Staronovou posilou HK Poprad sa stal útočník Michael Vandas
28. júna 2017
Kamzíci odovzdávali vysvedčenia
30. júna 2017

Navštívili sme letnú prípravu seniorov HK Poprad

V posledných rokoch nebolo zvykom, aby letná príprava na suchu seniorov prebiehala v takom formáte, ako sa tomu deje teraz. Na tréningoch sa zúčastňuje takmer kompletné mužstvo a tréneri sa môžu plnohodnotne pripravovať na novú sezónu. Priebeh tejto osemtýždňovej časti zhodnotil hlavný tréner HK Poprad Marcel Ozimák.

Ako dlho trvá letná príprava na suchu v podaní mužov HK Poprad?
Každý tréner si túto časť sezóny nastavuje individuálne. My sme sa nakoniec rozhodli zvoliť starý model, ktorý pozostáva z ôsmich týždňov tréningov. Ten pozostával z jednofázovej “zaberačky”, pričom víkendy ostali voľné. Našim cieľom nebolo hráčov zničiť a odrovnať ich po fyzickej stránke už teraz v júni, skôr sme sa snažili do programu zapracovať špeciálne cviky ako jógu, komplexnejší strečing a veľa regenerácie. Samozrejme sme do toho zapracovali aj rozvoj špeciálnych činností, ktoré chlapci potrebujú individuálne zlepšiť. Vo všeobecnosti sme však najviac pracovali na sile, aby mali z čoho čerpať počas sezóny.

V Poprade máte k dispozícii nadštandardné podmienky na letnú prípravu. Čo všetko ste využili počas týchto ôsmych týždňov?
Dá sa povedať, že sme využili všetko, čo sme mali po ruke. Svoj základný stan sme mali rozložený na zimnom štadióne, kde sme mali k dispozícii plochu s komplexným arzenálom pomôcok. Kombinovali sme to s AquaCity, kde sme okrem bazénu využívali aj pieskové ihriská. Poďakovať sa musíme aj za priestor v telocvičniach v objekte Telekomunikácii či ZŠ v Spišskej Sobote. Každú stredu sme uvítali možnosť vykorčuľovať na ľad u Jána Laca v Liptovskom Mikuláši. Príprava podľa mňa bola pestrá a chlapci na nudu či stereotyp nemohli ani pomyslieť.

V rámci tréningovej skupiny neboli len hráči so zmluvami, ale aj niekoľko súčasných či minuloročných juniorov. Stíhali títo nádejní Kamzíci spĺňať vaše nároky?
Tu by som skôr povedal, že občas oni v niektorých cvikoch tvrdili muziku a starších hráčov poriadne popreháňali. Mladí proste majú v sebe paru a bolo to vidno. Väčšina z nich vydala zo seba úplné maximum a my tréneri to dobre vidíme a berieme pozitívne. Ja s kolegom razím takú cestu tvorby kádra, že kto na to má, ten bude v mužstve. Ak aj chlapci nebudú stálou súčasťou zápasových súpisiek, budú mať možnosť zlepšovať svoje herné schopnosti v našom partnerskom mužstve. Predsa len, je pre nich lepšie, keď budú mať priestor a dostatok odohratých minút v prvej lige, ako by mali na šancu čakať na tribúne. Určite však viem povedať, že všetci dostanú šancu v prípravných zápasoch. Zatiaľ makajú a šancu si popri skúsenejších spoluhráčoch zaslúžia.

Počet hráčov v letnej príprave bol dosť vysoký. Nenabúralo to jej program?
V tom nevidím žiaden problém. Niekedy je horšie trénovať menší počet hráčov, ak tam nevidím disciplínu. Naopak toto leto sa na to nemôžeme sťažovať. Všetko aj vďaka tomu, že počúvali naše pokyny, prebiehalo plynulo. K správnej organizácii veľmi dopomohol aj fakt, že sme na každom tréningu boli traja až štyria tréneri. Tak sme si v pohode mohli všetko porozdeľovať. Chalani makali naplno a vtedy sa aj nám pracuje o niečo lepšie.

Hráčov teraz čaká zaslúžene voľno. Dali ste im nejaké úlohy, aby táto osemtýždňová práca neostala nazmar?
Až taká dlhá dovolenka to nebude. Na ľad síce vykorčuľujeme až 24. júla, no už týždeň pred tým začíname normálne trénovať. Chalanom sme dali týždeň na vypnutie od hokeja, nech si plnohodnotne užijú voľno či dovolenky pri mori. Určite si to zaslúžia a aj to potrebujú. Sami však vedia, že potom nemôžu nič zanedbať. Postupne musia zapájať do svojho programu tri či štyri tréningové jednotky týždenne. My to s nimi máme všetko prekonzultované a aj chlapci, ktorí sú už na dovolenkách, vedia čo majú presne robiť.

Niekoľko hráčov z vášho kádra sa venuje aj iným športom, či už ide o amatérske prevedenie alebo dokonca o reprezentačnú úroveň. Aký máte postoj k tejto problematike?
Nemám s tým žiaden problém. Je len dobré, ak nesedia doma na zadku a vyvíjajú nejakú aktivitu navyše. O to viac to platí o reprezentovaní Slovenska. Ja som veľmi rád vyšiel v ústrety trénerom športov, v ktorých naši chlapci obliekajú slovenský dres. Určite to nie je na škodu veci, skôr naopak.

 

 

 

 

 

Facebook komentáre