Navštívili sme letnú prípravu dorastencov HK ŠKP Poprad
5. júna 2019
Navštívili sme letnú prípravu starších žiakov HK ŠKP Poprad
14. júna 2019

Navštívili sme letnú prípravu kadetov HK ŠKP Poprad

K hokejovej sezóne patrí aj o čosi menej populárne obdobie letných príprav na suchu. V akom duchu sa nesie niekoľkotýždňové trénovanie mimo ľadu dorastencov, to vám prezradia tréneri Peter Hrehorčák a Arne Kroták.

Kategóriu kadetov bude nasledujúcu sezónu trénovať dvojica s obrovskými hráčskymi hokejovými skúsenosťami. Kým pre bývalého obrancu Petra Hrehorčáka pôsobenie pri mládeži v pozícii trénera nie je ničím novým, pre popradskú hokejovú legendu Arneho Krotáka ide o prvú sezónu v rámci nášho klubu v tejto pozícii. A práve tréner Hrehorčák otvoril debatu ohľadom tak trochu špecifickej letnej príprave tejto vekovej kategórie. “Túto fázu prípravy sme zúžili na sedem týždňov, keďže chlapci zišli z ľadu až 30. apríla. Zvolili sme si model pozastavajúci z troch týždňov objemov, momentálne prebieha trochu voľnejší plný hier a zdravotných prehliadok a zakončíme to tréningami zameranými na výbušnosť, rýchlosť či akceleráciu. Nebojíme sa, že dlhá sezóna môže znamenať nedostatok síl. Posledný mesiac tej minulej už nebol až tak náročný, aj keď ôsmaci bojovali na záverečnom turnaji o majstra Slovenska. Ide o mladý organizmus, ktorý dokáže veľmi rýchlo zregenerovať.”

Zloženie aktuálneho kádra je veľmi zaujímavé. Najmä na brankárskom poste je poriadna “tlačenica”. Ako to už býva zvykom pri týchto stále len žiackych ročníkoch, nechýbajú ani zástupkyne ženského hokeja. “Dokopy pracujeme s 27 hráčmi. Z toho je až šesť brankárov, tri dievčatá a traja budúci ôsmaci. Zatiaľ sa pripravujú po našom boku, uvidíme či sa dokážu prepracovať aj na súpisku. Tréningy sú dvojfázové trikrát do týždňa, zahrnuli sme ale do nich aj plaváreň.”

Budúci deviataci taktiež nemôžu vynechať aj túto o čosi náročnejšiu fázu prípravy. Práve tu môžu nabrať sily či zlepšiť aspekty ich pohybových vlastností, z čoho môžu následne čerpať v nasledujúcej sezóne. “My sa zameriavame skôr na obratnosť a rýchlosť. Ide o zložité obdobie ich hokejovej kariéry. Aj súčasné zdravotné prehliadky ukázali, že chlapci dokázali vyrásť za jeden rok až o desať centimetrov. Aby sa telo dokázalo prispôsobiť záťaži, musíme dbať na kvalitný strečing. Disciplína však funguje naplno, preto by sme to mali zvládnuť bez problémov. Sú to stále mladí hráči, ktorí túžia hrať hokej.”

Asistent trénera Arne Kroták vysvetlil, že je veľmi dôležité aj počas prípravy na suchu vzbudiť u chlapcov záujem o túto fázu trénovania. Nesmie ísť len o monotónny dril. “Snažíme sa zaujať ich pozornosť a dbať na to, aby ich to bavilo. Počas týchto týždňov síce musia drieť, no skôr hravou formou, aby si to až tak neuvedomovali. Ako bývalí športovci vieme, že bez letnej prípravy sa hokej nedá hrať ani na tejto úrovni. Naložíme im čo do nich vojde ale nezabúdame ani na hry. Hokej je kolektívny šport, preto k tomu prispôsobujeme aj tréningy. K chalanom pristupujeme individuálne. Aj v mojom ročníku boli hráči, ktorí boli pohybovo zdatnejší. Niekto je priam atleticky stvorený, no jeho spoluhráč s tým môže mať problémy. Teraz je to skôr práve atletická príprava, na ľade to môže vyzerať inak. Uvažovali sme aj nad tým, že by sme si odskočili aj do Liptovského Mikuláša a vyskúšali si tréningy aj na ľade. Chlapci však skončili sezónu veľmi neskoro a ľad cítili pod nohami ešte nedávno, preto to nechávame otvorené.”

Ako sme už spomenuli, medzi kadetmi sa momentálne nachádza až šesť brankárov. Tí však podľa trénera Hrehorčáka majú aj množstvo individuálnych tréningov. “Špecifikum letnej prípravy je trénovanie brankárov. Utorok a štvrtok sa zúčastňujú špeciálnych tréningov s Martinom Klempom. Nám to na jednej strane narúša prípravu, no berieme to veľmi pozitívne. V dnešnej dobe musia pracovať na veciach im určeným. Pre nich je dôležité, aby sa posunuli ďalej v balancii či rovnováhe. Je super, že na nich vidíme pokroky a spokojnosť.”

Facebook komentáre