Navštívili sme letnú prípravu dorastencov

Prichádza leto a to je obdobie, kedy si hokejové súťaže dávajú voľno. To sa však nedá povedať o jednotlivých ročníkoch hokejových klubov. Letnú prípravu na suchu momentálne absolvujú všetky ročníky HK Poprad

Prechod zo žiackych kategórií do dorastu sa považuje za najťažšie obdobie každého mladého hokejistu. Samotný hokej sa dostáva do profesionálnej roviny a aj cviky či tréningy naberajú na intenzite a hlavne špecifikácii. Trénerom dorastencov pre budúcu sezónu bude Ján Šimko. „S chlapcami sme začali pracovať po mesiaci pauzy. Táto tréningová prestávka sa mne možno zdá aj pridlhá pri mladých hráčoch, no na druhej strane, ak stále na sebe pracujú aj doma, je dobré si oddýchnuť od klasických tréningov. Teraz si prechádzame obdobím letnej prípravy na suchu. Tú sme rozdelili do viacerých blokov. Na začiatku sme sa venovali všeobecnému kondičnému tréningu, počas ktorého sme sa s chlapcami zamerali hlavne na rozvoj sily. Momentálne však tréningy už špecifikujeme na samotný hokej a pohyby na ľade,“ hovorí o tejto časti prípravy vekovo mladý, no už skúsený mládežnícky tréner.

Trénerská dvojica Ján Šimko a Daniel Michlík

Minuloroční kadeti nepodávali požadované výkony, čo sa premietlo aj na konečnom výsledku tejto kategórie. Práve oni budu teraz tvoriť približne polovicu dorasteneckého kádra. Tréner Šimko sa však dozadu veľmi nepozerá a čakajú ho s nimi iné výzvy. „Momentálne máme v príprave 28 chlapcov. Už počas minulej sezóny sme sa pripravovali na skladbu tohto kádra koncepčne a všetko je dopredu premyslené. Približne polovica minuloročných dorastencov prešla o úroveň vyššie a sem sme zobrali všetkých kadetov. Samozrejme niektorí skončia s kariérou, iní nepokračujú z rôznych iných dôvodov. Aj keď kadeti možno nenaplnili výsledkové a herné plány, my s nimi máme tie svoje. Každý z nich má určitý strop výkonnosti, a pre nás bude možno dôležitejšie, ako sú výsledky v zápasoch, ich priblížiť k tomu stropu, čo dokážu zo seba dostať a ako sa maximálne môžu rozvíjať. Tie rozdiely v kvalite bolo na začiatku vidno. No už teraz som tých mladších pochválil, lebo pomaly zmazávajú tú priepasť, ktorá ich delila od starších chlapcov. Tí sa však zlepšujú tiež, čo je výborné.“

Všetky mládežnícke vekové kategórie majú k dispozícii v Poprade naozaj výborné podmienky na tréning, a to si uvedomuje aj tréner dorastencov. „V tomto smere si dovolím tvrdiť, že nie sme na špici len medzi slovenskými klubmi, ale sa môžeme podmienkami a prostredím rovnať aj top klubom v Európe. Využívame zimný štadión, kde môžeme pracovať s  najmodernejšími pomôckami, veľkou výhodou je aj blízkosť lesného prostredia, za ktorým nemusíme cestovať. Kombinovať to môžeme aj s top ihriskami v areáli gymnázia na Kukučinovej ulici či na základnej škole v Spišskej Sobote. Tréningy sa snažíme kombinovať a striedať prostredie, aby sa chlapcom nezunovali. V pláne máme aj túru vo Vysokých Tatrách, ktorá slúži najmä na vytvorenie vzťahov medzi chlapcami, ale aj medzi nimi  a trénermi.“

Tréner Šimko nepatrí medzi vyznávačov klasickej „tabuľkovej“ letnej prípravy. Aj progres iných hokejových krajín nám ukazuje, že v tomto sme asi trochu zaspali. Hokej napreduje, a tomu treba prispôsobiť aj letnú prípravu. „V dnešnej dobe je už možno len mýtus tvrdenie, že čo v lete natrénuješ, v zime z toho čerpáš. Táto dvojmesačná príprava nestačí na celú sezónu, ale slúži na akýsi základ pre prechod na špeciálne tréningy na ľade. My sa snažíme so zverencami komunikovať a trénovať aj počas voľných týždňov, keďže je asi nezmysel makať takmer dva mesiace, a potom to stratiť počas voľna. Čo sa týka samotnej sezóny na ľade, tam sa u mladých hráčov musí nájsť aj priestor pre silové tréningy na suchu. Kondícia musí byť naberaná permanentne a vhodne kombinovaná s tréningami na ľade počas celej sezóny.“

