Sumár finálovej série

Zvolen získal tretí titul po výhre 4:1 na zápasy. Poprad naopak odchádza s tretím striebrom.

Priebeh prvého finálového zápasu:

Úvodné finálové stretnutie, ktoré navštívilo na zvolenskom štadióne prvých tristo divákov v tejto sezóne videlo pre fanúšika zaujímavý duel. Skóre otvoril v 5. minúte nikým nepokrytý Stupka. Poprad otočil zápas bleskovo. V 6. minúte po kombinácii prvého útoku zakončil Skokan. O niekoľko sekúnd neskôr sklepol puk popod Rahmove betóny Tavi. Začiatok druhej tretiny vyšiel lepšie hráčom Zvolena. Tí boli častejšie v pásme Popradu, ale vyrovnanie priniesla až individuálna akcia Puliša v 23. minúte. Zvolen dostal v polovici zápasu šancu 105 sekundovej výhody o dvoch hráčov, tú Poprad statočne ubránil, ale v momente keď skočil Dalhuisen na ľad, tak Kotvanovu strelu tečoval Kelemen. Poprad zabojoval na konci druhého dejstva, vytvoril si tlak a v skrumáži dorazil puk do bránky Drgoň. Tretia tretina priniesla na úvod opatrný hokej, nikto nechcel spraviť chybu. Postupne prebrali iniciatívu Kamzíci, ale ich snaha gól nepriniesla. Naopak v 57. minúte sa dostal po nastrelení v strednom pásme Stupka a svojim druhým gólom v zápase naklonil misky váh na stranu domácich. Poprad to ešte skúsil v šestici, gólom do prázdnej bránky uzavrel skóre McPherson.

Priebeh druhého finálového zápasu:

Druhý finálový zápas začal Poprad bez viacerých hráčov základnej zostavy. Mal však výborný vstup do zápasu. V tretej minúte sa k odrazenej strele dostal Bjalončík a prekonal Rahma. O tri minúty neskôr spravila chybu zvolenská obrana a Matej Paločko zoči-voči zvolenskému gólmanovi nezaváhal. Na rozdiel troch gólov mohol zvýšiť Mashinter, jeho puk zastavila žŕdka zvolenskej bránky. Zvolen využil svoju jedinú väčšiu šancu v 20. minúte, Bondra sa dostal k vyrazenému puku a dorazil ho za Hamerlíka. Zvolen vyrovnal v 22. minúte, Ivan vystrelil z ľavého kruhu a ten sa zatrepotal v sieti. V 27. minúte počas prečíslenia dva na jedného dohral Ulrych kapitána Puliša a ten v zápase skončil. Popradský obranca inkasoval trest 5+DKZ, ale domáci nič v dlhej presilovke nevymysleli. Naopak, minútu po jej skončení ušiel do samostatného úniku Mashinter a rutinérsky skóroval. Zvolen v tretej tretine nič neukázal. Hneď v jej úvode sa porúčal pod sprchy McPherson. Poprad mal v presilovke tri tutovky, ani jedna neskončila v sieti. Zvolen ukázal obrovskú efektivitu, Kotvan nahodil puk a Marcinek ho dokázal tečovať. V 57. minúte jednoznačne zasiahla Bjalončíka vysoká hokejka. Rozhodcovia sa asi zľakli zodpovednosti a poslali na trestnú lavicu aj jeho za filmovanie. Riadny hrací čas sa dohral v hre štyroch proti štyrom. V následnom predĺžení mal viac z hry Poprad, Livingston a Mashinter neuspeli a naopak v 66. minúte sa zblokovaný puk dostal k Bondrovi a ten sám pred Hamerlíkom rozhodol zápas.

