Na slovíčko s posilou: Andreas Štrauch
9. júla 2019
Na slovíčko s posilou: Peter Bjalončík a Matej Paločko
21. júla 2019

Na slovíčko s posilou: Dominik Kramár

Už ďalší pondelok nás čaká začiatok ostrej prípravy na ľade, takže hráči využívajú ešte pár dní voľna predtým, ako sa spolu s legionárskymi posilami stretnú a začnú trénovať herné situácie na ostro pred štartom nového ročníka Tipsport ligy. Náš seriál nekončí, naopak dnes pokračujeme ďalším odchovancom, Dominikom Kramárom.

Po niekoľkých úspešných sezónach, ktoré Dominik prežil mimo svojho domovského stánku a dokonca v zahraničí, sa skúsený bek vracia domov, pričom sa bude jednať o jednu z najväčších opôr Kamzíkov pred ťažením za vysnívaným titulom v najvyššej hokejovej súťaži. “Doma je doma. Posledných päť rokov v zahraničí mi dalo veľa po všetkých stránkach. Keďže však v Poprade žijem a mám tu rodinu a kamarátov, rozhodovania boli o to jednoduchšie. Rozhodoval som sa samozrejme s manželkou a brali sme do úvahy všetky pre a proti aj kvôli nášmu malému synovi. Komplikácie neboli žiadne, pretože s vedením klubu máme korektné vzťahy. Ja som sa chcel vrátiť, klub mal záujem, takže sme sa dohodli rýchlo. Skôr tam boli nejaké administratívne dolaďovačky, no tie sme vyriešili tiež v relatívne krátkom čase,” započal interview súčasný majster francúzskej Magnus ligy.

A práve majstrovský titul je to, čo je staronovej akvizícii veľmi dobre známe. Úspešný bol vo svojej štácii v prvoligovom Bardejove, s ktorým dokázal dvakrát vybojovať titul v druhej najvyššej slovenskej súťaži. Darilo sa mu však najmä vo Francúzsku, odkiaľ si odnáša dva ligové tituly a jeden triumf vo francúzskom národnom pohári. “Pre mňa neexistuje nič krajšie a lepšie, ako vyhrať posledný zápas sezóny. Pocity po každom titule sú krásne. Každý hokejista odmalička pre toto hrá tento šport a spomienky Vám ostanú navždy. Toto vám exekútori nikdy nevezmú (smiech). Moja cesta za druhým titulom v Magnus lige sa zrodila už v auguste, keďže po problémoch v Bordeaux som sa rozhodol opustiť klub a podpísať zmluvu s Grenoble. Vedel som, aké mužstvo sa tam rysuje a keď si všetko sadne, tak sa môžme dostať v play off vysoko. Rozprával som sa s tamojšími trénermi a realizačným tímom o mojich úlohach a prijal som ich s pokorou a rešpektom. Hľadali obrancu, ktorý bude liezť na nervy najlepším hráčom súpera, bude zodpovedný a prospešný pre mužstvo v oslabových hrách. Pre nich neboli potrebné góly a body, ale moje plus/ménus hodnotenie a obeta pre tím.”

Tipsport liga a Magnus liga sú vo viacerých apsektoch diametrálne odlišné súťaže. Svoje o tom vie aj samotný Dominik, ktorý však očakáva, že sa na vlnu tunajšej ligy dostane čo najskôr a bude už od začiatku pripravený dostať zo seba všetko. “Francúzska liga je, čo sa týka herného štýlu, odlišná od tej našej. Viac sa tam korčuľuje, menej sa hrá takticky. Viac sa tam hrá ten severoamerický štýl hokeja, nakoľko tam hrá veľmi veľa Kanaďanov, poväčšine pochádzajúcich z Montrealu a Quebecku – francúzsky hovoriaci hokejisti. Odlišná je ešte v počte cudzincov. Tuším až polovica mužstva mohla byť zahraničná a druhá polovica domáci hráči. To určovalo väčšiu kvalitu ligy, ale zase si Francúzi vychovávajú menej svojich kvalitných hráčov. Čo sa týka tej finančnej stability, ja osobne som v tomto smere nemal vôbec žiaden problém. Všetko je vyplatené, takže toto je určite veľké plus. Ak sa náhodou nájde nejaký klub, ktorý má finančné problémy, snaží sa na to dopredu upozorniť hráčov a vie sa s Vami rozumne dohodnúť,” poodhalil skúsený zadák, ktorý si je vedomý toho, čo od neho tréneri a fanúšikovia pred začiatkom sezóny očakávajú.

