Navštívili sme letnú prípravu dorastencov HK ŠKP Poprad

K hokejovej sezóne patrí aj o čosi menej populárne obdobie letných príprav na suchu. V akom duchu sa nesie niekoľkotýždňové trénovanie mimo ľadu dorastencov, to vám prezradí hlavný tréner Igor Rataj a jeho asistent Daniel Michlík.

Vedenie klubu sa netají plánmi dotiahnuť na trénerské posty čo najviac bývalých hráčov či odchovancov Popradu. To je aj prípad Igora Rataja, ktorý sa túto sezónu ujme mužstva dorastu. So svojimi hráčmi už taktiež odštartoval letnú prípravu na suchu. „Momentálne máme k dispozícii 29 chlapcov, z toho sú dvaja brankári. Niektorí hráči sa pripravujú s juniorkou, my sme zase stiahli k sebe najlepších kadetov. Momentálne sme v treťom týždni a zatiaľ musím chlapcov pochváliť za snahu. Uvidíme postupne, ako to budú zvládať, keďže náročnosť tréningov sa bude stupňovať. Ja môžem byť spokojný. Nie všetci hráči sú rovnakí, preto sa snažíme aj pracovať na odstránení konkrétnych nedostatkov,“ opisuje prvé týždne s novou skupinou mladých hokejistov bývalý reprezentant Slovenska.

Každá veková kategória má letnú prípravu na suchu postavenú na iných prioritách. V tomto prípade sa jedná hlavne o fyzickú zložku hráčov, čo potvrdzuje aj tréner Rataj. „Po preštudovaní miuloročných výkonov a najmä nedostatkov sme sa zamerali na dodanie sily chlapcom. Práve v doraste sa hrá viac do tela. Snažíme sa zlepšiť dynamiku a silu nôh, čo sa následne ukáže aj na rýchlosti na ľade. Možno si niektorí neuvedomujú dôležitosť sily v trupe, na čo využívame napríklad plank. V neposlednom rade sa sústredíme na obratnosť. Preto sme do prípravy zaradili gymnastiku či agility, chýbať nemôžu šprinty. Každý deň to dopĺňame posilňovňou, keďže niektorí vyzerajú ako žiletky.“

V Poprade sa môžu tréneri spoľahnúť na dobré tréningové podmienky aj v období, keď sa nevyužíva ľadová plocha. „Kontaktoval som riaditeľa Lajčáka z neďalekého gymnázia. Vďaka jeho ústretovosti môžeme využívať aj tento areál, ktorý je o čosi bližšie ako základná škola v Spišskej Sobote. Je výborné, že trénovať môžeme aj na rozpustenej ľadovej ploche, k dispozícii je aj posilňovňa. Nesmú chýbať schody. Chlapci sa namakajú, keďže po konci veľmi dlhej sezóny sme im nenastavili ani individuálne tréningové plány. Tie dva týždne pokoja ale naozaj potrebovali.“

O dôležitosti tejto letnej prípravy a prelome v hokejovej kariére hovorí aj druhý z trénerov Daniel Michlík. „Prechod zo žiackych kategórii do dorastu je veľmi náročný. Tomu zodpovedá aj iná úroveň či záťaž v tréningoch. Zvládajú to zatiaľ dobre, dôležitá je snaha. Určite sa nájdu aj takí, ktorí s tým majú problémy. To, ako bude vyzerať káder pre sezónu, sa ukáže až na tréningoch na ľade. Predsa len máme dvanásť hráčov v juniorskej letnej príprave. Ak si nevybojujú miesto, pripadajú do úvahy iné alternatívy, ako napríklad pôsobenie v Kežmarku, Prešove alebo Bardejove.“

Práve v dorasteneckej kategórii prichádza k prvým väčším možnostiam posilniť káder o „cezpoľných“ hráčov. Nad tým ale v Poprade veľmi neuvažujú. „V prvom rade chceme pracovať s domácimi. My sme v situácii, že sa môžeme spoliehať na naozaj širokú základňu. Narábame len s jedným takým prípadom, keďže konkrétny hráč bol na skúške v Poprade už minulú sezónu,“ opisuje prvé formovania kádra tréner Michlík. Tomu aj s kolegom pomáhajú v utvorení si obrazu ohľadom pripravenosti hráčov aj špeciálne testovania, ktoré absolvovali aj iné slovenské dorastenecké družstvá. „Ide o úplne novú batériu testov. Jej autorom je fyzioterapeut, nepochádzajú priamo od hokejových trénerov. Nie všetci hráči to zvládali, keďže sa teraz trénuje trochu inak. Tie testy sú totiž zamerané aj na koordináciu, nie len na silu a rýchlosť. Ich základ je ten, že sa hráč môže porovnať, či mu letná príprava niečo dala. Výstupné výsledky ukážu aj nám či chlapcom konkrétne, na čom pracovali dobre a čo budú musieť časom vylepšiť.“