Program 72. ročníka Tatranského pohára
17. mája 2019
Nový projektový manažér chystá v klube novinky
26. mája 2019

Popradské farby bude premiérovo hájiť nórsky hokejista

Nórsky hokejový reprezentant Jorgen Karterud sa stal novou posilou klubu HK Poprad. Dvadsaťpäťročný útočník naposledy pôsobil vo švédskej súťaži Allsvenskan.

Angažovanie tohto skvele stavaného útočníka (193 cm, 90 kg) nie je vôbec náhodou. V minulosti ho totiž viedol aj náš hlavný tréner František Štolc. “Jorgena som mal vo svojich mužstvách počas jeho mládežníckych hokejových čias. Keďže sa už nemôžeme spoliehať na schopnosti Martina Belluša, museli sme sa poobzerať po vysokom a dobre stavanom útočníkovi. Na svoje fyzické parametre ide o dobrého korčuliara, navyše je využiteľný na oboch krídlach. Keďže sa dokáže presadiť aj v nórskej reprezentácii, mal by byť pre nás prínosom,” opisuje dôvody angažmánu historicky prvého Nóra v popradskom klube.

To, že ide o zaujímavé a možno netradičné spojenie, potvrdzuje aj sám Jorgen. Aj jemu je ale jasné, že nešlo o náhodu a svoju rolu zohrala aj vzájomná minulosť s trénerom. “O možnom príchode do Popradu som rokoval s Františkom Štolcom. Toho si dobre pamätám z mojich mládežníckych čias a už vtedy som ho považoval za kvalitného trénera. Tento angažmán bude pre mňa novou skúsenosťou a niečim úplne iným, čo som doteraz v hokeji prežil. Aj vďaka staronovému trénerovi však viem, že pôjde o vynikajúcu možnosť posunúť moju kariéru vpred v jednom z top mužstiev na Slovensku. Veľa toho o vašej lige neviem, no získal som pozitívne referencie o nej či klube od chalana, čo tu už pôsobil. Veľmi dobre ale viem, že na Slovensku a v Poprade ľudia hokej milujú, preto sa už neviem dočkať nasledujúcej sezóny v novom drese. Som správne vzrušený z toho, že budem členom toho všetkého.”

Jorgen Karterud je odchovancom nórskeho klubu Valerenga, v ktorom odohral štyri sezóny v rámci najvyššej hokejovej ligy. Už v mladom veku vynikal najmä čo sa týka produktivity (162 zápasov, 44+53), čo mu prinieslo účasť na MS do 18 aj 20 rokov. V dvadsiatich dvoch rokoch sa prvýkrát začal objavovať aj v seniorskej reprezentácii. V nej stihol absolvovať aj MS elitnej kategórie v roku 2017. Celkovo odohral v národnom drese 36 duelov. Mimo domoviny pôsobil jednu sezónu v kanadskej juniorskej súťaži OHL (43 zápasov, 11+14) a posledné tri vo Švédsku. Pravidelne nastupoval v súťaži Allsvenskan (108 zápasov, 20+19), na svojom konte má však aj 17 duelov za Linkgoping (SHL). Napriek svojej mohutnej postave nepatrí medzi často a zbytočne vylučovaných hráčov. Tréneri sa môžu spoľahnúť aj na jeho defenzívne úlohy, no kvalitné korčuľovanie mu umožňuje hrať celoplošný hokej.

Facebook komentáre