Ján Šimko prichádza potvrdiť úspechy z mládeže aj medzi mužov
14. apríla 2019
Lukáš Matejka prvou posilou HK Poprad
15. apríla 2019

Stanislav Salát: Hokeju dnes vládnu škaredé góly

Posledné dve sezóny bola v Poprade veľká spokojnosť s výkonmi brankárov. Ich trénerom je mladý a progresívny Stanislav Salát, ktorý nechýba v realizačnom tíme aj pre tú nasledujúcu 2019/20.Kto vás oslovil s možnosťou pokračovania pri senioroch HK Poprad?

Kto vás oslovil s možnosťou pokračovania pri senioroch HK Poprad?
S predĺžením spolupráce prišiel riaditeľ klubu ako aj nový hlavný tréner, s ktorým som stál na lavičke už minulé sezóny.

Aké budú v budúcej sezóne vaše úlohy v klube?
Tie by mali ostať rovnaké. V prvom rade sa budem venovať brankárom v „Áčku“ a videoanalýze súpera či našej celkovej obrannej hry. Zabúdať nemôžeme ani na spoluprácu s kolegom na tréningoch brankárov pri mládeži. Skĺbiť všetky povinnosti si vyžaduje veľa času, keďže sa nejedná len o samotné tréningy. Odsledovanie zápasov na videu nie je krátkodobá záležitosť. K tomu treba prirátať aj analýzu hry, prípravu na jednotlivé tréningy či voľbu vhodných cvičení pre konkrétne vekové kategórie.

Minulú sezónu sa hovorilo o výkonoch brankárov v superlatívoch. Ako sa vám s nimi spolupracovalo?
Ak sa bavíme o mužoch, tak tam bola spolupráca bezproblémová. Robil som všetko pre to, aby boli dokonale pripravení na zápas. Ale bola to obojstranná zásluha. Do ničoho ich nebolo treba nútiť. Mali sme jasný cieľ a tak to potom v konečnom výsledku aj vyzeralo.

S mládežou je práca odlišná. Chalani sa stále len učia a potrebujú si osvojiť čo najviac zručností, ktoré môžu následne využívať v zápasoch. Dorastenci a juniori majú u nás možnosť učiť sa od skúsených brankárov z „Áčka“, v čom chceme pokračovať. Toto im dá veľmi veľa. Mrzí ma, že niektorým nebolo umožnené vyskúšať si tieto tréningy častejšie najmä kvôli škole. Tá je ale prvoradá. D

Dnešná príprava brankárov už nie je len o tom, že sa snažia pochytať strely hráčov, ktoré si na nich trénujú a následnom postávaní v rohu klziska. Čo zahŕňajú ich tréningy?
Stále sa jedná o ten istý šport. Od jeho počiatkov sa nezmenila pre brankárov základná vec – dostať čo najmenej gólov a svojim výkonom pomôcť mužstvu vyhrať zápas. Hlavne na tomto poste musí všetko zapadnúť do skladačky. Preto spoločne analyzujeme súperových hráčov a systém ich hry. Takto môžeme očakávať možné situácie, z ktorých hrozí najväčšie nebezpečenstvo. Tomu aj prispôsobujeme brankársky či tímový tréning na každého súpera.

Využívate aj určitú modernú techniku?
V dnešnej dobe sú kamery bežnou súčasťou tréningov a zápasov. Ja sa však vždy snažím zachytiť najmodernejšie trendy a vymoženosti, ktoré dokážu posunúť samotného brankára či mužstvo k úspechu. Tie sa následne snažím zaviesť v klube.

Mení sa brankársky štýl či efektívnosť samotných zákrokov rýchlejšie, ako je tomu pri iných postoch? Ako by mal jednoducho povedané chytať moderný hokejový brankár?
Všetko záleží od typu brankára. Či je vyššieho vzrastu alebo nízky, rozhoduje aj kĺbová pohyblivosť a mnoho ďalších faktorov. Od tohto sa odvíja hĺbka jeho postavenia v bránkovisku a samotný pohyb v bránke. Ako som už spomenul, príprava je vždy špecifická podľa súpera a daného brankára, ktorého v konkrétnom zápase postavíme. Tu však musíme prihliadať aj na obrannú hru nášho mužstva. Jednoznačne však platí, že dnes je hokej priamočiary a často sa hrá na dorážky, z čoho padajú „škaredé góly“.

Facebook komentáre