladosti do reprezentácie do 18 rokov. Domáci šampionát, ale nevyšiel podľa predstáv, favorizované Fínsko muselo riešiť záchranárske práce. „Z reprezentácie do 18 rokov mám stále veľa dobrých kamarátov, s ktorými som v kontakte. Vtedy sme to však ako tím pobabrali. Rok predtým bola osemnástka vo finále, ale my sme nezvládli ten tlak, ktorý na nás vytvorilo domáce prostredie, keďže sa hralo vo Fínsku,“ povedal Janne o vtedajšom sklamaní.

178 cm vysoký útočník sa následne prepracoval do fínskej najvyššej súťaže, kde celkovo strávil 12 sezón. „Fínska liga patrí medzi top európske ligy, je veľmi profesionálna. Zápasy sa hrajú vo vysokom tempe, v súťaži  pôsobí veľa kvalitných hráčov. V posledných sezónach sa zmenilo to, že veľa mladíkov sa dostalo do tímov,“ zhodnotil elitnú fínsku ligu.

V jeho doposiaľ predposlednej sezóne v Liige zažil, aké je to skončiť prvý. Tesne pred koncom prestupového obdobia vtedy posilnil tím HPK, ktorý v základnej časti obsadil 5. miesto s 38-bodovou stratou na lídra z Oulu. Tím sa ale zomkol a prežil neskutočné play-off. „Titul patrí k medzi moje najlepšie spomienky kariéry. Bol to neskutočný pocit. Boli sme menší klub, nikto vtedy nečakal, že môžeme vyhrať ligu, kým sme sa nedostali do finále. Obrátili sme mesto Hämeenlinna hore nohami. Všade sa oslavovalo a robili sa párty,“ zaspomínal na doterajší vrchol kariéry.

Jeho prestup do Popradu sa zrodil rýchlo: „Zavolal mi agent, že tím má záujem, ukázal mi podmienky a ja som ich hneď akceptoval,“ povedal o svojom prvom mimofínskom angažmáne.

Na Slovensku pôsobia aj jeho bývalí spoluhráči: „S Joonom Ervingom sme spolu hrali v Jyväskyla, s Mikkom Nuutinenom som sa stretol v Kuopiu a s Jánom Brejčákom sme vyhrali ligu v Hämeenlinne. Pamätám, že som hral aj proti Anttimu Erkinjunttimu, ktorý teraz pôsobí v Michalovciach.“

Tavi už zažil, aké je to vyhrať ligu a vysoké tímové ambície sú aj teraz. „Musíme všetko spraviť preto, aby sme boli úspešní. Počul som, že Poprad nikdy nevyhral titul v ére samostatnosti. Takže pre nás je to priorita číslo jedna,“ dodal.

Aj keď je na Slovensku už pár týždňov, kvôli lockdownu sa pohybuje iba v okolí Popradu. „Centrum mesta je veľmi pekné. Zatiaľ som bol niekoľkokrát v Tatrách. Je to tam nádherné a pôjdem tam ešte veľakrát. Môžete byť radi, že toto máte tak blízko,“ uzavrel rozhovor Tavi.