Prebeh tretieho finálového zápasu:

Do tretieho finálového zápasu nastúpili oba tímy bez viacerých zranených hráčov. Prvá tretina bola veľmi opatrná. Jediný vzruch priniesli presilové hry, Poprad ich odohral dve a Zvolen jednu. Aj v druhom dejstve sa hralo takticky. Zvolen však dokázal využiť presilovku v 28. minúte. Bol to smolný moment pre Poprad, McPherson chcel nahrávať, ale puk sa obtrel a Kramárovu nohu a Hamerlík nestihol zareagovať. Poprad dokázal vyrovnať už o minútu. Dalhuisen nahodil puk na bránku, ktorý stihol tečoval hráč Zvolena Meliško. Tretia tretina bola opäť opatrná, ale opticky mal prevahu Poprad. Ten však prežil klinickú smrť v 56. minúte pri vylúčení Preisingera. Presilovku obetavo ubránili. Popradská prvá lajna výborne zakombinovala 20 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času, Skokan vo výbornej pozícii prestrelil bránku. Predĺženie prinieslo snahu Kamzíkov o rozhodnutie zápasu. Bol to však opäť efektívny Zvolen, ktorý vykúzlil z jednej šance zlatý gól a mečbal. Ivanova vyrazená strela sa dostala k Melanconovi, ktorý strieľal švihom, puk sa stihol ešte obtrieť o popradského obrancu a skončiť za Hamerlíkom.

Sumár štvrtého finálového zápasu:

Poprad s gilotínou nad krkom nevstúpil do zápasu dobre, iniciatívnejší boli hostia zo Zvolena. Tí už počas prvej presilovky nastrelili žŕdku. V 5. minúte bol v dobrej pozícii Haščák, na Rahma nevyzrel. V 17. minúte ponúkol hlavný rozhodca veľmi prísnym posúdením presilovku o dvoch hráčov Zvolenu a tú využil strelou spoza kruhov Melancon. Poprad vyrovnal v 24. minúte. Zvolenský obranca nastrelil v pásme Vandasa a ten v prečíslení naservíroval puk Haščákovi. Už o niekoľko sekúnd sa Haščák presadil zase. Svojou typickou strelou zabezpečil pre Poprad využitie prvej presilovky vo finálovej sérii. V 27. minúte Zvolen vyrovnal, Bondra našiel osamoteného Viedenského pred domácou bránkou a ten sa nemýlil. V 37. minúte si v útočnom pásme vymenili miesta Preisinger s Vandasom a druhý menovaný tečoval strieľanú prihrávku do zvolenskej bránky. Už o 43 sekúnd viedol Poprad o dva góly. Prvá lajna zatlačila hostí a Skokan z ostrého uhla prekvapil Rahma. V 47. minúte tečoval Bjalončík strelu Dema a Poprad sa ujal vedenia o tri góly. Zvolen zápas stihol zdramatizovať. V 55. minúte Nuutinen tečoval Meliškovu strieľanú prihrávku. 5 minút pred koncom tréner Oremus zariskoval, stiahol brankára a Zvolen hru v šestici využil. Bondra našiel Viedenského a ten stihol skórovať skôr, ako sa Vošvrda presunul na miesto po predošlom zákroku. Poprad našťastie skóroval už po 16 sekundách. Livingston vošiel do pásma, vystrelil a Zvolenčania ho nechali svoju strelu doraziť do bránky. Zvolen ešte skúsil hru bez brankára, ale túto šancu využil Handlovský na strelenie gólu.

Sumár piateho finálového zápasu:

