Tatranský pohár 2021: Cardiff Devils

Predstavujeme účastníka 74. ročníka Tatranského pohára z waleského mesta Cardiff.

Pre Popradčanov je tento tím už trošku známy, pretože práve v Cardiffe absolvovali Kamzíci menšie sústredenie v roku 2019.

Klub je pomerne stále mladým, veď svoju históriu začali písať ešte v roku 1986. Najdominantnejším sa stal v neskorých osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov, keď na svoje konto si zapísal pekných sedem majstrovských titulov.  Jednou z najznámejších postáv v histórii klubu je John Lawless, ktorý do Británie pricestoval v roku 1986 ako 25-ročný a bolo mu zverené do rúk, aby sa postaral o hokej v Cardiffe.

V centre mesta bola vybudovaná aréna Wales National Ice Rink a práve spomenutý John mal na starosti chod klubu, bol jeho manažérom. Bol taktiež rozvojovým manažérom v Peterboroughu, ktorého poverila spoločnosť Sports Nationwide, ktorá bola vlastníkom oboch tímov. Zaujímavosťou je, že prvý zápas v Devils v novej aréne (WNIR) bol proti Ashfieldu Islanders a pred vyše 2 500 divákmi ich dokázali zdolať neskutočným výsledkom. 32:0. Takéto výsledky boli u nich bežné, aj keď najprv museli začať ako sa hovorí od nuly. Tímy dokázali zdolávať pohotovými rozdielmi ako 12:0 atď.

V najvyššej súťaži pôsobia od roku 2003 a hneď v prvej sezóne si pripísali pekné piate miesto. Jednou z najvýznamnejších postáv novodobej histórie, ktorý hral v Cardiffe bol Rob Davison, bývalý kanadský obranca San Jose Sharks, New Yorku Islanders, Vancouveru Canucks či New Jersey Devils, kde odohral vyše 200 duelov. Ani Cardiff neobišli problémy. V roku 2006 bol ich domovský stánok zbúraný, a tak sa museli sťahovať do Cardiff Areny.

Súčasnosť ukazuje, že hokej v Cardiffe je veľmi populárny. Klub získal množstvo úspechov, mal zaistenú aj miestenku do hokejovej Ligy Majstrov (CHL), no tá sa žiaľ kvôli pandémii okolo koronavírusu v sezóne 2020/2021 neodohrala. Najvýraznejšími úspechmi sa stali dva po sebe idúce majstrovské tituly v rokoch 2018 a 2019. Žiaľ ako sme už spomenuli, pandémia zasiahla britskú hokejový ligu ako aj ostatné súťaže. V roku 2020 ako aj ostatné ligy sa ukončila pred play off a vlaňajšia sezóna sa ani oficiálne neodohrala. No kvôli neistote hokeja vo Veľkej Británii  sa preto aj množstvo hráčov z ostrovov rozpŕchlo po nižších európskych súťažiach.

Konfrontáciu s britským hokejom majú aj Kamzíci. Počas sústredenie v auguste 2019 si zmerali sily tieto tímy dvakrát. V prvom meraní síl bol úspešný tím z Cardiffu, keď zdolal Kamzíkov 3:2, no v druhom dueli Kamzíci predčili súpera výsledkom 5:4.

Súčasný káder ponúka mix hráčov z Veľkej Británia a hráčov z Kanady či USA. Spomenúť možno Marka Louisa, ktorý odohral vlaňajší ročník v Michalovciach alebo Trevor Cox, ktorý do Cardiffu prišiel z Detvy. Na um určite prídu fanúšikom aj mená ako Mark Richardson, Ben Davies či Samuel Duggan, ktorá reprezentovali Veľkú Britániu na MS 2019 v Košiciach a MS 2021 v Rige. Čo sa týka slovenského zastúpenia, tak v centre Walesu si zahrali štyria slovenská hokejisti a to – Ivan Matulik, Matúš Petričko, Henrich Beutel a Lukáš Komarek.

Netreba zabudnúť, že práve súčasný forward HK Poprad, James Livingston, pôsobil v Cardiffe v roku 2019. Zaujímavosťou je, že v Cardiffe sa okrem spomínaného reprezentanta Bena Daviesa narodil aj prvý austrálsky hokejista v NHL – Nathan Walker, ktorý v súčasnosti hrá v St. Louis Blues, no hokejovo vyrastal v českých Vítkoviciach.