Navštívili sme letnú prípravu starších žiakov HK ŠKP Poprad

Kategóriu starších žiakov tvoria hráči U13 a U14, čiže budúcoroční siedmaci a ôsmaci. Ich letnú prípravu na suchu predstavili tréneri Peter Klouda a Branislav Pokorný.

K slovu sa ako prvý dostal hlavný tréner starších žiakov Peter Klouda, ktorý patrí medzi skupinu bývalých hráčov Popradu pokračujúcich vo svojej kariére pri našej mládeži. „Letná príprava na suchu nám potrvá sedem týždňov. Prvý bol ľahšieho charakteru, aby sa chlapci do toho po krátkej pauze dostali. Šesť je vo vyšších obrátkach, keďže chalani sú už o čosi starší a mali by zvládnuť aj ťažšie tréningy. Pomaly sa im končí žiacka časť kariéry a musia pracovať tvrdšie. Sústreďujeme sa na silu, nevynechávame ani hry. Vypustili sme nepopulárne dlhé behy, pracujeme skôr novšími metódami. Trikrát do týždňa chalani absolvujú silové bloky smerované na spevnenie nôh a stredných častí tela. To by sa malo neskôr prejaviť aj na kvalite korčuľovania.“

Štyridsaťjedenročného začínajúceho trénera (ide o jeho druhú sezónu pri popradskej mládeži) trápi nízky počet hráčov pri staršom doraste. „Naozaj ide o chabé čísla. To nám ešte troch hráčov zobrali medzi kadetov. Je smutné, že aj v takých kluboch ako Poprad v niektorých kategóriách bojujeme aj s podobnými problémami,“ hovorí bývalý skvelý útočník s viac ako tisíckou zápasov v rámci najvyšších mužských súťaží. Jeho slová dopĺňa aj asistent trénera Branislav Pokorný. „Ak máte v príprave okolo dvadsiatky hráčov, musíme brať ohľad aj na to, že kvalita sa ukáže až na ľade. Z nich vám ostane možno pätnástka, ktorá má ako také kvality na ligový level. Budeme to mať ozaj náročné.“

Tréneri sa však môžu spoľahnúť na kvalitné podmienky pre prípravu na suchu. „Prioritne využívame dobre vybavený areál základnej školy v Spišskej Sobote. Kruhové tréningy s koordinačnými a gymnastickými prvkami praktizujeme v miestnej telocvični. Tento rok sa sústreďujeme aj na to, aby mal plavecký tréningový deň svoje opodstatnenie v regenerácii. V oboch kategóriách ale ide o silu. No musíme rozlišovať, či ide o U13 alebo U14. Pri siedmakoch chceme zlepšiť zručnosť a dostať ich schopnosti na určitú úroveň, z ktorej môžu čerpať o rok neskôr. Pre ôsmakov ide o zlomový ročník, veď o rok už budú spadať medzi kadetov, čo je nesmierne náročná súťaž. Tu sa už musia zručnosti skĺbiť s herným prejavom a fyzickou zdatnosťou. Sila však ostáva prioritou.“

Silové tréningy si však netreba podľa trénerov mýliť s drillom v posilňovniach. „Tu pracujeme s vlastnou váhou. Drepy, žabáky a podobne sa však musia robiť správne, čo sa snažíme chlapcov naučiť. V niektorých veciach majú veľké resty, veď urobiť pre nich drep na jednej nohe je často nesmierne náročné. Tomu sa musia správne venovať už v mladšom veku, aby sme sa s nimi mohli v budúcnosti sústrediť na iné veci. Chalani sú však s tým všetkým vyrozumení. Boli nastavené určité pravidlá ohľadom tréningovej morálky a disciplíny. V tomto smere by nemali nastať problémy,“ vysvetľuje tréner Pokorný, ktorého dopĺňa svojim pohľadom na dôležitosť tréningovej morálky, správania sa či prístupu ku školským povinnostiam Peter Klouda. „Kto ako bude teraz trénovať, tak sa bude v zime mať. V prvom rade ide o prístup k tréningom a dochádzku. Možno teraz trochu preháňam, no v týchto kategóriách o nič vážne smerom k výsledkom nejde. Na ne by nejako extra nemali prihliadať. Potrebujú sa poriadne vyhrať, no priestor na ľade dostanú hráči, ktorí poctivo chodia na tréningy a odmakajú ich. Dôležité je aj správanie v rámci školy a určitým spôsobom aj štúdijné výsledky.“

Práve o tejto problematike sa rozhovoril Branislav Pokorný. Ten poukazuje na fakt, že starší hráči sa nachádzajú v dôležitej časti rastu nie len po fyzickej ale aj po ľudskej stránke. „Ak si myslí, že je neviem aký hráč a nepotrebuje trénovať, ja mu pri prechode na ľad ukážem dochádzku… Poprípade sa porozprávame, ako sa správa v škole a či to tam náhodou nefláka. Toto nebudeme dávať bokom, ide o súčasť formovania budúceho hokejistu aj ako osobnosti. Veď aj v najlepších ligách nie sú majitelia, tréneri či fanúšikovia zvedaví na frajerov, ktorí prídu na ľad faulovať a pomaly niekoho prizabiť. Hráč sa musí správať, reprezentovať klub aj ako človek. Musia byť inteligentní a tak sa aj správať. To pochopili v zámorí či Škandinávií, že všetko to začína už v mladom veku. Ak to tu u mladej generácii nepodchytia, vznikne im diera a aj kvalitný hráč sa kvôli škole a správaniu môže dostať na druhú koľaj.“