Poprad zaznamenal prvú domácu prehru
14. októbra 2018
Preview zápasu MAC Budapešť vs HK Poprad
16. októbra 2018

Joona Erving: Do Fínska by som si najradšej zobral Tatry

Fínsko je známe ako krajina tisícich jazier, hokeja či moto-športu. V aktuálnej sezóne si dres s kamzíkom na hrudi oblieka fínsky obranca Joona Erving, ktorý opísal aký je život vo Fínsku, aké krajiny navštívil, ale aj aké pozná najdlhšie fínske slovo.

Narodil si sa v Oulu, vo Fínsku. Bol to tvoj sen sa stať profesionálnym hokejistom?
,,Áno, vždy to bol môj sen. Keď môj starší brat začal hrať hokej, okamžite sa stal mojim idolom a ja som chcel robiť presne to čo on.  Hoci už hokej nehrá, ale stále je vzorom.”

Bolo to tvoje rozhodnutie alebo tvojich rodičov, že budeš hrať ľadový hokej?
,,Bolo to moje rozhodnutie. Taktiež som hral futbal, keď som bol mladší a po každej sezóne sa ma otec opýtal, či v hokeji mienim pokračovať. Chcel si byť istý v tom, či chcem reálne pokračovať v tom, čo robím a čo chcem v budúcnosti robiť.”

Aké sú športové možnosti v tvojom rodnom meste? Je v ňom hokej jediným športom?
,,V Oulu je veľa športových možností ako atletika, bežkovanie a taktiež aj futbal.”

Poprad nie je tvojim prvým zahraničným angažmánom. Hral si totiž vo švédskom Asplövene. Prečo si sa takto rozhodol?
,,Dostal som ponuku ísť do Švédska, tak som to využil. Počul som, že dostanem veľa priestoru na ľade, tak ma to veľmi oslovilo. V tom veku, ktorý som vtedy mal (17 rokov), tak to bolo super pre môj kariérny rast. Taktiež čo sa týka života bez rodičov a známych, osamostatnil som sa a naučil som sa veľa vecí potrebných k životu.”

Hral si vo Švédsku, vyskúšal si si fínsku najvyššiu súťaž Liiga, do Popradu si prišiel z Mestis. Aké sú rozdiely medzi ligami vo Fínsku? Odporučil by si mladším slovenským hráčom pôsobenie vo Fínsku?
,,Liga Mestis je veľmi dobrá pre mladších hráčov ako sa zlepšiť od prechodu z juniorského hokeja do veľkého mužského hokeja. Určite je to super hlavne po skončení juniorskej kariéry. V Mestise hrá poslednú dobu veľkú rolu korčuľovanie, v každom tíme je veľké množstvo výborných korčuliarov. Ale keď to porovnáme s Liigou, v Liige je viac skúseností a skúsených hráčov s väčšou trpezlivosťou ako v Mestis.”

Fínsko je veľmi veľká severská krajina známa ako krajina tisícich jazier. Ako veľmi je populárny ľadový hokej?
,,Hokej je najpopulárnejší šport vo Fínsku. Taktiež je aj najsledovanejším športom. Veľa ľudí sa chodí korčuľovať a hrať hokej na jazerá, v zime to vyzerá veľmi pekne.”

Fínski hráči sa vo svete preslávili hlavne dôrazným a výborným korčuľovaním. Čím to je, že sú fínski hráči takí dobrí?
,,Vo Fínsku sme začali s intenzívnym korčuľovaním od juniorov. Trénerstvo o korčuľovaní je trošku viac populárnejšie vo väčších organizáciach. Každý deň intenzívne pracujeme na zdokonaľovaní korčuliarskych schopností. A tiež vysoko rozvinuté tréningy zohrávajú veľkú úlohu pri premýšľaní v zápasoch. Tréneri lepšie dokážu využiť hráča v zápase s dobrým korčuľovaním.”

Máte nejaké špeciálne tréningy pre korčuľovanie?
,,Vo Fínsku mám trénerov, ktorí mi veľmi pomohli s tréningami. Systematicky sme rozvíjali moje tréningové programy, ktoré boli lepšie a lepšie. Takže mám dlhodobý cieľ, ktorý chcem dosiahnuť a to hlavne pri premýšľaní o korčuľovaní a hraní hokeja.”

