Najnovšie aktuality z dielne Kamzíkov očami riaditeľa Jurinyiho
5. septembra 2019
Predpredaj vstupeniek na Rozlúčku s kariérou rekordmana
9. septembra 2019

František Štolc: “Cítime sa byť pripravení, od prvých zápasov si toho veľa sľubujeme.”

Obdobie prípravy je už pomaličky za nami, pričom na hráčov čaká ešte týždeň príprav, kedy môžu doladiť posledné detaily tesne pred štartom našej najvyššej hokejovej súťaže. Štvrtková autogramiáda spestrila program nielen fanúšikom, ale aj samotným hráčom, ktorí už opäť zarezávajú pod taktovkou trénerského tímu vedeného Františkom Štolcom. Toho sme si dnes odchytili, aby nám porozprával o svojich pocitoch z letnej prípravy a blížiacej sa súťažnej sezóny.

Pomaly sa už stáva zvykom, že klub usporadúva cez leto suchú prípravu, kde majú hráči možnosť sa fyzicky pripraviť pred náročnou sezónou. Podľa hlavného lodivoda príprava na suchu splnila svoj účel a čo sa týka fyzickej stránky, hráči sú stopercentne pripravení. “Vzhľadom na to, že počas zápasov sme mali spätnú väzbu cez športové testery, tak sme zistili, že sme kondične pripravení. Po kondičnej stránke teda nemáme absolútne žiadny problém. Myslím si, že problém je skôr v tom, že hráči zatiaľ neodvádzali taký stupeň bojovnosti a obetavosti, akú by sme si predstavovali v lige. Najväčší problém vidím teda v tom, že sme prípravu a Tatranský pohár nebrali s takou vážnosťou, s akou by sa mali hrať,” podotkol František Štolc.

Prípravné zápasy Kamzíkom nevyšli podľa predstáv, pričom najväčším sklamaním bol zrejme výkon na domácom predsezónnom turnaji. “Ako najväčšie sklamanie zatiaľ hodnotím Tatranský pohár. Potešilo ma však to, že tie chyby, ktoré sme robili, sme postupne odstraňovali a snažili sme sa ten náš systém postupne plniť. Na tréningu navyše hráči plnili to, čo sme si povedali, no zatiaľ sa im to ešte nepodarilo preniesť do zápasu v takej forme, ako by bolo potrebné.”

Letná príprava pre HK Poprad znamenala zdokonaliť svoj systém hry, nacvičiť jednotlivé herné situácie a vyskúšať rôzne taktické varianty. Podľa slov trénera Štolca sa zatiaľ mužstvo nesústredilo na analýzu súpera, skôr sa jednalo o akýsi hrubý nácvik herných pokynov. “Zatiaľ sme sa nezameriavali na súperov, skôr sme sa zatiaľ zaujímali len o seba a o svoje výkony. Nejak sme sa zatiaľ nesnažili zameriavať na vývoj hry, čo sa týka súpera. Vedeli sme, že hráme s Košicami, no snažili sme sa hrať aktívne svoju hru a dlho sme sa držali na kontakt. Mali sme tam aj nejaké presilové hry, no napokon sa nám ich nepodarilo premeniť na góly a nakoniec sa to zrútilo ako domček z karát. Na každého súpera je potrebné sa pripraviť, na niekoho útočne, na iného zas začať odzadu, no doteraz sme v príprave tieto veci neriešili. Zatiaľ sme sa zameriavali skôr na aktívny pohyb, no nevychádzalo nám všetko tak, ako by sme si to predstavovali,” vysvetlil tréner Kamzíkov. “Hráči na tréningu pracovali na sto percent. Mrzí ma však, že zatiaľ sa to neprenášalo do zápasov. Veci, ktoré sme si povedali, však dodržiavali. Potešilo ma, že sme dávali góly v presilových hrách a dúfam, že si to prenesieme aj do ligy.”