Prechod z Francúzska späť na Slovensko je z mnohých dôvodov občas veľmi náročný. Hráči už sú s rodinami zabehnutí v novej krajine, postupne si zvykajú na novú kultúra a majú zabehanú už takú tú svoju bežnú každodennú rutinu. “Životný štýl je odlišný od toho nášho. Štát sa o ľudí vie veľmi dobre postarať, to znamená, že ľudia si vedia oveľa viac dopriať ako u nás doma. V tomto je Francúzsko ďaleko pred nami, no mrzí ma, že niektorí migranti to zneužívajú a je tam veľa atentátov. Toto je zase veľké mínus. Francúzsko je však krásna krajina s neobmedzenými možnosťami. V každom regióne sa žije trošku ináč, každý má svoje čaro. Najviac s rodinkou však spomíname na krásne Bordeaux a malé mestečko v Alpách, podobné Popradu, Gap. Päť rokov v zahraničí je však dosť dlhá doba a ja som si chcel zahrať hokej pred mojou rodinou, kamarátmi a domácimi fanúšikmi. Taktiež sa poznám s väčšinou mužstva, takže aj to ma určite lákalo vrátiť sa domov. Veľmi sa na to teším a verím, že sezóna bude úspešná.”

Víťazná mentalita určite nie je to, čo by odchovancovi popradských Kamzíkov chýbalo. Ani on neprišiel domov s tým, že by chcel byť len do počtu, no určuje si len tie najvyššie možné ciele a chce splniť to, čo od neho tréneri a priaznivci Podtatrancov očakávajú. “Do najbližšej sezóny by som si z osobného hľadiska určite prial hlavne to, aby ma obchádzali zranenia a aby som splnil to, čo sme si pred sezónou s trénermi a vedením povedali. Z tímového hľadiska by som si dával postupné ciele, aby sme hrali pekný hokej pre divákov, aby sme na ľade nechali všetko a aby sme hrali jeden za druhého. Potom sa môžu dostaviť výsledky. Čo sa týka skladby mužstva, to ukáže len čas. Verím, že si všetko sadne ako skladačka a výkony sa každým zápasom budú stupňovať. Na papieri mužstvo vyzerá zaujímavo. Je tu veľa hráčov strednej generácie a taktiež mladí chlapci z juniorky sa budú chcieť presadiť. Mohla by sa tu vytvoriť zdravá konkurencia. Každý športovec chce víťaziť a to isté platí aj u mňa a v HK Poprad. Treba sa k tomu tak postaviť, začať pracovať už od augusta, byť trpezlivý a nič nepodceniť. Musíme si nastaviť hlavy na tie najvyššie pozície v tabuľke a ísť si postupnými krokmi k tomu, čo si každý z nás praje,” zaželal si Dominik Kramár, ktorý dúfa, že Kamzíci v novej sezóne nadviažu na výsledky z uplynulého ročníka.

Obdobie suchej prípravy bolo pre tím taktiež dôležité. Hráči sa navzájom spoznávali, oťukávali sa a bola to skvelá príležitosť taktiež pre trénerov, aby zistili, čo od koho môžu očakávať. “Tréneri nastavili letnú prípravu tak, aby sme zvýšili naše maximálky. Trénovalo sa v sedem týždňov a myslím, že si to každý odmakal poctivo. Teraz je čas na kratší oddych a 22. júla sa máme stretnúť na prvom tréningu. Tréningové jednotky boli moderné, prepracované a tréneri si dali na tom záležať. Všetko je potrebné však doladiť ešte v auguste na ľade. Systémy, presilové hry, oslabenia a podobne. V posilňovni sa to ťažko natrénuje (úsmev).”

A čo môžu priaznivci Kamzíkov od svojej novej posily očakávať? “Posledných pár sezón som mal v mužstvách skôr defenzívne úlohy. To znamená hru v oslabeniach, hrával som často dôležité minúty zápasov, hlavne keď bolo potrebné udržať výsledok. Musel som vedieť vyhrať každý osobný súboj a čo najskôr založiť a podporiť útok. Toto isté by sa malo očakávať odomňa aj v Poprade, takže verím, že ľudí, či už z klubu, alebo fanúšikov, nesklamem. Čo by som chcel odkázať fanúšikom? Snáď len toľko, že sa budeme snažiť nechať na ľade to povestné popradské srdce, a dúfam, že nás prídu podporiť v čo najväčšom počte,” uzavrel Dominik interview.

Facebook komentáre