Aký je život vo Fínsku?
,,Záleží to hlavne na tom, z akého uhla sa človek na to pozrie. Ale ak pôjdete do Fínska, je tam známe hlavne to, že sa nepoužívajú krátke výrazy alebo maličkosti. Napríklad, veľmi málo budete počuť frázy ako “ste vítaní” alebo “dovidenia”, no určite to nie je preto, že by sme chceli byť ku hosťom hrubí. Myslíme si, že aj ticho sa považuje za súčasť rozhovoru. Aj “sisu” je určitá vlastnosť, ktorá sa považuje za typicky fínsku. Ak máte “sisu”, môžete bojovať proti všetkým nepriateľom, ísť si vychutnať prechádzku von aj keď je -30°C, vyhrať preteky po páde a tak ďalej. Proste sa nevzdávame.”
*Sisu – je fínsky koncept opísaný ako stoické odhodlanie, húževnatosť účelu, zrnitosť, statočnosť, odolnosť, vytrvalosť a sú držané samotnými Fínmi, aby vyjadrili svoj národný charakter. Sisu je krutá, odvážna, biela kĺbová forma odvahy, ktorá sa zvyčajne prezentuje v situáciách, kde je úspech proti riziku.

Kto bol najlepším fínskym hráčom, proti ktorému alebo s ktorým si hral?
,,Myslím si, že bol ním Markus Nutivaara, s ktorým som hral v juniorských časoch práve v Oulu. Aktuálne hrá v NHL za Columbus Blue Jackets, z čoho mám radosť. Najväčším talentom proti ktorému som hral je Sebastian Aho, bolo to ešte v sezóne 2013/2014, keď som pôsobil v JYP Jyväskylä. 

Kedy sa udial vôbec prvý kontakt medzi tebou a HK Poprad?
,,Bolo to na jar tohto roku.”

Vedel si predtým niečo o Slovensku?
,,Počul som len dobré veci o prostredí a že v hneď pri Poprade sú Vysoké Tatry, o ktorých som počul, že je tam veľa možností kam sa ísť prejsť či už na voľné prechádzky alebo vysokohorskú túru, čo je super.” 

Ako sa ti tu páči?
,,Je tu veľmi krásne. Spoluhráči, vedenie a aj ľudia v celej organizácii klubu, ktorých som doposiaľ stretol sú milí a celková atmosféra je tu veľmi priateľská a dobrá. Nemám sa na čo sťažovať.”

Je tu s tebou priateľka alebo niekto z rodinných príslušníkov?
,,Priateľku nemám. Mama s otcom ma ale navštívili v auguste a prídu aj teraz v piatok s mojim bratom a jeho priateľkou. Už sa veľmi na nich teším, keď ich uvidím.”

Ktoré miesta si doposiaľ na Slovensku navštívil? Bol si už aj v spomínaných Vysokých Tatrách?
,,V Tatrách sme už boli so spoluhráčmi na malej túre, bol to veľmi pekný zážitok. Kam rozhodne chcem ísť je Lomnický štít, kam ide lanovka, už si tam plánujem výlet! Navštívil som už aj Štrbské pleso, čo bolo ohromujúce a taktiež aj krásny Spišský hrad.”

A čo slovenské jedlo? Ochutnal si už aj slovenské špeciality ako napríklad halušky?
,,Ochutnal som už rôzne polievky, boli naozaj chutné. Raz som skúsil aj halušky, ktoré mi taktiež veľmi chutili.”

Obľubuješ cestovanie? Ktoré miesta na svete si navštívil doposiaľ?
,,Bol som na prázdninách na Malte, no navštívil som aj Spojené Arabské Emiráty, Chorvátsko a Grécko. Veľmi rád objavujem nové miesta a myslím si, že Slovensko je veľmi pestré v tomto smere. Dá sa tu nájsť veľa zaujímavých miest.”

Koľko krajín si už navštívil? Ktorá sa ti najviac páčila?
,,Musím popremýšľať. Bolo ich zhruba okolo 10. Ktorá bola ale najkrajšia je ťažké odpovedať, každá krajina mala svoje špecifiká. Ale ak by som mal menovať, tak zatiaľ sa mi najviac páčilo v Grécku. Prostredie bolo neskutočné, ľudia boli uvoľnení, jedlo bolo výborné.”

Aký je tvoj cestovateľský sen?
,,Určite navštíviť Maldivy. Čína by bola tiež veľkým zážitkom.”

Vieš porovnať život na Slovensku a vo Fínsku? Čo sa ti na Slovensku páči?
,,Na Slovensku je veľmi veľa národných parkov, to sami páči na vašej krajine. Je tu všetko podstatne lacnejšie ako vo Fínsku. Čo sa ale týka každodenného života hokejistu, myslím si, že to nie je až tak rozdielne. Vždy musíte makať, oddychovať a hrať zápasy naplno a to nezáleží kde ste.”

Vedel by si porovnať tréningy na Slovensku a vo Fínsku?
,,Vo Fínsku sa trénuje intenzívne, prechod z jedného cvičenia do druhého počas tréningu. No ale ak máte veľa zápasov, tréningy sú ľahšie v oboch krajinách. Najlepší tréning je zápas.”

