Tatranský pohár má 90 rokov

Pred 90 rokmi sa v Novom Smokovci začala písať história Tatranského pohára.

Na novovybudovanom klzisku v Novom Smokovci sa v dňoch 29. decembra 1929 až 1. januára 1930 konal prvý turnaj o Pohár Palace sanatoria Dr. Szontagha, ktorý dnes poznáme pod názvom Tatranský pohár. Na turnaji, ktorý organizoval Športový klub Vysoké Tatry (ŠKVT) v spolupráci so Skiklubom Bratislava, sa predstavilo 11 tímov. Okrem maďarských, rakúskych a českých sa na turnaji zúčastnili aj tri slovenské kluby – Banská Bystrica, Skiklub Bratislava a novovzniknutý tím ŠKVT. Víťazom turnaja sa stala Slavia Praha. Napriek tomu, že domáci klub skončil na poslednom mieste, po prehrách 0:13 s Vyšehradom a 0:8 s Brnom, turnaj znamenal prelom vo vývoji ľadového hokeja na Slovensku.

Okrem skutočnosti, že sa vo Vysokých Tatrách uskutočnil prvý turnaj v ľadovom hokeji organizovaný slovenským klubom, bol impulzom pre vznik hokejového oddielu nielen vo Vysokých Tatrách, ale i na východnom Slovensku vôbec. Na turnaji v Novom Smokovci tiež vznikla prvá organizácia zastrešujúca ľadový hokej na Slovensku – Slovenská župa Československého zväzu kanadského hokeja. Jedno z prvých rozhodnutí novovzniknutej župy bolo organizovanie Majstrovstiev Slovenska v ľadovom hokeji, ktoré sa konali vo februári 1930.

Turnaj bol tiež impulzom pre vznik ľadového (vtedy kanadského) hokeja aj v Poprade. Odbor ľadového hokeja v rámci Popradského atletického clubu vznikol už nasledujúcu sezónu – v decembri 1930. V roku 2020 si tak pripomenieme 90. výročie vzniku hokeja v Poprade.

Autor: Rastislav Ovšonka