Dosť bolo napätia. Patrik Svitana ostáva Kamzíkom.
20. júna 2019
Zástupcovia klubov sa stretli v Poprade
22. júna 2019

Navštívili sme letnú prípravu mladších žiakov HK ŠKP Poprad

Kategóriu piatakov a šiestakov povedie v aktuálnej sezóne ako hlavný tréner Roman Tomas, ktorému bude sekundovať Martin Beck.

Tréneri si podelili jednotlivé ročníky, bývalého skvelého hráča a reprezentanta Slovenska Roman Tomasa sme zastihli s budúcimi šiestakmi v areáli základnej školy v Spišskej Sobote. Odchovanec nášho klubu toho v hokeji preskákal naozaj veľa. V slovenskej extralige má na konte 374 zápasov s bilanciou 124 gólov a 106 asistencií. Okrem toho pôsobil aj v takých mužstvách ako Třinec, Litvínov Mladá Boleslav, Plzeň, Znojmo, Vítkovice, Medveščak Záhreb či Vsetín. Do trénerského kolotoča naskočil hneď po ukončení aktívnej kariéry počas uplynulej sezóny.

Trvanie letnej prípravy na suchu sa u žiackych kategórií veľmi nemení. Aj tento rok ju vedenie klubu nastavilo na 7 týždňov. “S kolegom sme si vytvorili vlastný tréningový plán, ktorý sa nám zatiaľ darí plniť do bodky. Máme málo chorých chlapcov, vidieť na nich chuť trénovať a snahu zlepšiť sa. V “šestke” máme 26 chalanov, v “päťke” je ich 25. K dispozícii máme špičkový areál v rámci hokejovej základnej školy. Takéto podmienky nám môže závidieť nie jedno mesto. Využiť ho môžeme na všetky možné kolektívne športy, behy či iné cviky. Letná príprava tu musí prebehnúť kvalitne. Super je pri tejto vekovej kategórii využívať plaváreň. Piataci majú aj jeden deň bez “spotenia sa” na fit loptách a podobne, kde im kolega vysvetľuje techniku cvikov.

Pri týchto kategóriách ide stále o deti. Tomu treba prispôsobiť aj túto fázu sezóny. Ide doslova o alchýmiu namiešať správne cviky, aby  mali pozitívny vplyv na výkonnosť počas ďalších mesiacov, no musia chlapcov aj baviť. “Títo hráči majú ešte všetko pred sebou. Nekladieme na nich prehnané nároky. Sústredíme sa na rýchlosť, silu či agilitu. Veľa využívame fit lopty, aby zdokonalili rovnováhu tak potrebnú pre správne korčuľovanie. Tréningy prebiehajú hravou formou. Nemali by mať v podvedomí, že musia. Mali by “vypnúť”, sústrediť sa na konkrétnu hru, pritom však pracujú na svojej hokejovej budúcnosti. Stále je to akási detská forma letnej prípravy. Ešte si to môžu užívať.”

Pri starších ročníkoch sa zvyknú jednotlivé týždne rozdeliť medzi poriadne zaberačky, kolektívne športy a regeneráciu. Tu to však ešte neplatí. Avšak treba povedať, že nejde len o užitie si leta v kolektíve a na slnku. Aj na tejto vekovej kategórii badať progres. Dá sa povedať, že práve tu je najmarkantnejší z hľadiska časového dosiahnutia. “My trénujeme plynulo. Trikrát do týždňa máme silový blok, kde využívane najnovšie tréningové metódy. V tomto veku sa hlavne musia naučiť správne konkrétny cvik vykonať. Máme tu totiž chlapcov, ktorí nevedia technicky správne vykonať napríklad klik či drep. Keď sa toto u nich napraví, tú silu naberajú takmer okamžite. Po pár tréningoch urobia o niekoľko klikov viac.”

Samostatnou kategóriou pri žiackych výberoch je disciplína. Nedá sa s nimi pracovať ako počas niekdajších ruských báz, no skákať si po hlave tréner nemôže nechať. “S kolegom Beckom sme si nastavili určité hranice. Cez ne neprejde vlak. Chalani sú pred pubertou, občas si na nás niečo skúsia. Myslím si, že aj napriek ráznemu prístupu sme k ním féroví. Snažíme sa správať ako správni rodičia. Možno si myslia, že v tomto smere uspejú, no mýlia sa (smiech).”

Práve v tomto veku badať veľké rozdiely medzi jednotlivými chlapcami. Preč sú časy, keď každý jeden hokejista strávil hodiny na ulici vykonávaním iných športov. S tým sa musí zmieriť každý kvalitný tréner. V Poprade to nie je iné. “Aj tu je tá výkonnosť odlišná. Na určitom počte detí vidno, že sú správne poznačené ulicou. V dnešnej dobe sa ale nemôžeme diviť, že rastie počet chlapcov, ktorí si odmakajú tieto tréningy a nič viac pre seba nespravia. Tak to proste je, zmeniť to je stále náročnejšie. Navyše sa v tomto prípade musíme baviť aj o mentálnej spôsobilosti. Majú síce dvanásť rokov, no niektorí sú v tomto na úrovni deväťročných. Ale to je individuálna záležitosť. A takto k ním musíme pristupovať. Jeden chalan mi spraví dvadsať klikov a nie je to na ňom ani vidieť. Iní ich spraví sedem a dostaví sa u neho nenormálna únava. Na to si musíme dávať pozor.”

Facebook komentáre