Na Slovensko prichádza dôležitá iniciatíva Nechajte nás hrať sa

Poznáme to veľmi dobre všetci. Každý z nás sa v živote stretol s prípadom, kedy nejaká osoba vedela o konkrétnom športe dokonca viac, ako samotný tréner, hoci ho nikdy nepraktizovala. Najťažšie je však to, ak je tá osoba niekto blízky, ako otec, mama, či iný rodinný príslušník a nevedomo vyvíja tlak na svoje dieťa. Deti sa vo svojich mladých rokoch majú športom najmä baviť a nie byť vystavované nátlaku zo strany rodičov a príbuzných.

Práve preto prichádza iniciatíva Nechajte nás hrať sa. Jedná sa o komplexnú psychológiu športu pre rodičov budúcich hokejistov, ktorí si málokedy uvedomujú, že aj prílišná angažovanosť môže viesť k tomu, že sa tento krásny šport deťom znechutí už od malička. Vo veľa prípadoch je to však tak, no niet sa čomu čudovať, keďže práve hokej stojí nemalé peniaze a rodič tak niekedy aj nevedomo tlačí na dieťa, aby sa tento vklad do jeho budúcnosti nejak vyplatil.

Nechajte nás hrať sa je manuálom pre rodičov a trénerov z dielne Mgr. Adama Truhlářa, ktorý sa už dlhodobo venuje nastavovaniu dlhodobých športových systémov zohľadňujúcich motorické, emocionálne a kognitívne aspekty rozvoja detí. Taktiež pracuje na vzdelávaní trénerov a rodičov v oblasti športovej psychológie. Táto iniciatíva v spolupráci so Slovenským zväzom ľadového hokeja poskytuje prepracovaný manuál pre rodičov a trénerov zameraný na psychologickú výchovu budúcich nádejných slovenských športovcov a reprezentantov.

Viac o iniciatíve Nechajte nás hrať sa sa dočítate tu.