Na slovíčko s riaditeľom klubu: Trénerské obsadenie jednotlivých výberov

Prinášame vám ďalší článok zo série Na slovíčko s riaditeľom klubu. Tentokrát v rozhovore vysvetlí stratégiu obsadenia jednotlivých trénerských postov pri senioroch či mládeži popradského hokeja.

Prečo ste sa rozhodli pokračovať v spolupráci s trénerským štábom z minulej sezóny?
Našou prioritou bolo predĺžiť zmluvu s pánom Mikulom. Jeho voľba realizačného tímu bola jasná, chcel si ho ponechať. Preto sme nemali nad čím váhať.

Na striedačke pribudne aj druhý asistent František Štolc…
My sme veľmi chceli, aby pán Štolc ostal v klube. Mal totiž aj iné ponuky, no v Poprade odvádza veľmi veľa kvalitnej práce. Aj keď mu nevyšla anabáza v pozícii hlavného trénera, má čo mužstvu ponúknuť. Od začiatku úzko spolupracoval aj s trénerom Mikulom, ktorý bol s jeho prácou spokojný. Je to ambiciózny tréner, ktorému musíme dať šancu. Na jednej strane ho klub potrebuje, no aj jemu ako nášmu produktu sa takto zlepší renomé, cena a v neposlednom rade aj trénerské schopnosti.

Aké budú jeho úlohy pri seniorskom mužstve?
Ako druhý asistent sa bude priamo podieľať na chode A-mužstva, počítame s ním aj pri tréningovom procese. Zaujímavosťou je, že zastáva aj zväzovú pozíciu regionálneho inštruktora, pri ktorej chodí školiť kolegov či dozerať na ich prácu v rámci Prešovského kraja. V Poprade bude naďalej pôsobiť aj ako manažér mládeže. Ide o zdvojené funkcie, ktoré sa medzi sebou prelínajú a je dobré, že toto prepojenie budeme vedieť využiť. Podobne ako pri prvom asistentovi Jánovi Šimkovi (šéftréner mládeže) sa vieme spoľahnúť na ich maximálny prehľad o našej mládeži. Budú mať zmapovaný potenciál, možnosti doplnenia kádra z juniorky či obsadenie jednotlivých postov z týchto kategórií smerom do budúcnosti.  Následne budú tieto informácie poskytovať trénerovi Mikulovi. Tomu môžu pomôcť aj pri jazykovej bariére s legionármi.

Pri mládežníckych kategóriách ste pristúpili len k menším úpravám na postoch trénerov. Akú stratégiu má Poprad pri ich obsadzovaní?
Na niektorých postoch sme cítili, že potrebujeme pristúpiť k zmenám. Nemôžem však povedať, že by sme boli nespokojní s odvedenou prácou. Všetko schválila správna rada. Začínajúci tréneri sa chopili svojej šance, dopĺňajú si postupne vzdelanie. Nechávame im teda priestor naďalej rásť a zdokonaľovať sa priamo v praxi na týchto pozíciách.

Najviac sledovanými mládežníckymi kategóriami sú kadeti, dorast a juniorka. Ako bude vyzerať realizačný tím týchto ročníkov?
Pri kadetoch dostáva dôveru na poste hlavného trénera Arne Kroták. Ten vytvorí kvalitnú dvojičku s Milošom Šeligom, ktorý sa vracia do Popradu. Naposledy trénoval juniorku Zvolena, má už dostatok skúseností z mládežníckeho hokeja. Pri doraste sa stal hlavným trénerom dlhoročný mládežnícky tréner Popradu Daniel Michlík, ktorý si túto šancu už zaslúžil. Keďže u nás odviedol dobrú robotu Igor Rataj, stane sa v tejto kategórií asistentom trénera. Fungovali dobre už v minulej sezóne, preto sme ich nechali pohromade. Pri juniorke nebol najmenší dôvod na zmenu. Hlavný tréner Skokan s asistentom Suchým pracovali výborne, čo sa odzrkadlilo na výsledkoch či napredovaní ich hráčov. Pracovali s mladým kádrom, ktorý sa často obmieňal, no aj tak mali šancu vyhrať titul.

Pri pohľade na trénerskú zostavu je možné vidieť množstvo bývalých hráčov Popradu, ktorí ukončili aktívnu kariéru len pred nedávnom. Ide o zámer zapracovať ich do štruktúr klubu?
Je našou filozofiou ich zakomponovať do procesu rozvoja klubu. Keď niekto z nich končí alebo skončil kariéru, sme s nimi v kontakte. Našou podmienkou je, že sa musia vyškoliť a spraviť si trénerské licencie. Niektorí to zvládajú počas aktívnej kariéry, iní tak musia činiť teraz. Spomenúť môžem čerstvý príklad v podobe Mareka Kolbu, ktorého inteligencia, skúsenosti a ľudské vlastnosti predurčujú na trénerskú kariéru. Uvidíme, či bude pokračovať ako hráč. Už teraz ale u nás pôsobí ako akýsi druhý asistent pri príprave ročníkov od „šestky“ nižšie. Nasledovať ho budú aj iní, aby sme im pomohli pri prechode do ďalšej časti ich hokejovej kariéry.