Tip na hokejový film – Červená Armáda

Obdobie medzi sezónami prežívajú fanúšikovia len veľmi ťažko. Aby sme vám tieto chvíle uľahčili, pripravili sme vám niekoľko krátkych recenzií na mimoriadne vydarené hokejové filmy či dokumenty.

Red Army je americko-ruský dokumentárny film z roku 2014 režiséra Gabe Polskyho. Premiéru zažil na filmovom festivale v Cannes v roku 2014 a v kinách vďaka filmovej spoločnosti Sony Pictures Classics 23. januára 2015. Film rozpráva príbeh hokejového tímu ZSSR očami kapitána tímu Slava Fetisova, ktorý bol členom slávnej Ruskej päťky v období 90. rokov.

Spoznajte prerod národného hrdinu do role politického nepriateľa. Film, ktorý zachytáva obdobie ZSSR ale aj to ruské, skúma to, ako sa vo športe odrážajú kultúrne a spoločenské hnutia. Okrem toho hľadá v zostupe a pádu tímu Červená armáda paralely s vývojom Sovietskeho zväzu. Red Army je pozoruhodný príbeh studenej vojny na zimných štadiónoch či muža, ktorý sa vzoprel mocnému aparátu a umožnil celým generáciám Rusov cestu k zmenám. Spomienky na krutú trénerskú školu Viktora Tichonova je už len bonusom.

Red Army je jedným z najúspešnejších filmov roku 2014 hlavne z pohľadu recenzií po celom svete. Známy web Rotten Tomatoes, ktorý slúži práve na určenie kvality filmových či dokumentárnych kúskov, zaznamenal pri Červenej armáde neuveriteľný rating 97 %. Slávny žurnalista Scott Feinberg z The Hollywood Reporter ho dokonca nazval „jedným z najlepších dokumentárnych filmov, aký som kedy videl“. Film bol nominovaný za najlepší dokumentárny scenár zo strany „Duild of Writers of America.“

Celý film si môžete pozrieť zadarmo na tomto odkaze.