Olympijský tím v druhom zápase neuspel
8. apríla 2017
Poprad si zmluvne poistil troch elitných útočníkov
13. apríla 2017

Posezónny brífing HK Poprad

Dnes sa na mestskom úrade mesta Poprad stretli s novinármi tie najdôležitejšie postavy popradského hokeja. Prítomným predostreli kompexný pohľad na minulú sezónu, budúcu víziu nášho klubu a prezradili aj najväčšie problémy, s ktorými sa museli a ešte stále musia pasovať.

Začiatok patril Ľudovítovi Jurinyimu a asi najdôležitejšej téme, a to hospodáreniu klubu. Z neho vyplýva, že klub v sezóne 2015/16 dosiahol náklady  718 683,31 EUR a výnosy 706 973,37 EUR. V sezóne 2016/17 boli náklady 863,096 EUR a doterajšie výnosy sa zatiaľ zastavili na čiastke 506 848 EUR. Ako však vedenie klubu poznamenalo, výnosy ešte nepredstavujú konečnú hodnotu a do konca mesiaca môže klub počítať s ďalšou podstatnou čiastkou. Tá bude slúžiť najmä na doplatenie odmien hráčov za túto sezónu. Celkovo sa na platy hokejistov vynaložilo 443 658 EUR, z toho bude doplatených do konca mesiaca ešte 109 711 EUR. Práve na tieto resty bude smerovať časť tejto čiastky, ktorá bude pripísaná na účet. To znamená, že do konca mesiaca nebude mať s určitosťou klub voči hráčom žiadne podlžnosti. V budúcej sezóne klub počíta s rozpočtom približne 1 050 000 EUR, z toho pôjde mládeži 250 000 EUR.

Následne si slovo zobral doterajší výkonný riaditeľ HK ŠKP Poprad Neklan Herold. Na úvod prítomných informoval o tom, že jeho funkciu preberá Ľudovít Jurinyi, ktorý sa tak posúva v hierarchii klubu opäť o čosi vyššie, avšak pán Herold bude členom novozvolenej správnej rady. Tá ma teda zloženie: Kroták, Bukovič, Pichonský, Herold, Švagerko a Telenský. Herold pokračoval vo finančných záležitostiach, ktoré najviac trápili vedenie klubu v poslednom období.

Najväčší problém vidí v dlhoch, ktoré klub zdedil po bývalom vedení. Tie sa podľa jeho slov vyšplhali od roku 2010 na viac ako 600 000 EUR, a s tým sa bolo treba popasovať ešte pred začiatkom uplynulej sezóny. Všetko sa to riešilo ich odkúpením a momentálne samotný klub môže pracovať s čistým stolom. Práve tieto dlhy takmer stáli Poprad v letnom období extraligu, ale aj úplnú existenciu hokeja v meste. Ako poznamenal, veľkú zásluhu za jeho zachovanie má pán Telensky, ktorý investoval do klubu len od 1.6.2016 sumu 1 015 000 EUR plus vstupy do Aquacity v hodnote 104 000 EUR.

Veľký problém sa objavil aj pri kontrole financovania klubu v uplynulých rokoch. Na povrch podľa jeho slov vyplávalo množstvo “podivných pôžičiek”, ktoré v dnešnej dobe podliehajú vyšetrovaniu. Prítomných však ubezpečil, že klub bojuje proti ich vyplateniu a že nebudú mať dopad na jeho budúcnosť. Pri finančnej kontrole sa preukázalo aj hospodárenie klubu s hotovými peniazmi v minulých sezónach, s čím momentálne vedenie rezolútne nesúhlasí, a preto disponuje transparentným účtom. “Novodobý” HK Poprad bude podľa Herolda plne transparentný a vždy bude otvorený dokázať svoje financovanie do posledného centu.

Tréner Marcel Ozimák na úvod spomenul fakt, že HK Poprad dalo v minulej sezóne priestor na ľade 18 odchovancom, čo je po Liptovskom Mikuláši najvyšší počet v Tipsport lige. Z toho bolo 7 juniorov a 6 z nich sa momentálne nachádzajú v reprezentácii do 20 rokov. Tento trend bude chcieť s vedením udržať a na tom by mal HK Poprad stavať. Ďalším cieľom bude vytvoriť zdravé jadro mužstva, ktoré bude tvoriť 10 – 15 hráčov s dlhodobými zmluvami (3 až 4 roky). Ďalším cieľom bude nadviazať na výborný marketing či korektné vzťahy s ostatnými klubmi ligy, ktoré aj keď sú veľkými rivalmi, tak aj toto je cesta k ozdraveniu a budovania mena klubu.

