Na slovíčko s riaditeľom klubu: 90. výročie klubového hokeja

Hokej pod Tatrami má dlhú a bohatú históriu. Znie to ako klišé, ale je to pravda. Na tému jubilea popradského hokeja sme sa pozhovárali s riaditeľom HK Poprad.

Ste na čele klubu HK Poprad v čase, keď oslavuje 90 rokov svojej existencie. Ako vnímate robotu, vďaka ktorej tvorili históriu ľudia pred vami?
Ako riaditeľ si nesmierne vážim fakt, že môžem túto funkciu plniť v jednom z najstarších klubov na Slovensku. V neposlednom rade treba poďakovať najmä mojim predchodcom, že dokázali klub rozvíjať a udržať v určitej kondícii. Neraz sa ocitli v ťažkých časoch, no nedovolili s ním skoncovať.

V Poprade to ale nebolo len o funkcionároch…
To je veľká pravda. Je to o celej komunite ľudí, ktorí v klube fungujú alebo ho podporujú. V jeho vnútri držia spolu hráči, tréneri ale aj manažéri či iní zamestnanci s dobrovoľníkmi. HK Poprad a množstvo predchodcov s rôznym názvom vychovali neskutočné množstvo hokejistov či trénerov, ktorí sa preslávili aj vo svete.

Ako konkrétne chystá klub osláviť toto jubileum?
Predstavené bolo už logo, ktoré sa bude s nami niesť celú sezónu a má byť spomienkou na pestrú minulosť a záväzkom pre súčasné generácie. Hráči budú obliekať aj tretiu alternatívnu sadu dresov, ktorých dominantou bude toto logo a zároveň sa bude vyskytovať aj na štandardných dvoch sadách. Tie predstavíme už dnes. Pripravujeme aj knihu, ktorá bude dielom mapujúcim celú históriu, úspechy aj pády a zameria sa na symbolických 90 osobností, ktoré boli výrazné a zanechali stopu v existencii nášho hokeja. V priebehu sezóny sa prostredníctvom krátkych výpovedí niektorých z týchto osobností zaznamenaných na videu dozvieme autentické zážitky a spomienky. Chystáme čiastkové sprievodné aktivity.

Uctiť si históriu je mimoriadne dôležité. Aké máte konkrétne vy predstavy či vízie na jej úspešné nadviazanie, aby sa takto mohlo v pozitívnom duchu bilancovať aj pri nasledujúcich výročiach.
Tých 90 rokov je fantastická vec. Síce sa momentálne nachádzame v jednom z najzložitejších období v histórii klubu, nesmieme teraz padať na duchu a všetko zahodiť. Musíme si užiť oslavy a nenechať sa znechutiť situáciou okolo Covidu. Práve teraz je čas pracovať možno aj nad naše sily na úkor súkromia. Diváci sú hladní po pozitívnych zážitkoch z hokeja, ktoré im chceme prinášať aj naďalej. Vízie sa nemenia od nášho príchodu do klubu. V blízkej ére chceme konečne priniesť do Popradu aj extraligový titul. Bola by to taká čerešnička pre Poprad, ktorá tu chýba. Výsledky však nie sú všetko. Titul je večný no hľadieť treba do vzdialenejšej budúcnosti. Nie menej dôležitým cieľom by malo teda byť etablovanie klubu v TOP  štvorke na Slovensku v rámci podmienok pre hráčov a transparentnosti. Chceme zachytiť celosvetový trend klubového života a v podobných veciach sa priblížiť najlepším v Európe.