Ani v druhom stretnutí sme nad Sheffieldom nezvíťazili
18. augusta 2019
Tatranský pohár 2019 – HK DUKLA Ingema Michalovce
20. augusta 2019

Tatranský pohár 2019 – Les Aigles de Nice

Pod Tatry sa na turnaj vráti francúzsky tím Les Aigles de Nice, ktorý mal premiéru na jubilejnom 70. ročníku druhého najstaršieho hokejového turnaja v Európe.

Klub z azúrového pobrežia Francúzska začal písať svoju históriu v roku 1969 v slnečnom meste Nice. Hokejisti klubu Nice hrali prevažne v nižších francúzskych ligách, no tento klub si prešiel aj finančnými problémami v roku 2003, kedy musel odstúpiť z druhej francúzskej ligy až do štvrtej ligy, ktorú nasledujúcu sezónu vyhral a postúpil o úroveň vyššie.

V tretej lige hral tento tím až do sezóny 2007/08, stal sa v nej šampiónom a dostal sa späť do druhej ligy. Historický postup do najvyššej francúzskej súťaže si hokejisti Nice vybojovali v ročníku 2015/2016, keď vo finále druhej ligy zdolali Anglet. Vo svojej prvej sezóne medzi francúzskou elitou sa dokázali Orly z Nice zachrániť spolu s Dijonom a Strasbourgom. Sezónu na to si baráž zahrali opäť a znovu úspešne. Prvý úspech prišiel vo vlaňajšej sezóne, kedy sa tím z Azúrového pobrežia dokázal prebojovať do štvrťfinále, no v ňom sa ich cesta skončila po prehre s Grenoblom. Svoju prvú účasť na Tatranskom pohári si odkrútili na výbornú, pretože na turnaji zaznamenali len jednu prehru, ktorá prišla vo finále proti Košiciam, a tak si domov odniesli pohár za 2. miesto a taktiež sa mohli pochváliť aj cenou pre najlepšieho brankára turnaja, ktorým sa stal Rus Sergej Chorošun. Francúzsky útočník s ruskými koreňmi, Norbert Abramov, posilnil Nice pred touto sezónou a aj on má pekné spomienky na turnaj, pretože vlani sa stal najlepším útočníkom turnaja pri účasti tímu Le Rapaces de Gap.

Popradským fanúšikom je tento klub známy aj vďaka tomu, že v ňom v minulosti, ale aj v súčasnosti, pôsobilo mnoho popradských odchovancov. Azda najznámejším Popradčanom v tomto klube bola klubová legenda HK Poprad Arne Kroták. Kroták odohral v Nice jednu sezónu, v druhej francúzskej lige si pripísal v sezóne 2012/2013 celkovo v 24 zápasoch 39 bodov (20+19) a v play off pomohol svojmu tímu 2 asistenciami v 2 zápasoch. Na juhovýchodnom pobreží francúzska pôsobilo celkovo 49 slovenských hokejistov, medzi najznámejších patria Arne Kroták, Mário Kurali, Andrej Themár, Martin Hujsa, Peter Hrehorčák ml., Alexis Sutor, Emil Bagin, Milan Varga, Martin Slovák, Jozef Slaninák, Vladimír Kubus či súčasný riaditeľ HK Poprad Ľudovít Jurinyi. Naposledy si dres obliekli aj dvaja aktuálni Kamzíci – Matej Paločko a Peter Bjalončík. V nasledujúcej sezóne si dres Nice oblečú aj Boris Brincko, Rastislav Václav, Radomír Heizer, Patrik Nechvátal či ďalší popradský odchovanec Ľubomír Dinda. Kapitánom tímu je skúsený obranca narodený v Kanade, ale s francúzskym pasom Olivier Dame-Malka, vminulosti hráč Banskej Bystrice, ktorý sa na tohtoročných MS v Bratislave a Košiciach preslávil gólom proti Dánsku z polovice ihriska.

Facebook komentáre