Konferencia o Tatranskom pohári
16. augusta 2017
Rivalita na ľade, priateľské vzťahy mimo neho
16. augusta 2017

70 rokov Tatranského pohára v jednom

Tatranský pohár má pod Tatrami dlhoročnú tradíciu. Tento rok sa koná už po sedemdesiaty raz. Pri príležitosti 70. ročníka turnaja o Tatranský pohár sme pre Vás pripravili niečo špeciálne – publikáciu 70 ročníkov turnaja o Tatranský pohár, ktorej autorom je Rastislav Ovšonka.

Na  88 stranách môžete nájsť základné informácie o turnaji, o jeho účastníkoch, víťazoch, termínoch konania, ale aj o histórii tohto podujatia vo všeobecnosti. „V knižke je len časť informácií, vzhľadom na jej rozsah, ktoré sa mi podarilo o turnajoch získať. Určite je však knižka prelomová minimálne v troch veciach – obsahuje presné termíny konania turnajov, v knižke sú uvedení všetci účastníci všetkých turnajov o Tatranský pohár, čo doteraz nikde a nikdy nebolo publikované v tlačenej podobe, no a poznáme tiež všetky miesta konania turnajových zápasov, keďže sa nehrávalo vždy len v Poprade či Novom Smokovci.“

Publikácia o jednom z najstarších hokejových turnajov na Slovensku je zároveň doplnená aj o autentické fotografie zo staršej, ale prevažne z mladšej histórie.

Jednou zo zvláštností diela o Tatranskom pohári je aj jeho anglická mutácia – 70 Years of the Tatra Cup Tournament, takže si na svoje prídu aj čitatelia zo zahraničia.

Autor sa v publikácii snaží uviesť na pravú mieru aj viaceré nezrovnalosti, ktoré sa v priebehu rokov nakopili. „Pri štúdiu som častejšie narazil na nezrovnalosti, ktoré sa stále uvádzajú o jednotlivých turnajoch. Problémy sú hlavne pri turnajoch z 30-tych a 40-tych rokoch, ale napríklad aj pri dvoch turnajoch koncom 50-tych rokov. Tieto nesprávne údaje sa následne len odpisovali.“ Táto publikácia je len začiatkom. Autor plánuje vytvoriť komplexnejšie dielo o Tatranskom pohári. „Jeden zo zámerov je veľká monografia o Tatranskom pohári, kde by boli uvedené všetky dostupné informácie o turnaji. Avšak po skončení turnaja sa chcem najprv pustiť do finalizácie štvrtého dielu Dejín hokeja v Poprade, ktorá bude venovaná rokom 1959 – 1970. Verím, že sa mi ju podarí vydať na jeseň, najneskôr pred Vianocami.“

Publikácia 70 ročníkov turnaja o Tatranský pohár by však nemohla vzniknúť bez výraznej podpory našich partnerov, ktorým sa chceme aj touto formou poďakovať. O zalomenie textu a následnú tlač sa postarala Tlačiareň Kežmarok GG, s. r. o., grafický dizajn pripravil Daniel Laškody a text do anglickej podoby preložil tím z Jazykovej školy Target Poprad.

Publikáciu si budete môcť zakúpiť počas zápasov Tatranského pohára za cenu 3,- €. 

Facebook komentáre