Na slovíčko s posilou: Peter Hamerlík

Novou tvárou v popradskom drese je skúsený 39-ročný brankár Peter Hamerlík.

S hokejom najprv začal v Senici, následne prešiel do Skalice. „Pochádzam zo Senice a keď som bol malý, tak kúsok od domova nám postavili zimný štadión. Pamätám si, že všetky deti tam začali chodiť korčuľovať a hrať hokej. Patril som medzi nich a od začiatku som chytal. Čo ma k tomu ale viedlo, na to neviem odpovedať,“ začal svoje rozprávanie Hamerlík.

V roku 1999 cestoval na majstrovstvá sveta do 18 rokov, na ktorých odchytal sedem zápasov a tešil sa z veľkého úspechu. „Bola tam partia okolo Maja Gáboríka a Marcela Hossu. V repre vtedy hrala veľká skupina hráčov, čo v hokeji neskôr niečo dosiahla. Bol to môj prvý veľký turnaj, mám na neho výborné spomienky. Spravili sme pre Slovensko úspech,“ zaspomínal na bronzový Winnipeg.

Následne po pár dueloch v drese extraligovej Skalice nabral smer Severná Amerika. „Juniorská OHL bola pre mňa obrovská skúsenosť. Nielen hokejová, ale aj životná, v 18-tich som odišiel z domu. Neskôr som ako profesionál podpísal zmluvu s Bostonom, ale musím uznať, že ostatní brankári čo boli súčasťou organizácie boli lepší a chytali parádne. Nemôžem sa vyhovárať na chýbajúce šťastie, kvôli ich kvalite proste šanca na NHL neprišla. Keď mi skončila nováčikovská zmluva, rozhodol som sa zo zámoria vrátiť,“ povedal o svojich takmer piatich rokoch za morom.

Po návrate strávil dve celé sezóny na Slovensku a po nich odišiel na skusy do Bieloruska a Kazachstanu. „Celkovo mám na krajiny bývalého Sovietskeho zväzu len tie najlepšie spomienky. Keď tam človek ide, musí počítať s niektorými zaujímavými „vecami“. No na ligu, ani na život tam nemôžem povedať nič zlé, boli tam super podmienky a bol som spokojný,“ zaspomínal na túto legionársku skúsenosť.

Kariéra po príchode z Kazachstanu pokračovala desať rokov v Česku. Hneď v druhom roku v drese Třinca prišiel najväčší úspech v klubovej kariére. „Vyhrali sme pre klub historický titul. Mali sme skvelý kolektív a prežili sme úspešnú sezónu. Vyhrali sme základnú časť a potom aj titul, všetko nám vychádzalo od začiatku do konca. Bol to zážitok nielen pre mňa, ale aj pre mesto. Tento historický titul bude navždy zapísaný nielen do mestskej a klubovej kroniky, ale aj do mojej pamäte.“

Jeho prvé tri roky pôsobenia v Třinci priniesli aj nomináciu na tri šampionáty. V prvých dvoch nechytal, ale Helsinki 2012 priniesli nielen dva štarty: „Časť chalanov mala dlhú prípravu, asi 8 týždňov sme boli spolu na ľade, pretože sme vypadli skoro v play-off. Výsledky v príprave boli veľmi zlé, už ani neviem, či sme vôbec dokázali vyhrať zápas. Na turnaj sme išli skromne, ale rozhodujúcim faktorom bol podľa mňa príchod Zdena Cháru. Je to obrovská autorita na ľade či v šatni. Pomohol aj príchod niekoľkých chalanov z NHL. Dobre sa to vyskladalo, my sme skromne šli od zápasu k zápasu, bojovali sme a zrazu sme boli vo finále. Keď sme postúpili zo skupiny prišla veľká eufória a ďalšie zápasy boli veľmi vyrovnané. Na tento zážitok nikdy nezabudnem,“ povedal o zisku striebornej medaily.

Po návrate z Česka pôsobil 1,5 sezóny v drese nového tímu z Bratislavy. „Podľa mňa je projekt Capitals veľmi dobrý, len ešte kúsok potrvá, kým všetky veci do seba správne zapadnú. Minulý rok sme na 1. ligu mali nadštandardný tím a podmienky a preto sme vo väčšine zápasov dominovali. Ja som odhadom odchytal 95 % duelov. Aj po tejto stránke som bol spokojný. Zároveň študujem v Bratislave na VŠ, takže aj toto mi vyhovovalo. Ak sa pozriem na ice hockey league, liga má výbornú kvalitu, sú tam skvelé tímy a hráči. Viem, že Bratislava sa časom zaradí medzi tie lepšie mužstvá. Je to teraz ich prvý rok a všetci sa tam s ligou iba oťukávajú. Nemôžem na nich povedať nič zlé.“

Poprad bude pre Hamerlíka druhá zastávka v najvyššej slovenskej súťaži. On sa osobne teší na okolie, v ktorom bude pôsobiť. „Tatry poznám veľmi dobre, chodili sme tu s rodičmi už od detských čias, je to veľmi pekný kraj. Teším sa, že počas môjho popradského pôsobenia budem mať blízko prírodu a čerstvý vzduch, keďže 10 rokov som býval v Třinci a vieme, ako sa žije v blízkosti železiarní. Je to vítaný opak,“ uzavrel rozhovor gólman, ktorý včera absolvoval premiéru v popradskom drese.