Tatranský pohár 2021: HC 21 Prešov

Predstavujeme účastníka 74. ročníka Tatranského pohára, novovzniknutý tím z Prešova.

Neznámy tím, no známi hráči. Aj to je nováčik našej najvyššej hokejovej súťaže – HC 21 Prešov. Hokej a šport v Prešove ožíva a to aj vďaka príchodu hokejového tímu do tretieho najväčšieho mesta Slovenska.

O tomto tíme veľa človek toho nevie, no o to bude zaujímavejšie sledovať „Koňarov“. Predaj licencie z Detvy do Prešova mal na starosti bývalý riaditeľ Detvy Róbert Ľupták. Po ukončení štvrťfinálovej série Detvy s Popradom vyšli na verejnosť informácie, že klub z Detvy sa bude sťahovať do Prešova. Aj sa tak stalo. Po skončení sezóny vznikol nový klub HC 21 Prešov a ľudia sa z tamojšieho krajského mesta sa mohli tešiť, že šport a život v meste dostane nový impulz.

Fanúšikovia sa určite majú na čo tešiť. Hokej v Prešove má tradíciu. Popri slávnejších kluboch z futbalu či veľmi známej hádzanej v tamojšom meste sa na um dostane opäť čierna guma na ľade. Prvotný klub bol najprv založený v roku 1928 a je držiteľom jedného majstrovského titulu Slovenska z roku 1932. Okrem prvej ligy si zahral aj pár sezón v najvyššej slovenskej lige. Prešovčania väčšinou pôsobili v druhej slovenskej lige, v ktorej sa zakaždým až na pár výnimiek prebojovali do playoff. Žiaľ, ako veľmi dobre známe, Prešov sa potácal s finančnými problémami. V roku 2019 zostúpili až do tretej ligy a klub zanikol. Avšak tradícia hokeja ostane zachovaná aj vďaka presunu licencie z Detvy.

Mesto zainvestovalo do rekonštrukcie štadióna, vymenila sa strecha, vnútorné priestory a štadión dostal novú šťavu potrebnú na hokej na najvyššej úrovni. A tým bude najvyššia hokejová súťaž po dlhých 22 rokoch. Veď u našich východných susedoch začínali s hokejom aj hráči ako René a Peter Pucherovci, Martin Gernát, Igor Liba, Martin Štrbák, Milan Staš, Peter Frühauf, Jaroslav Janus, Vladimír Mihálik či aj bývalý popradský center Marek Zagrapan.

V kádri nováčika nájdeme prevažne hráčov, ktorí hrali vo vlaňajšej sezóne v Detve. Spomenúť môžeme Jonathana Charbonneaua, bratrancov Fekiačovcov, či Jana Sýkoru. Nezabudnúť nemôžeme ani na Mareka Zagrapana, ktorý sa stal po príchode z Popradu do svojho rodného mesta kapitánom. V bráne sa „Koňare“ môžu spoľahnúť na veľmi slušnú brankársku dvojicu – Romana Petríka s Rusom Nikitom Bespalovom, ktorý chytal v ruskej KHL za tímy Spartaku a CSKA Moskva, ale aj Torpeda Nižnyj Novgorod či Sibiru Novosibirsk.