Na slovíčko s posilou: River Rymsha

Novým mužom v popradskej defenzíve je 25-ročný rodák z amerického štátu Michigan River Rymsha.

Do Popradu prišiel po vydarenej sezóne v Detve, ktorá bola jeho prvou mimo americký kontinent. „Pochádzam z hokejovej rodiny, môj strýko hral v Dánsku a Taliansku a môj otec a brat Drake nastúpili aj v NHL. Moje prvé kroky na ľade som spravil v Nemecku, kde hral vtedy môj otec. V piatich rokoch som šiel do hokejovej prípravky, hneď ako sme sa vrátili do USA,“ povedal o svojich začiatkoch rodák z Huntington Woods.

Americký systém výchovy mladých hráčov je na vysokej úrovni, čo potvrdil aj River: „Náš systém je unikátny, môže vás zarezať už v mladom veku, ale na druhej strane hráte výborný hokej už od mala. Je veľmi súťaživý a naučí vás mnohým lekciám, ktoré využijete na ceste k profesionálnemu hokeju a tiež aj v živote mimo hokeja. Tiež je zameraný na zvládanie úspechov a pádov v hokeji, pretože to je to, s čím sa stretávate celú kariéru.“

Rymsha si vybral v mladosti univerzitnú cestu a tak okrem hokejového rastu ukončil aj vysokú školu. „Mám bakalársky titul z Dartmouth College a magisterský z politických vied z Miami University v Ohiu. Boli to skvelé časy, stretol som a spoznal veľa ľudí z rôznych kútov krajiny. Zároveň nás týždeň čo týždeň povzbudzovali počas našich zápasov,“ zaspomínal na univerzitnú časť svojho života.

Svoju prvú profesionálnu sezónu strávil v tretej najvyššej lige v USA v ECHL v drese Norfolku. Napriek tomu, že dosiahol na obrancu slušné čísla v produktivite, táto sezóna bola veľmi náročná, keď tím vyhral iba 14 zo 60 zápasov. „Pre mňa to bola sezóna ako na hojdačke. Aj keď sme boli najhorší tím a prehrávali sme na pravidelnej báze, tak ja som osobne získal dôveru v štýle hry, na ktorom som staval a to mi pomohlo aj do budúcnosti,“ zhodnotil Rymsha.

V roku 2020 urobil zásadné rozhodnutie a tým bol odchod zo Severnej Ameriky. „Do Európy som sa vybral z viacerých dôvodov. Prvým bolo, že raz som chcel v Európe počas kariéry hrať. V detstve som tu vyrastal a mám nejaké spomienky a preto ma to sem aj ťahalo. Druhým dôvodom bolo to, že nebolo jasné, či sezóna v ECHL začne a slovenská extraliga mala jasne stanovený začiatok. Takže keď sa mi ozvala Detva, tak sme sa rýchlo dohodli. Musím sa poďakovať majiteľovi Detvy p. Ľuptákovi a jeho organizácii, že mi otvorila dvere do európskeho hokeja,“ vyjadril sa o dôvodoch príchodu na Slovensko.

V základnej časti nazbieral na obrancu slušných 28 bodov v 48 dueloch a pridal tiež 13 plusiek. „Myslím si, že moja prvá sezóna na Slovensku dopadla veľmi dobre. Pomohol som Detve postúpiť do TOP 6, čo bolo to, čo tím nikdy dovtedy nedosiahol. Bol som prekvapený kvalitou hokeja, aký sa tu hrá a proti každému súperovi sa hralo ťažko. Trošku sklamaním bolo to, že sa na štadióny nedostali fanúšikovia. Ale teším sa z toho, že už sa to zmenilo a v Poprade očakávam skvelú atmosféru,“ zhodnotil svoj prvý rok na Slovensku.

Po sezóne stal voľným hráčom, ale bez práce dlho neostal. „Zavolal mi môj agent pár dní po skončenom finále, že Poprad má záujem o moje služby. Proti Popradu sme hrali vo štvrťfinále a pamätám si, aký to bol silný tím a ako ťažko sa proti nemu hralo. Poprad je organizácia s vysokými ambíciami a chce priniesť titul do mesta a toto je šanca, ktorú som si nemohol nechať ujsť,“ dodal.