Predstavujeme tímy na 71. ročníku turnaja o Tatranský pohár – HC VÍTKOVICE RIDERA

Tohto účastníka netreba popradským fanúšikom nejako špeciálne predstavovať. Vítkovice sa vracajú späť na mapu Tatranského pohára!

Popradský fanúšik má k tomuto klubu veľmi kladný vzťah. Hlavne sa to týka fanklubov oboch táborov, ktorí sa aj na diaľku vzájomne podporujú a udržujú medzi sebou veľmi dobré vzťahy. História klubu z Vítkovíc sa začala písať v roku 1927, kedy sa vôbec po prvýkrát hral hokej s pravým kanadským pukom na ľade, ale klub oficiálne vznikol pod názvom SSK Vítkovice v roku 1928. História Vítkovíc je bohatá, klub si prešiel horkými, ale aj sladkými časmi. Okrem desiatich názvov dokázal získať dvakrát titul Československa a to v rokoch 1952 a 1981. Na samotný český titul sa Vítkoviciam siahnuť ešte nepodarilo, no najbližšie k nemu boli až päťkrát, naposledy v roku 2011, kedy podobne aj s Popradom im zostali na krku v úvodzovkách len strieborné medaily.

Na medzinárodnej scéne sa Vítkovice predstavili nielen na Tatranskom pohári, ale aj v Lige Majstrov (CHL) alebo aj na Spengler Cupe, kde sa prebojovali až do semifinále, naposledy v roku 2013. V hokejovej Lige Majstrov si pripísali najväčší úspech v sezóne 2016/2017, keď najprv v prvom kole play-off vyradili HK Nitra a následne vyradili v osemfinále Liberec, no vo štvrťfinále im nad sily boli hráči švajčiarskeho Fribourgu-Gottéron.
Vítkovice získali aj popredné umiestnenia na Tatranskom pohári. Naposledy ho dokázali vyhrať v roku 2009, no predtým ho získali aj v rokoch 2007,2006 a 2002. Poslednú účasť si Vítkovice pripísali v roku 2010 v rámci Cassovia Hockey Cupu, ktorý sa konal v Košiciach a obsadili tam konečné tretie miesto.

Vítkovický a popradský hokej majú veľmi veľa spoločného. Okrem družby fanklubov je to aj o výmene hráčov, či trénerov. Vôbec prvým vítkovickým draftovaným hráčom do NHL bol pán Ladislav Svozil, ktorý v minulosti trénoval aj Poprad. Za Poprad, ale aj Vítkovice si zahrali českí reprezentanti Vladimir Svačina, Stanislav Balán, Richard Žemlička, ale aj slovenskí reprezentanti a popradskí odchovanci Roman Tomas a Michael Vandas. Aktuálne popradské farby háji brankár Tomáš Vošvrda, ktorý je odchovancom vítkovického hokeja. Vo Vítkoviciach pôsobili aj ďalší iní slovenskí reprezentanti ako napríklad Peter Čerešňák či Stanislav Jasečko, ale aj súčasný tréner Kamzíkov pán Roman Stantien. Zaujímavosťou je aj to, že posledný držiteľ Stanley Cupu z Washingtonu, Austrálčan Nathan Walker začínal s veľkým hokejom práve vo Vítkoviciach.