Kamzíci v netradičných destináciách – Vladimír Lantoš (Španielsko)
9. mája 2020
Pravidlá vyvolávajúce vášne – Napádanie rozhodcov
12. mája 2020

Tip na hokejový film – Legenda 17

Obdobie medzi sezónami prežívajú fanúšikovia len veľmi ťažko. Aby sme vám tieto chvíle uľahčili, pripravili sme vám niekoľko krátkych recenzií na mimoriadne vydarené hokejové filmy či dokumenty.

Legenda 17 je ruský životopisný športový film z roku 2013 režiséra Nikolaja Lebedeva od štúdia Trite Studio. Film sa zakladá na skutočných udalostiach a rozpráva od vzostupu ku sláve hokejistu zo Sovietskeho Zväzu Valeriho Charlamova a o prvom dueli Summit Series SSSR – Kanada 1972. Film získal šesť ocenení Golden Eagle, kde sa našla aj cena o najlepší ruský film roku. Filmári sa môžu popýšiť Štátnou cenou Ruskej federácie za rok 2013 a 2014.

Mladý hokejista Valerij Charlamov zaujme pozornosť Anotolija Tarasova, presláveného trénera CSKA Moskva. S prísľubom, že bude poslaný do Japonska, je k jeho nemilému prekvapeniu odstavený do Čebarkulu, kde sa má „otrkať“ v provinčnom tíme Hviezda. Valerij tu zažiari a s plným odhodlaním sa vracia späť do Moskvy. Tu sa stretne s Tarasovovou drsnou trénerskou školou či nevyberavému správaniu voči hráčom. Valero ale nepoľavuje. Aj napriek počiatočným problémom sa časom vyskladá slávna útočná trojica Charlamov – Michajlov – Petrov. Počas kariérneho vzostupu Valero vstupuje na pôdu politických bojov. Musí sa tiež pobiť s rodinnými a milostnými rozkolmi. Pred vysneným zámorským zápasom zbornej proti kanadským agresorom Valerovi prichádza navyše do cesty aj vážna automobilová nehoda…

Natáčanie

  • Rozpočet filmu bol 13,7 milióna dolárov, príjmy sa vyšplhali na 29 300 000 dolárov.
  • Natáčanie trvalo 74 dní, všetky scény v Španielsku sa natočili za 4 dni
  • Veľmi veľa miest zobrazených vo filme, ktoré naozaj existovali v jednu dobu či v súčasnosti boli natočené inde. CSKA Ice Palace je Kristall Ice Sport Palace v Elektrostal pri Moskve. V roli slávnej montrealskej hale Forum bola Minsk-Arena. Štadión Chebarkul „Zvezda“ bol postavený špeciálne pre natáčanie priamo na území tenisového centra v Moskve Luzhinki Stadium

Zaujímavosti

  • KHL má divíziu nesúcu Charlamovovo meno.
  • Každý rok je najlepšiemu ruskému hráčovi NHL podľa hlasovania všetkých ruských hráčov v tejto súťaži udelená cena Valerija Charlamova.
  • Charlamov zomrel vo veku 33 rokov po autonehode v roku 1981.
  • Charlamov je spolu s Treťjakom jediný hokejista, ktorý nikdy nenastúpil v NHL a aj tak sú uvedení do hokejovej siene slávy v Toronte,
  • Na premiére filmu sa objavil syn Valerija Charlamova, Alexander, a tiež aj hokejové legendy Viačeslav Fetisov či Vladislav Treťjak. Ktorý dokonca priznal, že si poplakal.
  • Charlamov inšpiroval čísla na dresoch napríklad Ilja Kovalčuka (17) či Jevgenija Malkina (71), ktorí ho nosia na jeho počesť.

Celý film si môžete pozrieť zadarmo na tomto odkaze.

Facebook komentáre