Práve v doraste sa tréningy stávajú špecifickejšími a aj na Slovensku by sme mali začať trochu dbať na ich kvalitu či individuálne zameranie. „Už počas tréningu na suchu sa musíme prispôsobovať samotným hokejovým činnostiam. Práve prebieha u nás blok tréningov, kde trénujeme základné pohyby z ľadu, ako sú drepy, výpady, ťahy, tlaky, rotácie, predkolny a šprinty. Na mieste sú aj špeciálne tréningy v rámci práce s hokejkou. Všade vo svete platí, že mladí hokejisti sa venujú aj inému doplnkovému športu, čo u nás veľmi chýba. Takto musíme kompenzovať nedostatok kondície na tréningoch počas celého roku. Bolo by ideálne, ak by chlapci po našom tréningu odchádzali rovno na gymnastiku, futbal atď. V tomto majú navrch napríklad Kanaďania či Švédi.“

Práve pre kadetov môže byť veľkým prekvapením, ako funguje tréningový život dorastencov v Poprade. „Tréneri v doraste a juniorke už musia narábať v rámci tréningu aj s energetickými režimami, dĺžkou záťaže a odpočinku atď. Prispôsobujeme cvičenia a záťaž konkrétne k tomu, čo si vyžadujú samotné striedania v zápase. Cviky majú presný časový harmonogram takmer na sekundu. Tieto tréningy musia mať hlavu a pätu.“ V týchto kategóriách sa v Poprade dbá aj na zmenu vnímania hokeja. Ten sa musí stať celodenným parťákom chlapcov. Hokejový deň im nesmie trvať len dve hodiny počas tréningu, musia sa naučiť, ako prežiť aj zvyšných 22 hodín, aby ich to posunulo ďalej. „Pre nás je dôležitý individuálny prístup k chlapcom. Musíme im nastaviť režim a umožniť im sa individuálne rozvíjať. Hneď ako prídu na štadión, aj keď je to o polhodinu skôr ako je plánované, všetko musí ísť bokom a na prvom mieste je hokej. To platí aj po tréningu. Nemôže sa stať, že chlapec odíde domov skôr ako polhodinu po ňom. My tu máme perfektné podmienky na individuálnu prácu a oni to musia využívať. Až potom sú na rade srandičky, ktoré sú samozrejme tiež potrebné. Celý vyspelý mládežnícky hokejový svet funguje tak, že rozdiely sa vytvárajú a zmazavajú tým, že si hráči pridávajú niečo navyše pred aj po tréningu.“

Toto však mladých hokejistov nenapadne samo a nemôžeme očakávať, že sa stanú profesionálmi okamžite. Toto ich treba naučiť a naviesť ich na správnu cestu. „Starší chalani to už robia sami od seba a chápu to, že im to pomáha. Najmladších teraz síce musíme nútiť, no pochopiť a spadnúť do toho profesionalizmu musia napokon sami. My im v tom pomáhame aj rôznymi prednáškami o výžive, spánku či regenerácii. Učíme ich správnemu dennému režimu aj mimo ľadu, aby sa to po určitom čase pre nich stalo samozrejmosťou. Toto je cieľ, ako sa vyrovnať najsilnejším a nenechať sa predbehnúť slabšími.“

 

O zhodnotenie doterajšieho priebehu letnej prípravy sme požiadali aj dvoch členov dorasteneckého tímu HK ŠKP Poprad.

„Momentálne sa intenzívne sa pripravujeme na novú sezónu, čakajú nás ešte dva týždne,“ zhodnotil aktuálny stav Martin Semaňák. Jeho dojmy z prípravy sú zatiaľ pozitívne. „Síl máme ešte dosť, samozrejme aj dosť regenerujeme. Uvedomujem si, že v živote chcem hrať hokej, a tomu všetko prispôsobujem,“ povedal Semaňák.

Na tímové hodnotenie sme sa opýtali Borisak Česáneka. „V príprave sú s nami minuloroční kadeti, ktorí zapadli do kolektívu veľmi dobre, snažia sa, chcú sa presadiť, aby mohli hrať v sezóne,“ povedal Česánek, ktorý už má skúsenosti s dorasteneckým hokejom. „Chceli by sme hrať ako pominulé roky, zlepšiť mužstvo a dosiahnuť vysoké ciele,“ odhodlane povedal Česánek.