Študuješ?
,,Študoval som sociálne vedy na Univerzite v Jyväskylä. Mám vyštudovaný bakalársky stupeň na univerzite. Plánujem si urobiť magisterský stupeň, ale myslím si, že vyskúšam študovať informačné systémy IT.”

Ak by si skončil s kariérou, čím by si chcel byť?
,,Ak skončím s kariérou, moje kroky zrejme budú spojené s predmetmi, ktoré som študoval doposiaľ. Myslím si však, že projektový manažment súvisiaci s informačnými systémami by mohla byť vec, ktorú by som jedného dňa mohol robiť. Bude to však súvisieť aj s IT.”

Akú hokejku používaš?
,,Používam vyhnutie Matthews P92.”

Aké poznáš najdlhšie fínske slovo?
,,Jedno určite poznám a je to  ”lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas”. Je veľmi náročné ho vysloviť, ale znamená to niečo ako “študent mechaniky stíhačkového turbínového motora”. O niečo ľahším slovíčkom  je saippuakivikauppias“ a znamená presne to isté.”

Pamätáš si svoju prvý hokejku?
,,Bola to drevená hokejka značky Montreal. Prvú kompozitnú hokejku som mal “Koho” a bola žltej farby.”

Je niečo čo by si si rád odniesol zo Slovenska do Fínska a naopak?
,,Najradšej by som si zobral domov Vysoké Tatry a aby bolo ľahké hovoriť s ľuďmi po fínsky (smiech). Ale samozrejme nedá sa všetko.”

Aké slovenské slovíčka si naučil ako prvé?
,,Učím sa každým dňom. Spoluhráči sú mi nápomocní som za to rád. Medzi prvými frázami patrili pozdravy ako “Ahoj” a otázka “Ako sa máš?”.”

Máš špeciálny predzápasový alebo predtréningový rituál?
,,Zvyčajne sa rozcvičujem rovnakým spôsobom. Počúvam hudbu súčasne so zaťažením, aby som sa pripravil na zápas alebo tréning duševne i fyzicky.”

Najväčší kariérny úspech?
,,Keď sme získali titul v Mestise.”

Obľúbený šport po hokeji?
,,Je to tenis. Veľmi rýchly a zábavný šport.”

Ak by si nebol hokejistom, čím by si bol?
,,Pracoval by som asi vo vedení alebo s nejakou spoločnosťou, ktorá sa zaoberá informačnými systémami (alebo oboje).”

Kto bol tvojim idolom?
,,Ako som spomínal, bol a stále ním je môj starší brat.”

Čo si rád pozrieš v televízii?
,,Mám rád fínske seriály a seriál Suits.

Vysnívaný automobil?
,,Páčia sa mi staré autá, zrejme asi nejaký starší model značky Ford.”

Obľúbený relax?
,,Odkedy som prišiel do Popradu, tak veľmi rád chodím do AquaCity Poprad.”

Máš obľúbené jedlo? Varíš si sám?
,,Áno, veľmi rád varím. veľmi obľubujem ryžu a kuracie mäso.”

Kto je najväčším zabávačom v kabíne?
,,Ján Ťavoda, ten mi vyčarí úsmev každý deň.”

Čo si myslíš o bitkách v hokeji?
,,Ak niekto strčí do nášho brankára, tak si myslím, že vtedy nie je problém sa pobiť. Ale ja som sa ešte nikdy nezhodil rukavice. Vždy som bol len pri klasických predbránkových zápaseniach.”

Aký je tvoj najbláznivejší zážitok z hokeja?
,,Raz som dostal úder do oka počas tréningu a na ďalší deň sme mali zápas. Na zápas som nastúpil, no hral som len “cez jedno oko”. Bolo to celkom šialené.”

Si poverčivý?
,,Ani nie veľmi.”

Čo rád robíš počas presunov na zápasy?
,,Počúvam hudbu a pozerám filmy. Vždy sa rád porozprávam alebo si zahrám karty so spoluhráčmi.”

Ak by o tebe niekto mal natočiť film, kto by ťa mal stvárniť?
,,Hmm, ak by to bol slovenský film, bol by to asi Boris Česánek, pretože spoločne vyzeráme ako bratia (smiech).”

Čo by si odporučil začínajúcim hokejistom a ich rodičom?
,,Deťom odporúčam, aby sa v prvom rade bavili hokejom a nebrali to príliš vážne, aj keď to bude možno postupom času dôležitejšie. A rodičom, aby podporovali svoje deti v každom čase a bez ohľadu na to, čo chcú robiť. Podpora je tá najlepšia a najdôležitejšia vec.”

 

 

Facebook komentáre