Tatranský pohár 2019 – Comarch Cracovia
20. augusta 2019
Bulletin k 72. ročníku turnaja o Tatranský pohár
21. augusta 2019

Tatranský pohár 2019 – HC Košice

Na Tatranskom pohári nebude chýbať ani tradičný klub z východného Slovenska.

Klub z východného Slovenska netreba popradským fanúšikom špeciálne predstavovať. V momentálnej slovenskej lige nemáme väčšieho rivala ako je tím z Košíc. Oceliari začali svoju históriu písať v roku 1962 pod menom VTJ Dukla Košice, no ľudia si ich viac pamätajú pod názvami TH VSŽ Košice alebo HC VSŽ Košice. V súčasnosti sa prezentujú názvom HC Košice a domáce zápasy hrajú v Steel Aréne.

Košický klub je jedným z najúspešnejších v rámci Slovenska a Československa. V Česko-slovenskej lige odohrali dohromady 29 sezón a dvakrát sa v nej stali majstrami, a to v sezónach 1985/86 a 1987/88, raz skončili druhí 1984/85 a raz tretí 1988/89. Na Slovensku sa radí tento klub medzi hokejové stálice a medzi najlepšie čo sa týka úspechov v lige. Košice získali osemkrát titul majstra Slovenska, naposledy v roku 2015. Popradským, ale aj slovenským fanúšikom, utkvelo v pamäti finále, ktoré malo východniarsky náboj. Hralo sa medzi popradskými „Kamzíkmi“ a košickými „Oceliarmi“. Úspešnejšími vtedy boli „Oceliari“ z Košíc, ktorí vyhrali celú sériu 4:1 a získali svoj tretí titul v rade, tzv. „Zlatý hetrik“. Košiciam sa darilo aj na Tatranských pohároch, kde získali dohromady 10 prvenstiev, naposledy v roku 2017. Svoju poslednú účasť na druhom najstaršom hokejovom turnaji v Európe zaznamenali Košice v roku 2017, kedy vo finále zdolali francúzsky Nice 6:4 a domov si odniesli putovný pohár pre víťazov! Vlani sa Oceliarom na turnaji veľmi nedarilo a nakoniec museli s českým extraligistom z Vítkovíc bojovať o konečné piate miesto na turnaji, ktoré si vybojovali až v samostatných nájazdoch. Vlaňajšia sezóna sa skončila pre Košice už vo štvrťfinále na hokejkách popradských Kamzíkov a symbolicky na domácom svetovom šampionáte, ktorý sa konal práve v metropole východu sa s kariérou rozlúčil ďalší zlatý chlapec z Göteborgu, Ladislav Nagy, ktorý v sezóne 2010/2011 si obliekal dres s kamzíkom na hrudi.

Košický klub vychoval veľké množstvo hokejistov. K najznámejším patria Ladislav Nagy, bratia Peter a Pavol Zůbekovci, Jiří Bicek, Vincent Lukáč a z novodobej éry mladí obrancovia draftovaní do NHL – Christián Jaroš a Erik Černák. V metropole východu hrávalo aj veľké množstvo Popradčanov či hráčov, ktorí predtým v Poprade pôsobili. Okrem spomínaného Ladislava Nagya si z aktuálneho kádra za Poprad zahrali Dávid Skokan, Branislav Rapáč, Marcel Haščák, Martin Belluš, Michal Chovan či Juraj Majdan. Avšak zmeny sa nedočkal len samotný káder, ale aj jeho realizačný tím. Mužstvo po sezóne opustil tréner Šimíček a na jeho miesto angažovali Košičania nemeckého trénera narodeného v bývalom Československu, Petra Draisaitla, otca hviezdy NHL Leona Draisaitla.

HC Košice
Súťaž: Tipsport Liga/SVK
Založenie: 1962
Štadión: Steel Arena (kapacita 8347 divákov)
Klubové farby: biela, modrá, oranžová
Tréner: Peter Draisaitl
Klubový web: www.hckosice.sk
Klubový facebook: facebook.com/hckosice.sk

Facebook komentáre