Predstavujeme vám štvrťfinálového súpera: HC 07 Detva

Štvrťfinálovým súperom Kamzíkov v Tipos extralige sezóny 2020/21 bude Detva. Tieto kluby sa ešte vo vyraďovacej fáze najvyššej slovenskej hokejovej súťaže nestretli.

Súčasný detviansky klub vznikol v roku 2007, na čo sa aj odkazuje vo svojom názve. Hokej pod Poľanou ale vznikol ešte v roku 1954, kedy tu vyrástla prvá ľadová plocha. Mládež tu začala fungovať o dva roky neskôr, v roku 1957 evidujeme premiérové prihlásenie seniorov do organizovaných súťaží. S výstavbou zimného štadiónu sa začalo v roku 1977, kedy bola na III. Základnej škole otvorená aj prvá hokejová trieda. Dôležitým míľnikom bola účasť v 2. SNHL v sezóne 1983/84, o desať rokov neskôr sa Podpoľancom podarilo postúpiť do prvej ligy.

Od roku 1997 fungoval miestny hokej pod značkou MHK Detva. V ročníku 2003/04 prišlo aj víťazstvo v prvej lige, no ako B tím Zvolena. V roku 2007 vtedajší majiteľ prevádza klubovú licenciu do Lučenca a v meste vzniká súčasný klub HC 07 Detva, ktorý okamžite ovládne druhú ligu a vracia sa naspäť do tej prvej. Veľký úspech miestneho hokeja prichádza v sezóne 2014/15, kedy klub vyhráva 1. ligu ale pod vedením trénera Dušana Kapustu prehráva v baráži so Žilinou 1:4 na zápasy.

Detva sa premiérovo dostáva medzi Slovenskú hokejovú elitu v sezóne 2017/18. V tej prvej obsadí 10. miesto so ziskom „len“ 40 bodov, 11 víťazstvami v riadnom hracom čase a skóre -87. V nasledujúcej sa síce nepodarí zlepšiť umiestnenie, no počet bodov narastie o 22 a v osemfinále vyradí Nové Zámky. Nedokončenú sezónu 2019/20 zakončí Detva na 12. priečke.

Súčasná sezóna je pre nášho súpera oveľa úspešnejšia. Prezident klubu Róbert Ľupták pritiahol na trénerský post skúseného Ernesta Bokroša a pozitívny výsledkový trend nenechal na seba dlho čakať. Málokto jej pred začiatkom základnej časti predpovedal postup priamo do štvrťfinále, čo sa však stalo realitou. 6. miesto so ziskom sympatických 80 bodov a skóre 153:140 sa zatiaľ musí považovať za úspech.

V bráne v prvej polovici základnej časti čaroval Tomas Sholl, ktorý už zarezáva v zámorskej AHL (22 zápasov, 8 víťazstiev, 3 výhry po predĺžení, 9 prehier, 2 prehry po predĺžení, priemer 2,79 gólu na zápas, percentuálna úspešnosť zákrokov 92,86 %, 1 čisté konto). Po jeho odchode sa k Romanovi Petríkovi (11 víťazstiev, 1 víťazstvo v predĺžení, 7 prehier, 3 prehry po predĺžení, priemer 2,71 gólu na zápas, percentuálna úspešnosť zákrokov 92,33 %, 2 čisté konta) pridal Alexandr Lazushin (2 víťazstva, 4 prehry. 1 prehra po predĺžení, priemer 3,17 gólu na zápas, percentuálna úspešnosť zákrokov 90,59 %). Zabudnúť netreba ani na talentovaného Patrika Lietavu s ročníkom narodenia 2000 (1 víťazstvo, 2 prehry, 1 prehra po predĺžení, priemer 3,60 gólu na zápas, percentuálna úspešnosť zákrokov 89,59 %).

Produktivitu obrancov ovládol River Rymsha, ktorý dokázal v 48 zápasov zaznamenať 7 gólov a 21 asistencií. Slušne mu konkuroval aj Daniel Grachulinec s 21 bodmi (6+15). V zadných radoch ale nájdeme aj iných kvalitných hráčov, spomenúť môžeme „zlého muža“ Mateja Baču, zámorského hráča Jeffa Kinga či už celkom skúsených Matúša Raisa a Karola Koríma. Pre popradských fanúšikov je určite známou postavou aj obranca Oliver Turan. Najviac bodov v základnej časti ale nazbierala trojica útočníkov Ján Sýkora (43 zápasov, 19+18), Jonathan Charbonneau (45 zápasov, 21+15) a Trevor Cox (18 zápasov, 13+22). Najtrestanejším mužom je Matej Bača s 149 trestnými minútami. Kapitánom tímu je Ladislav Ščurko.