Čo sa týka budúcej sezóny, tak tréner Ozimák začne spolu s hráčmi letnú prípravu 1. mája, kedy už bude podpísaná podstatná časť kádra. Nepôjde len o fyzickú pripravenosť hráčov, ale dbať sa bude aj na psychickú stránku jednotlivcov. Tá je podla nášho lodivoda v dnešnej dobe alfou a omegou sily mužstva. Samotný káder bude postavený na popradských odchovancoch, ktorí budú doplnení ostatnými hokejistami. Základnou myšlienkou je však skladba mladého a dravého kádra, ktorého väčšina korčuliarov by mala spadať do vekovej kategórie 24 – 28 rokov. Veľký priestor dostanú aj naši juniori, z ktorých väčšina absolvuje prípravu spolu s mužmi. Až v úplnom závere tvorby kádra príde na rad akýsi Try – out, ktorý však s tým minuloročným bude mať málo čo spoločné. Pôjde len o doplnenie kádra jedným až dvoma hráčmi. Dôležité je, že adepti, ktorí medzi sebou odohrajú tri zápasy, budú vybratí klubom.

Hlavný tréner odpovedal aj na otázky možných posíl. Momentálne však len prebiehajú rokovania s hráčmi, ktorí by mali doplniť už podpísaných “ťahúňov”, ako je Svitana či Štrauch. Klub oslovil približne 90 % kvalitných odchovancov, ktorí pôsobia v iných kluboch a teraz je na rade náročné rokovanie o ich pôsobení v našom klube. Ako však poznamenal, je veľmi smutné, že žiaden klub našej ligy nemôže v dnešnej dobe konkurovať ponukám z Francúzska, Česka. Poľska či Maďarska. Preto tie rokovania prebiehajú veľmi ťažko a v ponuke nášho klubu musí byť oveľa viac, ako je len plat. HK Poprad týmto hráčom ponúka veľký priestor na ľade a ako novú ideu si naordinoval výchovu nových reprezentantov. Práve tu by sa to mnohým hokejistom mohlo podariť skôr ako inde. Výchova reprezentanta je veľkou reklamou všetkých v klube, ktorý sa o to zaslúžia a toto by mal byť jeden z najväčších cieľov každého mužstva.

Ozimák predstavil aj ďalšie zaujímavé kroky klubu. HK Poprad totiž nadviazal spoluprácu so špičkovými zahraničnými klubmi, a to najmä s tými z KHL. Nepôjde len o príchod kvalitných hráčov smerom k nám, ale najmä možnosť našich odchovancov sa takto prepracovať do klubov, ktorých dvere sú pre nich momentálne pevne zatvorené. Aj toto by mohlo byť lákadlom pre hráčov, ktorých finančné ponuky momentálne slovenské kluby nemôžu prebiť.

O slovo sa prihlásil aj podnikateľ Jan Telensky. Ten vstúpil do klubu vo februári 2016 v stave, keď podľa jeho slov tak učiní len blázon, ktorý si koleduje o ekonomickú samovraždu. Jeho najväčším cieľom bolo akýmkoľvek spôsobom zabrániť konkurzu, ku ktorému sa bezpodmienečne schyľovalo. Počas tohto obdobia si s partnermi vyčlenil 4 kvartály, ktoré sa mu podarilo splniť. Prvým bolo zaplatiť dlhy za posledných 15 rokov. Druhým bolo vysporiadanie sa s dlhmi hráčov. Posledné dva predstavovali nastavenie základnej koncepcie pre uplynulú sezónu a aj komplexný športový koncept klubu. Ako sám tvrdí, teraz ho čaká boj s “podivnými” a netransparentnými pôžičkami po bývalom vedení, ktorý určite nemieni prehrať. Podnikateľ Telenský tiež poďakoval ľuďom, ktorí mu pomohli zachrániť hokej v Poprade (najmä v hektickom období na začiatku tohto kalendárneho roku, keď sa začali objavovať rôzne pohľadávky z minulosti), trénerom, hráčom a divákom. Veľká vďaka podľa neho patrí najmä Arnemu Kotákovi, ktorý sa ukázal ako správny a veľký človek pri týchto zmenách, ktoré sa tu dejú.

Ako posledný dostal priestor aj primátor mesta Poprad a čestný prezident klubu Jozef Švagerko. Ten začal tiež poďakovaním sponzorom, partnerom, vedeniu klubu, hráčom a fanúšikom. Ako sám povedal, teraz sa najmä teší na hokejový sviatok v podobe MS do 18 rokov, kde sa všetci po ťažkom období môžeme potešiť zo svetlej budúcnosti nášho hokeja. Preňho to však znamená aj množstvo debát s prezidentom SZĽH Kohútom, ktoré sa budú niesť v duchu výstavby tréningovej haly v Poprade. Tá by mala byť komplexnejšia, ako to bude v prípade iných miest. Vďaka začleneniu do skupiny 8 športových akadémií mládeže by mala spĺňať viacero funkcií a slúžiť musí aj iným športom.

Primátor však uviedol, že pokým nebude všetko pripravené a “na papieri”, jej stavba doteraz nemala zmysel. Preto dúfa v korektné a plodné dohody s vedením zväzu počas najbližších dní.

 

 

 

Facebook komentáre