Navštívili sme letnú prípravu tretieho a štvrtého ročníka HK ŠKP Poprad

Veľmi zaujímavý priebeh prípravy na suchu zažívajú so svojimi zverencami tréneri Ondrej Homa a Ľubomír Pichoňský. V ich prípade nejde ani tak o naberanie sily ako o všestrannosť.

Hlavným trénerom týchto mladých výberov sta stal Ondrej Homa. Ten musí so svojim asistentom plniť rolu aj akéhosi pedagóga. Najdôležitejšie je, aby sa dokázali obrniť dostatočnou trpezlivosťou, keďže v tomto veku ide stále len o deti. „Ťažko vôbec povedať, či sme hlavne tréneri, skôr to vidím na pozíciu pedagóga. Tie deti učíme všetky možné pohyby a prvky, ktoré sú pre nich nové. Tie sa musia hlavne naučiť zrealizovať správne. Potrebujeme u nich privodiť zápal a vášeň pre hokej. Je dôležité aj pri týchto kategóriách pochopiť, že na sebe musia pracovať aj doma. Netvrdím, že trénovať hokejové veci, skôr tie pohybové. Jednoducho musia čo najviac športovať,“ rozhovoril sa bývalý hokejista, ktorý si obliekol aj seniorský dres HK Poprad.

Oproti iným vekovým kategóriám sa počas leta pri tretiakoch a štvrtákoch nesnažia tréneri o maximálne zlepšenie silovej stránky. Potrebujú sa v prvom rade naučiť technicky správne zvládať cviky, vďaka ktorým budú ich tréningy v budúcnosti efektívnejšie. „Hlavný cieľ nemáme. Sústredíme sa na všeobecnosť a všestrannosť. Potrebujeme ich naučiť veľa nových vecí. Baviť sa môžeme o lokomóciách, skokoch či akrobatických a gymnastických prvkoch. Chceme vytvoriť pohybovú základňu, na ktorej budú v budúcnosti stavať. A nejedná sa len o hokejové cviky, hovoríme o celkovom pohybe. Potom napríklad v „šestke“ či „sedmičke“ sa tréneri nebudú musieť pri nich vracať k úplným základom a budú mať uľahčenú prácu.“

Mnoho z chlapcov či dievčat vo svojom živote podobnú prípravu nezažilo. Je to pre nich niečo nové, s čím sa z času na čas vyrovnávajú aj ťažšie. Rozdiely badať aj vo fyzickej pripravenosti.  „V tomto veku je badať veľké rozdiely. Musíme k nim pristupovať individuálne. Ale to je prirodzené. Niekto sa naučí správne trénovať v jedenástich, iní to už zvláda na úrovni teraz. Aj medzi extraligovými hráčmi poznám prípady, keď do pätnástich rokov hrávali štvrté päťky, no následne sa ich fyzický fond zlepšil a začali vynikať.“

Ako sme už spomenuli, ide stále len o deti. Preto je práca s nimi odlišná oproti starším ročníkom. Nie sú totiž zvyknutí sústrediť sa maximálne len na tréning. „Problémom je aj fakt, že tréningy mávame poobede. Hráči sú najprv v škole, kde musia poslúchať. Následne idú do družiny, kde sa naopak  uvoľnia. K nám prichádzajú už menej sústredení. My im musíme vštepiť do hlavy, že tých 70 minút musia venovať len a len hokeju. V hlave je potrebné si prepnúť ten pomyselný spínač a sústrediť sa na tréning. Neustále ich musíme upozorňovať. Oni to ešte sami nedokážu.“

Nie len pri tejto vekovej kategórii je dôležitá disciplína. Tu ide však o špecifické prípady. Tá mentálna stránka je pochopiteľne u osem až desaťročných na úplne inej úrovni. „Ak poviem, že jeden plní všetko čo má, tak asi preháňam. Ale my sme s kolegom vedeli, že to bude mimoriadne ťažká práca plná prehovárania, upozorňovania a podobne. U niektorých badať posuny, no každý tréning je to o tom istom. Je normálne, že ešte myslia aj na iné veci ako na hokej. Disciplína je pre nás kľúčový bod. Hokejista môže byť talentovaný a technicky na super úrovni, no ak chýba disciplína od najmenších rokov…Nechceme vychovávať hulvátov.

Počet detí v týchto ročníkoch býva na Slovensku veľký problém. To platí najmä pre túto fázu prípravy. „Papierovo máme pri štvrtákoch 25 detí. Tento počet sa nám pochopiteľne v posledných týždňoch nedarí naplniť. Aj v školách totiž prebiehajú rôzne výlety, školy v prírode či plavecké kurzy. Bohužiaľ sa nám nevyhli ani zranenia. Na každom tréningu však atakujeme počet 20. Pri tretiakoch ide o veľký problém. Tu sa bavíme papierovo v súčasnosti len o trinástich. Je jasné, že všetci vždy neprídu na tréning. Preto sme vytiahli vyššie aj pár budúcich druhákov. Ak máme osem hráčov v telocvični, tak to sa veľmi ťažko pracuje. Vyzerá to potom ako individuálna forma tréningu. Naplánovali sme si nejaké ďalšie nábory, hádam sa tie počty zlepšia. Naozaj minimálne ich potrebujeme pätnásť.“

Tretiaci a štvrtáci majú zaberačku na suchu o týždeň dlhšie, ako je tomu pri iných ročníkoch. Môže za to jej forma a aj skorší koniec sezóny. „Keďže nejde o silové formy tréningu, sedem dní navyše im môže len pomôcť. Osem týždňov je porcia tak akurát. Využívame hlavne telocvičňu, zahrali sme si aj iné športy či vyskúšali kolieskové korčule. Táto veková kategória ešte nezvláda ideálne tréningy vonku počas horšieho počasia či horúčav. Preto sme hlavne vo vnútri.“