Predstavujeme tímy na Tatranskom pohári – HC Košice
14. augusta 2017
Predstavujeme vám prvého súpera Visegrad Cupu: Fehérvár AV19
15. augusta 2017

Predstavujeme tímy na Tatranskom pohári – Yunost Minsk

Aj v dnešnom dieli pokračujeme s predstavovaním tímov pre Tatranský Pohár 2017. Ďalším mužstvo účastník spred dvoch rokov, tím z bieloruského hlavného mesta Minsk, Yunost.

Množstvo ľudí pozná Minsk ako hlavné mesto Bieloruska. No málokto vie, že v ňom pôsobia a pôsobili výborné hokejové kluby. Najznámejším tímom je Dinamo Minsk, ktorý pôsobí v KHL, no jeho konkurent Yunost nie je žiaden slabší klub.

Yunost bol založený v roku 2003 a momentálne sídli v novopostavenej aréne Čižovka, ktorá hostila MS 2014 a v ktorej hrala svoje zápasy aj slovenská reprezentácia. Yunost pôsobí v bieloruskej najvyššej súťaži od sezóny 94/95, no vyskúšal si aj 2. ruskú ligu či ligu EEHL a v ročníku 2012/2013 aj ruskú VHL, kde sa ale do play off neprebojovali. Yunost sa stali víťazmi bieloruskej ligy už sedemkrát, zaznamenali v nej 2 zlaté hetriky (3x po sebe sa stali majstrami). Naposledy v roku 2016, keď sa následne kvalifikovali aj do prestížnej európskej hokejovej Ligy Majstrov, kde obsadili v skupine 2. miesto. V skupinovej fáze si zahrali proti BK Mladá Boleslav (CZE) a Växjö Lakers (SHL), získali v nej 5 bodov a prebojovali sa do play off, kde narazili na švédsku Frölundu (SHL). V prvom zápase ju na domácom ľade porazili 3:2, no v odvete si odniesli domov prehru 5:0 a tým pádom sa pre nich Liga Majstrov skončila. V minulej sezóne obsadili 2. miesto, vo finále podľahli Nemanu Grodno.

Keď sa povie bieloruský hokej, určite si mnohí fanúšikovia spomenú na bratov Sergeja a Andreja Kostitsynovcov. Netreba zabudnúť aj na Mikhaila Grabovskeho a práve on je odchovancom Yunostu Minsk. Momentálne je zranený už druhú sezónu v rade, no je so zmluvou v novom tíme v NHL, vo Vegas Golden Knights. Yunost vychoval aj ďalšie talenty ako sú Alexei Kalyuzhny (bieloruský hokejový kapitán, vyše 300 zápasov v KHL, účastník MS), Kirill Gotovets (draftovaný v 2009 v siedmom kole #183 Tampou Bay Lightning, účastník MS, momentálne hrajúci v Manitoba Moose v AHL), Alexander Galchenyuk (otec slávneho amerického útočníka Alexa Galchenyuka z Montrealu Canadiens, reprezentant Sovietskeho Zväzu a Bieloruska na MS), Konstantin Koltsov (reprezentant Bieloruska na MS, draftovaný v prvom kole v 1999 z #18 pozície Pittsburghom Penguins) a jeden z posledne draftovaných Bielorusov do NHL, Stepan Falkovsky (momentálne hrajúci v AHL za Ontario Reign, mládežnícky reprezentant Bieloruska na MS U18 a U20, draftovaný Calgary v 2016 v siedmom kole zo 186. miesta). V mužstve bieloruského účastníka pôsobí elitný slovenský útočník Marek Slovák, ktorý nám pred turnajom opísal svoje pocity.

Čo pre teba znamená si zahrať na druhom najstaršom hokejovom turnaji v Európe, na Tatranskom Pohári 2017?
Marek Slovák – „Som rád, že si opäť zahrám na Tatranskom pohári. Turnaj má veľkú tradíciu a taktiež sa teším, že budem aspoň na chvíľu na Slovensku.“

Aké ambície máš na tomto turnaji?
Marek Slovák – „Na turnaj ideme s cieľom pobiť sa o čo najlepšie umiestnenie.“

Čo očakávaš od tohto turnaja?
Marek Slovák – „Očakávam že sa tu odohrajú opäť kvalitné zápasy.“

 

 

Facebook komentáre