Mužstvo v uplynulých dňoch opustila trojica hokejistov, ktorí nepresvedčili trénerský tím o svojich kvalitách. Kvôli rôznym dôvodom sa tak klub s jednotlivcami musel ešte pred sezónou rozlúčiť. “Čo sa týka Jesseho Pelama, je to legionár, a mal by teda odvádzať lepšiu robotu a byť viac viditeľný. Nedokázal to však pretaviť do prípravných zápasov. Je to ale naozaj kvalitný hráč, no zrejme mu nesadla súťaž, alebo náš systém hry, no musí odvádzať viac. Mal by totiž nielen hrať, ale aj bodovať, dávať góly a prihrávky. Toto bol hlavný dôvod, prečo sme sa s ním rozlúčili. V prípade Phila Johanssona a Lukáša Matejku sa jednalo o charakterovo dobrých hráčov, no naskytla sa možnosť podpisu obrancov ako Petr Ulrych a Lukáš Kozák. Títo hráči sú kvalitnejší, čo sa týka určitých herných situácií. Ako príklad uvediem defenzívnu činnosť Petra Ulrycha a hru Lukáša Kozáka, ktorý tu už pôsobil. Museli sme sa preto rozhodnúť, s ktorými hráčmi sa rozlúčime. U Phila Johanssona rozhodlo to, že je legionár a preto musel odísť. Lukášovi Matejkovi zas nevyšla letná príprava, no je nutné podotknúť, že ochorel a trápil sa s chorobou. Nebolo to teda o tom, že by mu náš systém nesadol, no v jeho prípade hralo úlohu veľa faktorov a tak sme sa dohodli na vzájomnom ukončení kontraktu,” priblížil František Štolc, ktorý si od nových posíl veľa sľubuje.

Ako sme už spomínali, mužstvo sa ešte na poslednú chvíľu posilnilo o dvoch kvalitných bekov. Petr Ulrych a Lukáš Kozák prinesú do kádra skúsenosti a potrebnú tvrdosť, ktorá tímu v posledných týždňoch chýbala. “Od novicov očakávame tvrdosť, podporu útočníkov a vyčistenie priestoru pred našim bránkoviskom. Tí, ktorí ich poznajú, vedía, že sú to typy hráčov, ktorí tieto úlohy plniť vedia. Očakávam teda, že si budú plniť tieto povinnosti, pretože hlavne kvôli nim sme ich sem vzali,” objasnil tréner príchod dvoch posíl do zadných radov, pričom potvrdil slová riaditeľa, že v hľadáčiku je stále ešte posila do útoku, no nič sa nesmie uponáhľať. “Nepozeráme na to, či ten útočník bude legionár, alebo Slovák. Hľadáme typologicky správneho hráča. Máme záujem o silového útočníka, ktorý sa bude neustále tlačiť do brány. Kreatívnych hokejistov máme už totiž dosť a potrebujeme hráča, ktorý bude chodiť do rohov, ktorý sa nebojí ísť do predbránkového priestoru. Tento typ hráča teda v súčasnosti hľadáme, no nechceme sa uponáhľať, keďže sa chceme rozhodnúť správne a siete sú rozhodené. Môžem prezradiť, že už sme mali v hľadáčiku jedného hráča, ktorý už bol na polceste k nám, no ten sa nakoniec rozhodol akceptovať ponuku z AHL.”

Prvý zápas proti Banskej Bystrici už klope na dvere a na fanúšikov okrem dobrého hokeja čaká aj rozlúčka s legendárnym Arne Krotákom. Kamzíci na prvý domáci zápas vykorčuľujú o 18-stej hodine, pričom celé mužstvo si od začiatku sezóny veľa sľubuje. “Od pondelka začíname už súťažný cyklus a budeme sa zameriavať na súperov. Čakajú nás náročné tímy v podobe Banskej Bystrice a Zvolena, takže na nich sa budeme pripravovať. Budeme zdokonaľovať herné systémy a budeme sa venovať presilovej hre. Sme teda plní očakávaní z toho, ako nám výjde štart do súťaže,” popísal Štolc náladu v kabíne Popradčanov.

Týždeň pred začiatkom súťaže už nie je veľa priestoru na experimenty. Trénerský tím by už mal mať určitú predstavu, ako vyskladať jednotlivé formácie, pričom ani v prípade Popradu to nie je žiadnou výnimkou. “Máme už niečo pripravené, no všetko závisí len a len na hráčoch, ktorí sú momentálne zranení. Uvidíme teda, či sa stihnú dať dokopy. Súťaž je totiž dlhá, hraje sa momentálne v piatok, v nedeľu a v utorok, takže musíme do toho ísť s rozumom, aby sme boli pripravení nielen na ten prvý zápas, ale na všetky. Chceme mať všetkých hráčov fit, aby mohli podať optimálny výkon,” vyrozprával sa tréner, ktorý priznal, že týždeň bez prípravného zápasu by nemal jeho zverencov nejak výraznejšie ovplyvniť. “Mali sme to naplánované tak, aby sme sa potom už len sústredili na tréning, ligu a aby sme si pripravili všetky veci. Mali sme desať prípravných zápasov, veľa sme cestovali a potrebujeme to už trocha ukľudniť. Musíme sa začať pripravovať a sústrediť sa na súťaž, či už v tréningovom procese, alebo z domáceho zázemia, aby si už aj hráči uvedomovali, že v piatok začína už ten ostrý štart,” uzavrel.

Facebook komentáre