Predstavujeme tímy na Tatranskom pohári – Yunost Minsk
15. augusta 2017
V prvom zápase Vyšehradského pohára sme zdolali Fehérvár AV19
16. augusta 2017

Predstavujeme vám prvého súpera Visegrad Cupu: Fehérvár AV19

Dnes o 19:00 vstúpia naši hokejisti do nového turnaja, ktorý nesie názov Visegrad Cup. Prvým súperom Kamzíkov bude maďarské mužstvo Fehérvár AV19.

Na základe spolupráce Slovenského zväzu ľadového hokeja a Maďarskej hokejovej federácie vznikla nová pohárová súťaž v ktorej nebude chýbať HK Poprad. V pilotnom ročníku v nej budú pôsobiť štyri slovenské a štyri maďarské mužstvá. Okrem Popradu bude Slovákov zastupovať HK Nitra, MsHK Žilina a HC Nové Zámky. Spomedzi maďarských mužstiev bude v súťaži pôsobiť MAC Budapešť, Fehérvár AV19, DVTK Jegesmedvék Miškolc a UTE Budapešť. Víziou je, že v budúcnosti sa súťaže zúčastnia aj poľské a české tímy. V prvom kole, ktoré sa koná v auguste, odohráme štyri duely. V rámci konfrontácie tak odohráme s každým maďarským klubom jeden zápas základnej časti.

Prvým súperom Kamzíkov bude maďarský Fehérvár AV 19. Klub bol založený v roku 1960 no tento názov nesie až od sezóny 2010/2011. Predtým sa prezentoval pod menom Székesfehérvár. Od sezóny 2007/08 pôsobí v EBEL lige, kde sa však do vyraďovacích kôl dostal len dvakrát. V tej minulej skončili na dvanástej priečke.

Trénerom Fehérváru je 59 ročný Kanaďan Beniot  Laporte, ktorý má dlhoročné skúsenosti s vedením špičkových európskych klubov, ako napríklad Lausanne, Ambri – Piotta, Norimberg, Augsburg, Ingolstadt či Hamburg. Na brankárskom poste sa podľa aktuálnej súpisky môže spoľahnúť na prvokolový draftový výber Arizony Coyotes z roku 2010 Marka Visentina. 25 ročný kraja hlavného trénera Je dvojnásobným medailistom z MS do dvadsať rokov a dokonca má na svojom konte aj účasť v NHL. Chrbát mu bude kryť maďarská reprezentačná brankárska jednotka Miklós Rajna.

V obrane tiež nájdeme pár zaujímavých mien. Jednou z tohtoročných posíl je slovinský reprezentant Luka Vidmar, ktorý sem prestúpil z dánskeho Frederikshavnu. Dvojnásobný účastník MS má za sebou dlhoročné angažmány v zámorí či v českej extralige. Medzi opory zadných radov by mal patriť aj Fín Jesse Jirkkio, ktorý má skúsenosti najmä z fínskej najvyššej súťaže. Ide o útočný typ obrancu, veď v dvoch najvyšších ligách krajiny tisícich jazier vždy patril medzi najproduktívnejších zadákov. Veľké skúsenosti do obrany určite prinesie aj jeho krajan Juha Uotila, ktorý ma na svojom konte tiež viac ako sto zápasov v Liige a takmer tristo duelov vo švédskej Allsvenskan.

V útoku bude skúsenosti rozdávať na počkanie slovinský reprezentačný matador Ales Music, ktorý si dres svojej krajiny doteraz obliekol v 50 zápasoch vrcholných turnajov. Kamzíci si budú musieť dať najväčší pozor na ďalšieho kanaďana Davida Gilberta. Ten sa totiž v minulej sezóne naťahoval v drese Bordeaux o pozíciu najproduktívnejšieho hráča francúzskej ligy so Samuelom Takáčom (42 zápasov, 30+24). Návrat do Fehérváru po dvoch sezónach v Ázii hlási aj Američan Jeff LoVecchio, ktorý tu pred svojim odchodom patril k najväčším hviezdam. Z domácich hráčov vyčnieva najviac Dániel Kóger, ktorý si v minulej sezóne pripísal 35 bodov. Ten sa doteraz nestratil ani v maďarskej reprezentácii, v ktorej aj napriek len 27 rokom nastúpil na 119 zápasov s bilanciou 20 gólov a 43 asistencií.

Náš prvý súper medzinárodného turnaja patrí medzi populárne hokejové destinácie aj pre Slovákov, ktorých sa tu vystriedalo osemnásť. Dres Fehérváru obliekal aj náš odchovanec Miloš Palovčík. Ten tu nastúpil v sezónach 2005/06 a 2006/07 na 85 duelov a pripísal si 27 gólov a 50 asistencií. Medzi ďalšie zaujímavé slovenské mená v histórii tohto klubu patria Juraj Ďurčo, Karol Rusznyak, Roman Mega, Gabriel Köver, Vladimír Buřil, Martin Gálik, Róbert Rehák, Ľubomír Rybovič či Timotej Šille.

Vstupenky na zápas si môžete zakúpiť online na www.predpredaj.sk 

Facebook komentáre