Na slovíčko s posilou: Joe Basaraba

Popradský útok doplnil 29-ročný rodák z kanadského Fort Frances Joe Basaraba.

Šikovný krídelník začal s hokejom vo veku štyroch rokov. Podobne ako River Rymsha, aj Basaraba si vybral univerzitnú cestu v NCAA. „Na univerzite Minnesota-Duluth som štyri roky študoval financie. Na toto obdobie spomínam rád, stretol som výborných trénerov, spoluhráčov a kamarátov. V roku 2011 sme súťaž vyhrali, čo radím k top momentom mojej kariéry a tiež aj to, že som sa stal kapitánom mužstva. Som šťastný, že som bol súčasťou tejto organizácie,“ začal svoje rozprávanie nový popradský útočník.

V roku 2010 ho draftovala Florida, ale do NHL sa nepozrel. „Bol som draftovaný a najprv som strávil štyri roky v NCAA. Florida vymenila moje práva najprv do Toronta a to potom do Dallasu. Následne som odohral pár sezón v nižších ligách a pracoval som na tom, aby som dostal príležitosť vyššie. Rozhodol som sa odísť preč zo Severnej Ameriky a už sa na toto obdobie spätne nepozerám,“ zhodnotil svoju zámorskú časť kariéry.

Jeho prvou zastávkou bolo škótske Fife. „Bol to náročný rok, lebo som si robil počas pobytu vo Fife aj magisterský titul. Bolo tam pekné prostredie a sezóna mi vyšla, takže to bol dobrý vstup do európskeho hokeja,“ zaspomínal na svoj prvý rok v Európe.

Po sezóne v Škótsku sa vrátil do ECHL, ale v strede sezóny prišla ponuka z bratislavského Slovana. „Bolo to okolo Vianoc, prišla mi od nich ponuka, že Slovan hľadá niekoľko útočníkov. Ja a Martin St. Pierre sme tam prišli, hrali spolu v útoku a prežili veľa zábavy a dobrých výkonov. Škoda, že tú sezónu predčasne ukončil covid,“ vyjadril sa o svojej prvej slovenskej zastávke.

Poslednú sezónu odohral v rumunskom meste Gheorghieni. „Bola to dobrá skúsenosť. Bolo to iné prostredie, na aké som bol dovtedy zvyknutý. V tíme bolo niekoľko legionárov a všetci sme sa rýchlo skamarátili. Musím povedať, že v tomto ročníku bolo v lige niekoľko veľmi kvalitných importov, čo zdvihlo jej úroveň. Mám na Rumunsko dobré spomienky, ale teraz sa veľmi teším z toho, že som opäť na Slovensku,“ povedal o svojej rumunskej kariérnej etape.

Teraz sa od začiatku augusta už pripravuje s popradským celkom a z prostredia je nadšený: „Po mojej skúsenosti v Bratislave som zistil, že liga je kvalitná a Slovensko je veľmi pekná krajina. Poprad má tím, ktorý chce dosiahnuť úspech a tiež tu pôsobí môj dlhoročný kamarát Mike Dalhuisen. On mi povedal, že Poprad by mohol mať o moje služby záujem a nakoniec sme sa dohodli a podpísali zmluvu. Za tých pár dní som už spoznal mesto, ktoré je krásne a vyšlo aj počasie. Kabína je super a organizácia je vysoko profesionálna. Už sa neviem dočkať zápasov a fanúšikov na tribúnach,“ skonštatoval Basaraba pred prvým prípravným duelom proti Havířovu.

Na záver rozhovoru prezradil čomu sa v Kanade venuje cez leto. „Vyrastal som v malom mestečku na severozápade kanadského Ontária, v rybársko-poľovníckej komunite. Už od mala som trávil veľa času vonku, či už na jazere alebo v lese. Rybolov je moje veľké hobby a vždy keď prídem domov, tak idem s rodinou alebo priateľmi na jazero.“