Predstavujeme vám semifinálového súpera: HK Dukla Ingema Michalovce

Semifinálovým súperom Kamzíkov v Tipos extralige sezóny 2020/21 budú Michalovce. Ak sme písali pri Detve o tom, že sa s Popradom ešte vo vyraďovacej časti nestretla, to platí aj o „Líškach“.

Takmer 50 rokov čakal seniorsky michalovský hokej na účasť medzi elitnou hokejovou štvorkou. Začiatok tohto športu tu zaznamenávame v roku 1974. Prvým duelom bol zápas na nekrytom štadióne proti Družstevníku Letanovce v rámci 1. kola hokejovej divízie – východ (neskôr premenovaná na 2. slovenskú národnú hokejovú ligu).  Pomenovanie Dukla má z historického hľadiska miestneho hokeja veľmi dôležitý význam. Ten sa do názvu dostal v roku 1978. Čo je však zaujímavé, sezónu predtým niesol klub názov Dukla Trenčín B. Aj teraz majú v názve Duklu, no vtedy boli zásobárňou zväčša hráčov, ktorí si prišli odkrútiť vojenčinu. V prvých „vojenských“ rokoch im to prinieslo ale len dvojročné pôsobenie v prvej slovenskej lige.

V rokoch 1980 až 1983 dvakrát vyhrali celú druhú ligu, raz skončili druhí a po návrate do prvej ligy v sezóne 1983/1984 sa na dlhšiu dobu už udržali v druhej najvyššej súťaži. Obrovský úspech prišiel v sezóne 1985/86, kedy sa „vojaci“ stali víťazmi celej prvej ligy a mohli si tak zahrať o najvyššiu federálnu ligu. V baráži však nestačili na víťaza českej prvej ligy – Vítkovice. Následné sezóny sa stali Michalovce stabilným členom prvej slovenskej hokejovej ligy.

Po rozdelení republík „vojaci“ päťkrát obsadili v základnej časti prvej ligy štvrté miesto a trikrát si zahrali baráž o najvyššiu súťaž (sezóny 1993/94, 1994/95, 1995/96 a 1996/97). Na začiatku dvadsiateho prvého storočia však prišli do hokeja v metropole Zemplína zlé časy. Po odstúpení vtedajších partnerov Siemensu a MEZu sa klub potykal s finančnými suchotami. Nedostatok peňazí a absencia generálneho sponzora mala za dôsledok, že sezóna 2002/2003 bola na päť rokov pre Michalovčanov poslednou sezónou v druhej najvyššej hokejovej súťaži.

Medzi slovenskú hokejovú elitu sa premiérovo prepracovali v minulej sezóne. A treba poznamenať, že si vôbec nevodili zle. V predčasne ukončenej sezóne obsadili 7. priečku, no v tej súčasnej chceli mútiť vody diametrálne odlišne. Michalovce ako prvé začali zbrojiť a mená, ktoré vystužili ich zostavu, právom vzbudzovali pozornosť. Tréner Miroslav Chudý mohol počítať s takými novicmi ako Bartánus, Mihálik, Southorn, McCormack či brankár Tomáš Tomek. Zemplínčania dokonca zalovili aj v popradských vodách, keď do svojich radov zlákali Samuela Takáča. Trénera Chudého vystriedal počas sezóny Fín s poľskými koreňmi Tomek Valtonen, ktorý vytiahol „Líšky“ až na druhé miesto po základnej časti. Vo štvrťfinále následne dokázal spolu so svojimi zverencami vyradiť Trenčín v pomere 4:2 na zápasy.

V bráne je doposiaľ jednotkou Tomáš Tomek, ktorý kryl svätyňu v 48 dueloch (26 víťazstiev, 5 výhier po predĺžení, 13 prehier, 4 prehry po predĺžení, priemer 2,44 gólu na zápas, percentuálna úspešnosť zákrokov 92,21 %, 4 čisté kontá). Chrbát mu kryje Stanislav Škorvánek (14 zápasov, 6 víťazstiev, 3 výhry po predĺžení, 5 prehier, priemer 2,06 gólu na zápas, percentuálna úspešnosť zákrokov 92,41 %, jedno čisté konto) a Jakub Hrubovský (naskočil ako striedajúci brankár do jedného duelu).

Mimoriadne schopnosti bodovať opäť potvrdila dvojica obrancov Graeme McCormack (52 zápasov, 7+30) a Jordon Southorn (42 zápasov, 8+28). V obrane musíme ale upriamiť pozornosť aj na skúseného Vladimíra Mihálika, Eduarda Šedivého či „mladú pušku“ Dávida Mudráka (2001). O rešpekt súperov sa stará tvrdá dvojica Mark Louis (122 TM) a Ján Ťavoda (66 TM).

V útoku sa z pohľadu bodov suverénne najviac darilo Christophemu Lalancettovi, ktorý dokázal v 55 dueloch nazbierať 17 gólov a 30 asistencií. Vo všeobecnosti bola ale produktivita Dukly rozložená na viacerých hráčov, čo len ukazuje silu ich ofenzívy. Svoju kvalitu pretavili do dobrých výkonov napríklad aj Jordan Hickott (12+19), Samuel Takáč (9+23), Peter Galamboš (13+17) či jedno z najväčších prekvapení sezóny Pavol Regenda (13+17). Veľkou posilou sa ukázal aj Antti Erkinjuntti, ktorému na 26 bodov stačilo odohrať 30 zápasov.

Zo súčasného kádra obliekali popradský dres Samuel Takáč, Marek Bartánus, Marek Mašlonka, Ján Ťavoda, Samuel Chalupa a Marcin Kolusz.

Klubové štatistiky:

Umiestnenie: 2. miesto

Počet bodov: 99

Počet vstrelených gólov: 172

Počet inkasovaných gólov: 130

Počet striel na súperovu bránu: 1948

Percentuálna úspešnosť streľby: 8,83 %

Percentuálna úspešnosť zákrokov: 92,27 %

Počet presiloviek: 233

Počet gólov v presilových hrách: 51

Percentuálna úspešnosť v presilových hrách: 21,89 %

Počet trestných minút: 699

Počet oslabení: 238

Úspešnosť v oslabeniach: 81,93 %

Úspešnosť na vhadzovaniach: 49,76 %