Popradskú svätyňu bude ochraňovať Tomáš Vošvrda
31. mája 2018
Kalendár prípravných zápasov pred novou sezónou
7. júna 2018

Stanislav Salát: Vekom získa brankár svoju tvár

Slovensko sa konečne zaradilo medzi vyspelé hokejové krajiny, kde sa kladie dôraz aj na špeciálne tréningy brankárov. Preto má vo svojom realizačnom tíme odborníkov na tento post aj náš klub. Nahliadnite spolu s nami do práce jedného z nich – Stanislava Saláta.

čom spočíva práca trénera brankárov v klube HK Poprad?
Pracujeme s kolegom na viacerých úrovniach resp. vekových kategóriách. To znamená špecializovaný tréningový proces pre každú vekovú kategóriu s cieľom nácviku a zdokonaľovania technických prvkov hry brankára. Samozrejme vekom sa brankár formuje a získava svoju „tvár“ a vrcholí to v kategórii mužov, kde to už nie je veľmi o učení, ale skôr o zdokonaľovaní a komunikovaní s jednotlivcom.

Aké ročníky resp. ktorých brankárov máte na starosti a ako často mávajú špeciálne tréningy?
V sezóne 2018/2019 budem pracovať s brankármi v kategóriách A-mužstva, juniorov a dorastu. Mládežníci budú mať minimálne jeden spoločný tréning brankárov v týždni, resp. všetko závisí od vyťaženosti ľadovej plochy. Chcem docieliť, aby boli tréningy rozdelené na kratšie úseky, aby sme sa vedeli s kolegom detailnejšie venovať jednotlivo každému gólmanovi.

V čom sa tieto tréningy líšia od obyčajných?
Na rozdiel od tímových tréningov, kde sú brankári zapájaní do cvičení viac-menej určených pre hráčov, sa na brankárskych tréningoch venujeme technike a konkrétnym herným situáciám, ktoré sa vyskytujú v hre.

Aké technologické pomôcky pri nich využívate?
Využívame aj moderné prvky ako sú GoPro kamery, prípadne kamery zabudované v smartfónoch, ktoré už majú funkciu slowmotion. Samozrejme využívame aj klasické pomôcky, no pre našich brankárov chystám aj nejaké novinky.

Majú brankári aj špeciálnu letnú prípravu prípadne im nastavujete určité tréningové plány na toto obdobie?
Je zvykom, že brankári absolvujú letnú prípravu s mužstvom a tréningy dopĺňame jednotkami určenými pre nich. Myslím si, že v budúcnosti by mohol prísť trend samostatnej letnej prípravy pre brankárov.

Aké právomoci má tréner brankárov počas zápasu alebo pri ich nasadzovaní do duelov?
Všetko záleží od hlavného trénera a toho, aké právomoci a úlohy určí trénerovi brankárov. Je to najmä o komunikácii medzi trénermi, ale mal by napríklad rozhodovať o tom, ktorý brankár bude chytať a ktorý mu bude kryť chrbát, striedanie brankárov a pod. Ako som už spomenul, hlavné slovo má hlavný tréner.

Tréningy brankárov prežívajú boom konečne aj v našich končinách. Majú sa kde vzdelávať a hľadať nové trendy aj ich tréneri?
Tak ako sa vyvíja samotná hrá, tak sa musí vyvíjať aj brankár resp. tréner brankárov. Vzdelávať sa dá rôznymi spôsobmi či už seminármi, literatúrou, internetom alebo medzi jednotlivými trénermi.

Facebook komentáre