V štvrtej minúte Mikúš mieril do bočnej siete, v piatej sa zblízka nepresadili Marcinek, Kolenič a Tibenský. Poprad mohol kontrovať Skokanom, dostal dobrú prihrávku za obrancov súpera, ale sám pred Rahmom neuspel a podobne dopadol z následnej dorážky aj Haščák. Skóre otvoril v deviatej minúte v trme – vrme McPherson, puk k nemu putoval od korčule ležiaceho Dalhuisena a upratal ho do bránky. Prešla iba minúta a bolo vyrovnané, pretože na opačnej strane sa ujala prihrávka Brejčáka spoza bránky a švihom sa presadil pred ňou Bjalončík. Podtatranci mohli aj vyhrávať, lenže v jedenástej minúte Matej Paločko sám pred gólmanom HKM nedokázal puk dostať medzi žrde a v presilovke sa to nepodarilo ani Handlovskému. Domáci hokejisti boli častejšie v útoku, no do vyloženej šance sa už v prvej tretine nedostali. Podarilo sa im to až v úvode tej druhej, no Tibenský z dvoch metrov Vošvrdu nepokoril. Podtatranci mohli ísť do vedenia Matejom Paločkom zblízka, ten ani na dvakrát nepokoril Rahma. V dobrej šanci sa ocitol i zvolenský útočník Stupka, voľný mieril vedľa. Dôležitý moment nastal v 28. minúte. Mashinter fauloval Nuutinena, za čo videl trest do konca zápasu a produktívny fínsky legionár spod Pustého hradu pre zranenie dohral. Päťminútová presilovku ‚bryndziari‘ využili až v jej poslednej sekunde, predtým sa totiž neujal teč Viedenského a ani strela Ivana z kruhu, až po vyslanom puku od McPhersona ho dokázal v medzikruží usmerniť medzi žrde Bondra. Popradčania mohli odpovedať v presilovke. Livingston zoči – voči gólmanovi HKM neuspel a neprekonal ho po buly strelou bez prípravy ani Haščák. V tretej tretine mohli najprv domáci navýšiť vedenie. Mikúš využil chybu súpera, no stratil hokejku a tak išiel sám na bránku bez nej. Keďže zakončiť nemohol, pätičkou ju vrátil nazad a jeho spoluhráč McPherson z medzikružia Vošvrdu nepokoril. Na druhej strane to skúšal z podobnej pozície Vandas, Rahm bol proti. Ten mal oveľa viac práce aj v ďalšej časti hry, ‚kamzíci‘ si totiž vytvárali tlak a najmä Haščák bol blízko k vyrovnaniu, pálil z bezprostrednej blízkosti do švédskeho brankára, ktorý neskôr ustál i šancu Svitanu pri ľavej žŕdke. Poprad napokon pykal v 55. minúte, Betker v páde dokázal poslať do protiútoku McPhersona a ten ho využil rutinérsky. O pár sekúnd mohol hostí vrátiť do hry Ulrych, ale voľný pred Rahmom stroskotal. V závere to vyskúšali Podtatranci v šestici bez brankára, ale prišiel faul Skokana a nevyzeralo to najlepšie. Napriek tomu prišlo zníženie, pretože za bránkou zostal ležať Bondra po zrážke na mantinel s Livingstonom, nasledoval protiútok, potiahol ho Haščák a po prihrávke Svitanu znížil na 3:2 spomedzi kruhov pohotovo Livingston.

Marcel Haščák4 zápasy, 5 bodov (2+3)
James David Livingston5 zápasov, 5 bodov (2+3)
Peter Bjalončík5 zápasov, 4 body (3+1)
Michael Vandas5 zápasov, 4 body (1+3)
Patrik Svitana5 zápasov, 4 body (0+4)

TOP 5 najproduktívnejších hráčov Zvolena vo finále:

Allan McPherson5 zápasov, 9 bodov (4+5)
Radovan Bondra5 zápasov, 6 bodov (3+3)
Mikko Daniel Nuutinen5 zápasov, 5 bodov (1+4)
Václav Stupka5 zápasov, 4 body (2+2)
Marek Viedenský5 zápasov, 3 body (2+1)

Štatistiky brankárov:

Peter Hamerlík2 zápasy, (2,68 GAA, 91,67 %)
Tomáš Vošvrda3 zápasy (3,71 GAA, 89,42 %)

Info z finálového kádra:

Poprad sa počas finále boril s rozsiahlou maródkou. Pred úvodným finálovým zápasom zlomila Lukášovi Handlovskému na tréningu strela prst na nohe. Do série sa vrátil so zlomeninou po jej odpuchnutí. Steven Seigo od série s Detvou hral s poraneným ramenom, ktoré po prvom finálovom zápase vypovedalo službu. Marcel Haščák hral s drobným svalovým zranením od štvrťfinále s Detvou, jeho problém zvýšila nešťastná pirueta v prvom finálovom zápase. Peter Bjalončík pôvodne nemal na druhý finálový zápas nastúpiť, ale počas rozkorčuľovania prišiel pokyn obliecť sa do výstroje. Dávid Skokan dohral sériu s otrasom mozgu. Adam Drgoň si zlomil nos v prvom striedaní štvrtého zápasu, už predtým hral s otrasom mozgu. Klub rozviazal s Ivanom Višnievskim kontrakt po druhom finálovom zápase, dôvodom bolo opätovné zmeškanie naplánovaného tréningu.